"Zaupanje v cepivo je tisto, kar me je danes pripeljalo sem," je v svojem govoru po cepljenju dejal podpredsednik ZDA Mike Pence. "Nič nisem čutil," je opisal svoje občutke po prejemu cepiva.
Cepila se je tudi podpredsednikova žena Karen. Cepljenje so sicer izvedli zdravstveni delavci iz vojaške bolnišnice Walter Reed, dogodek pa predvajali v živo na televiziji. Dogajanje je v prvi vrsti spremljal tudi dr. Anthony Fauci, ameriški strokovnjak za covid-19, ki je član delovne skupine za obvladovanje epidemije.
Cepljenje pred televizijskimi zasloni je bilo sicer pričakovano, saj so se v ZDA po hitri odobritvi cepiva dvojca Pfizer in BioNtech pojavila ugibanja o njegovi varnosti. Fauci je pohvalil Pencea, ker se je cepil, ob tem pa Američane pozval, da je zdaj čas, da stopijo naprej in se cepijo.
Fauci je pretekle dni nagovarjal Pencea, pa tudi novoizvoljenega ameriškega predsednika Joeja Bidna in podpredsednico Kamalo Harris, naj se čim prej cepijo. Bidnovi predstavniki so sporočili, da bi lahko novi predsednik in Harrisova cepivo prejela že prihodnji teden.
Pence je prvi predstavnik Bele hiše, ki se je cepil pred očmi javnosti. Predsednik Donald Trump se je z novim koronavirusom okužil oktobra, kasneje pa so okužbe potrdili pri več uradnikih Bele hiše. Pred dnevi se je sicer v ZDA razširila novica, da bodo uslužbenci Bele hiše med prvimi, ki se bodo cepili. Kasneje je Trump nato pojasnil, da še ni na vrsti za cepljenje, se pa bo cepil takoj, ko bo to mogoče.
Število novih okužb s koronavirusom in hospitalizacij v ZDA sicer še vedno narašča. Po podatkih univerze John Hopkins so včeraj zabeležili 233.271 novih primerov, 3270 ljudi s covidom-19 je umrlo.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.