Leto 1969 ni bilo zgodovinsko samo zaradi prvega človekova pristanka na luni. Letos namreč mineva tudi 40 let, odkar so v t. i. omrežju Arpanet Američani vzpostavili prvo trajno povezavo ter preko omenjenega omrežja poslali prvo sporočilo. Arpanet (kratica za Advanced Research Projects Agency Network) je v okviru obrambnega ministrstva financirala ameriška vlada, šlo pa je za prvo paketno omrežje na svetu in predhodnika današnjega interneta.
Omrežje so zasnovali z namenom povezave oddaljenih raziskovalnih institucij, sčasoma pa je omrežje preraslo akademske in raziskovalne vode. Leta 1983 se je Arpanet preoblikoval. Takrat se je začela širša uporaba interneta, in sicer z uvedbo komunikacijskega protokola TCP/IP (TCP - Transmission Control Protocol in IP - Internet Protocol), kot standarda za povezavo mnogovrstnih omrežij in izmenjavo informacij.
V zgodnjih 90. letih se pojavita orodji Gopher in World Wide Web (www). Gopher omogoča hierarhično menujsko ureditev informacijskih virov, orodje www pa v globalno omrežje uvede idejo hipertekstnega povezovanja dokumentov. Od tedaj uporaba interneta strmo narašča.
Za začetek interneta v Sloveniji velja november 1991. Takrat je Institut Jožef Stefan vzpostavil internetno povezavo z nizozemskim nacionalnim inštitutom za fiziko in matematiko.
Razstava v Kiberpipi
40-letnico interneta obeležujejo tudi v ljubljanski Kiberpipi. V računalniškem muzeju na Kersnikovi 6 so pripravili razstavo o zgodovini interneta, na kateri si je mogoče ogledati časovni pregled razvoja tehnologij in dogodkov, neposredno povezanih z razvojem interneta, ki ga poznamo danes. Razstava, ki sta jo pripravila Dunja Rosina in Martin Hribar, bo na ogled do 5. junija.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.