Heker Peiter Zatko, bolje poznan pod vzdevkom Mudge, tako sedaj sodeluje z agencijo za napredne zaščitne projekte DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), Pentagonov program pa je opisal kot poskus izboljšanja varnosti medvladnih spletnih komunikacij s tem, da država financira inovacijske projekte, na katerih delajo hekerji.
Kot glavno težavo sistema je izpostavil predvsem okorno birokracijo vladnega sistema, ki spravlja bolj okretno, prilagodljivo in urnosti vajeno hekersko srenjo v obup s kopico nepotrebne papirologije. Da bi se izognili nepotrebnemu večmesečnemu tratenju časa in končno dosegli napredek na področju kibernetične varnosti vladnih sistemov, je DARPA zagnala Cyber Fast Track program.
Z njim se olajšuje financiranje raziskovalnih hekerskih projektov, ki bodo izboljšali kakovost varnih zvez na ameriškem obrambnem ministrstvu, ne nazadnje pa tudi pripomogli k vsesplošni varnosti kibernetičnih komunikacij. Hekerji lažje zaprosijo za raziskovalna sredstva na vladnih razpisih, poleg velikih pogodbenih firm, s katerimi je doslej poslovala vlada, pa lahko konkurirajo tudi posamezni hekerji in manjša podjetja.Tako se povečuje tudi nabor kadrov, usposobljenih za preprečevanje kibernetičnega kriminala.
Kot ključni dejavnik, zaradi katerega bi se hekerji pridružili vladnim raziskavam, je Zatko navedel dejstvo, da bo ostala intelektualna lastnina njihovih dognanj v njihovi lasti, obenem pa bodo s tem bistveno pripomogli pri dodelavi ameriškega varnostnega sistema. Na srečanju strokovnjakov s področij tehnološke varnosti v Las Vegasu je Zatko potrdil, da bo vlada vsako leto financirala od 20 do 100 tovrstnih projektov, čas za podpis pogodbe pa so na Pentagonu uspeli skrajšati na največ dva tedna. Za izdelavo in potrditev programov po starem sistemu je Pentagon potreboval tudi 81 mesecev. Kolikšen je proračun za hekerske projekte, Zatko zaenkrat ni razkril.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.