Različico mi so prvič zaznali januarja 2021 v Kolumbiji. Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) jo je kot različico, ki jo je smiselno opazovati, opredelil maja letos, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa konec avgusta, so pojasnili v ECDC.
Med sekvenciranimi primeri obolelih za covidom-19 na globalni ravni je trenutno malo primerov te različice, manj kot 0,1 odstotka. Sčasoma pa so jo začeli pogosteje zaznavati v Južni Ameriki, še zlasti v Kolumbiji (39 odstotkov) in Ekvadorju (13 odstotkov). V Južni Ameriki sicer ne prevladuje delta – veliko je obolelih z različicami gama, lambda in mi.
V Evropski uniji je različica mi v zelo majhnem obsegu navzoča že več mesecev, pri čemer ni znamenj, da bi se ta obseg povečeval, zato se zdi verjetno, da je manj nalezljiva kot različica delta. Prav tako trenutno ni nikakršnih znamenj, da bi bila povezana s spremembami tveganja za hospitalizacijo ali drugih značilnosti te bolezni, so pojasnili v ECDC.
Na vprašanje, ali so trenutno razpoložljiva cepiva učinkovita v boju proti različici mi, pa v ECDC odgovarjajo, da kaže ta različica potencial za odpornost proti cepivu, a da trenutno ni študij o učinkovitosti cepiv proti tej različici.
ECDC se je odločil za spremljanje različice mi, ker lahko pridobi selektivno prednost, ko se raven imunosti prebivalstva poviša. Kratkoročno se to ne zdi verjetno, še ocenjujejo v centru.
V Evropski agenciji za zdravila (Ema) pa na vprašanja o nevarnosti različice mi in učinkovitosti cepiv proti tej različici odgovarjajo, da v tem trenutku nimajo podatkov o zaščiti pred to različico. Ema je sicer vse razvijalce cepiv pozvala, naj preučijo, ali njihovo cepivo zagotavlja zaščito pred vsako novo različico, ki se pojavi, tako da informacije o tem pričakuje pravočasno, so še pojasnili v agenciji.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.