"Nobena država doslej še ni izvedla tako obsežne akcije," je ob tem dejal premier Narendra Modi.
Najprej nameravajo cepiti okoli 30 milijonov zdravstvenih in drugih najbolj izpostavljenih delavcev. Zatem bo sledilo cepljenje 270 milijonov ljudi, ki so starejši od 50 let ali bolj nagnjeni k tveganjem. Skupno naj bi v prvi fazi cepili 300 milijonov ljudi, kar predstavlja četrtino prebivalstva Indije.
Za cepljenje, ki bo skupno potekalo v približno 290.000 centrih, so usposobili približno 150.000 ljudi.
V Indiji so doslej odobrili dve cepivi proti covidu-19, in sicer cepivo, ki ga je razvila AstraZeneca v sodelovanju z oxfordsko univerzo, in cepivo indijske farmacevtske družbe Bharat Biotech.
Za skladiščenje cepiva so vzpostavili štiri "mega skladišča", od koder ga bodo razvažali po državi v hladni verigi. To bo še posebej zahtevno, ko se bo v državi začelo poletje. Vse prevoze naj bi varovala policija, da bi preprečili krajo cepiva in njegovo prodajo na sicer v Indiji obsežnem črnem trgu z zdravili.
"Varnostni ukrepi so nujni ne le za zagotovitev ustrezne logistike in varnosti, ampak tudi za zaupanje ljudi, da je dobavna veriga sklenjena in varna," je povedala indijska strokovnjakinja za javno zdravje Preeti Kumar.
Nedavna javnomnenjska raziskava, ki je zajela 18.000 Indijcev, je pokazala, da se 69 odstotkom ne mudi s cepljenjem. To je posledica pomislekov javnosti do cepiva, ki se širijo z lažnimi novicami na spletu.
Indija je z 10,47 milijona okužbami z novim koronavirusom od začetka pandemije in 151.000 smrtnimi žrtvami na drugem mestu na svetu, pred njo so le še ZDA.
Francija s strožjo policijsko uro
V Franciji bo od danes naprej veljala daljša policijska ura, ki se bo začela ob 18. uri in bo v veljavi do 6. ure zjutraj. Odhod od doma je dovoljen samo v primeru odhoda na delo ali nujnih družinskih razlogov.
Po 18. uri bodo morale biti zaprte trgovine po vsej Franciji. Za kršitev ukrepa je zagrožena globa in celo zaporna kazen, je sporočilo francosko notranje ministrstvo. Po napovedih notranjega ministra Jeana Castexa bo daljša policijska ura veljala najmanj 15 dni.
Posamezne francoske regije so že uvedle daljšo policijsko uro, ki se je prvotno začela ob 20. uri.
V Srbijo prispelo kitajsko cepivo
V Srbijo je danes prispelo prvih milijon odmerkov cepiva proti covidu-19 kitajskega proizvajalca Sinofarm. Letalo z odmerki je na beograjskem letališču Nikola Tesla pričakal srbski predsednik Aleksandar Vučić.
S kitajskim cepivom naj bi po napovedih med drugim cepili srbskega predsednika ter ministra za zdravje Zlatiborja Lončarja. Srbsko premierko Ano Brnabić so že cepili s Pfizerjevim cepivom, predsednika srbskega parlamenta Ivico Dačića pa z ruskim cepivom Sputnik V.
Vučić je v izjavi za novinarje dejal, da bodo cepljenje s kitajskim cepivom začeli takoj, ko bo ustrezno dovoljenje izdala srbska agencija za zdravila in medicinsko opremo. Dodal je, da Srbija doslej ni dobila še nobenega odmerka cepiva v okviru pobude Covax ter da so vsa cepiva, ki so doslej prišla v Srbijo, rezultat dvostranskih dogovorov. Poleg kitajskega cepiva, Pfizerjevega cepiva in Sputnika V naj bi Srbija v prihodnosti po Vučićevih napovedih dobila tudi cepivo AstraZenece.
Vučić je danes še sporočil, da je na pobudo Društva novinarjev Srbije srbsko vlado zaprosil, naj novinarje uvrsti na prednostno listo za cepljenje proti covidu-19.
V Srbiji z okoli 6,9 milijona prebivalci so doslej po podatkih ameriške univerze Johnsa Hopkinsa potrdili 369.823 okužb z novim koronavirusom, umrlo je 3708 covidnih bolnikov.
Avstrijski strokovnjaki opozarjajo pred sproščanjem omejitev
Avstrijska vlada se je danes sestala na posvetu s strokovnjaki, ki niso naklonjeni morebitnemu sproščanju sprejetih ukrepov za omejevanje širjenja novega koronavirusa v državi. Število novih okužb je "iz našega stališča mnogo previsoko", je po sestanku povedal prorektor dunajske medicinske univerze Oswald Wagner.
"Število novih okužb se ne zmanjšuje več zadostno," je povedal Wagner na novinarski konferenci v kanclerjevem uradu.
V Avstriji se je sedemdnevno povprečje potrjenih okužb z novim koronavirusom v zadnjih dneh ustalilo med 130 in 150. "Potrebni so ukrepi, ki bodo to pojavnost izrazito znižali," je dejal in dodal, da bi morali priti pod številko 50.
Razlog za previdnost je predvsem zaskrbljenost pred mutacijo virusa, ki se zdaj pojavlja tudi v Avstriji.
Odločitev o nadaljnjih ukrepih naj bi avstrijska vlada sporočila v nedeljo. Že v petek zvečer je po pogovoru kanclerja Sebastiana Kurza in predstavniki deželnih oblasti postalo jasno, da ni pričakovati sproščanja omejitev.
Deželni glavar avstrijske Koroške Peter Kaiser je po pogovoru dejal, da pričakuje podaljšanje omejitev "še daleč v februar". Po njegovih ocenah tudi ni verjetna uresničitev napovedi ponovnega odprtja šol 25. januarja.
Po jutranjem posvetu s stroko, na katerem so sodelovali tudi predstavniki deželnih oblasti, naj bi danes v kanclerjevem uradu sledili še pogovori s socialnimi partnerji, zatem pa še nova videokonferenca s predstavniki dežel.
V Avstriji so za božič rahlo sprostili ukrepe proti širjenju covida-19, nato so jih ponovno zaostrili. V državi so v zadnjih 24 urah zabeležili 1723 novih okužb z novim koronavirusom in 66 smrtni zaradi covida-19. Po poročanju spletne izdaje časnika Kronen Zeitung se je število novih okužb v zadnjem tednu sicer zmanjšalo za okoli 500, a je še vedno višje od pričakovanj .
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.