Na ZSSS opozarjajo, da Slovenija v Nemčijo izvaža kršenje delavskih pravic. Takšen je bil namreč zelo zgovoren naslov današnje novinarske konference, na kateri so predstavili seznam podjetij, ki jih utemeljeno sumijo, da so kršila delovno zakonodajo. Gre za slovenska gradbena podjetja, ki z obljubami o poštenih zaslužkih in ustreznih delovnih razmerah pridobivajo delavce v Sloveniji in jih vozijo na gradbišča v Nemčiji.
Tam pa je zgodba povsem drugačna. Delavci delajo v nenormalnih razmerah, nimajo plačanih nadur, od plače jim trgajo zneske za nastanitev, zadnje mesece pa jim celo ne nakažejo obljubljenih plač. Kljub vsemu so dolge vrste pred vrati nemškega veleposlaništva, kjer delavci čakajo na delovno vizo.
Največkrat gre za naslednje kršitve: neplačilo plač ali dela dogovorjenih plač, neprijavljanje delavcev in neplačilo nadur, neupravičeno izplačilo nadomestila iz SOKA-BAU, neplačilo socialnih prispevkov v Sloveniji, neplačilo regresa, obračun plače v obliki potnih stroškov in izogibanje plačilu davka ter odjavljanje iz zavarovanja v Sloveniji.
Delavec podpiše le en izvod pogodbe
Na ZSSS opozarjajo, da takšnih primerov kršitev ni malo. Običajno gre za naslednji vzorec napotitve delavcev na delo v Nemčijo: "Slovensko gradbeno podjetje v Sloveniji ’zbere’ več deset delavcev migrantov in z njimi podpiše pogodbe o zaposlitvi. Na teh pogodbah piše, da gre za delo v Nemčiji in da je mesečna bruto plača za polni delovni čas 763,06 evra, vendar se z delavci ’neuradno’ dogovori, da bo plača 13 evrov bruto oziroma 9 do 10 evrov neto za uro dela. Delavcem dajo v podpis le en izvod pogodbe, ki ga pod pretvezo, da ga potrebuje za urejanje dokumentacije za tujino, obdrži delodajalec. Ta delavcu obljubi, da mu bo pogodbo izročil, ko prispejo v Nemčijo, a se to nikoli ne zgodi," pojasnjujejo na ZSSS.
Za posteljo v kontejnerju 250 evrov
Delavci v Nemčiji večinoma živijo v kontejnerjih na gradbišču v neurejenih in neprimernih razmerah. Za posteljo jim zaračunavajo v povprečju 250 evrov mesečno, čeprav delavci opozarjajo, da so od poslovodij na gradbišču slišali, da naj bi bili kontejnerji zastonj, plačevali naj bi le obratovalne stroške.
Tudi do 220 brezplačnih nadur mesečno
Še hujše kršitve so glede vodenja in plačevanja nadur. Teh delavci ne dobijo plačanih, čeprav jih opravijo vsaj toliko kot rednih ur. Delovodja jim namreč obljublja vodenje evidenc nadur, a teh v bistvu ne izpolnjuje, čeprav delavci delajo po 220 ur in več v povprečju mesečno. "Kadar se delavce prijavlja v obvezna sklada – za plačilo nadomestil za letni dopust gradbenih delavcev (SOKA-BAU) ter za regres in izravnavo plače za področje gradbeništva, se nadur tam ne prikazuje, ampak se prijavlja le obračun rednih ur. Poleg tega se od plače odtegnejo omenjeni stroški namestitve," opozarjajo na ZSSS.
Obljubljajo mamljive zneske, zadnjih dveh plač pa sploh ne izplačajo
Delavcem se prvi mesec izplača od 1.300 do 1.500 evrov v gotovini, potem se znesek vsak mesec znižuje, tako da po petih mesecih pride celo na 600 do 700 evrov. "Potem se ena plača ne izplača in se jih pošlje domov, tako da ostanejo brez predzadnje in zadnje plače," opozarjajo na ZSSS. Vsak mesec morajo delavci podpisati dvojezični obrazec, s katerim izjavijo, da jim je bila plača pravilno izplačana. A vse skupaj je še huje, saj jim je delodajalec v teh mesecih, ko so bili v Nemčiji, spraznil račune v SOKA-BAU. Delodajalec je namreč delavcem za določene dneve izplačal nadomestilo za letni dopust iz SOKA-BAU, češ da je bil delavec na dopustu, v bistvu pa je bil delavec ves čas na gradbišču. Tem delavcem, ki so v Sloveniji prijavljeni v obvezno zavarovanje, se socialnih prispevkov sploh ne plačuje ali se ne plača prispevkov za nekaj zadnjih mesecev. Po vrnitvi delavcev v Slovenijo se le-te odjavi iz zavarovanja brez izpeljanega postopka odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
Evropska poslanka zaradi kršitev pisala Komisiji
Da so razmere na nemških gradbiščih alarmantne, je opozorila tudi evropska poslanka Jutta Steinruck, ki je poslansko pismo naslovila na Evropsko komisijo. V njem navaja, da je bilo v zadnjih mesecih v Nemčiji zaznanih več primerov, ko na nemških gradbiščih delajo oziroma se z nezakonitimi metodami zaposlujejo napoteni delavci, s plačami, ki so pod minimalnimi standardi, enako velja za nastanitvene pogoje in socialna zavarovanja. V pismu poslanka navaja konkretno slovensko podjetje, ki za gradbišča v Nemčiji pridobiva delavce v Sloveniji. Tem delavcem je bilo v Sloveniji obljubljeno delo v Nemčiji za bruto plačo 748,10 evra. Toda v Nemčiji so bili delavcem od plače odtegnjeni stroški namestitve v kontejnerjih, čeprav je bilo dogovorjeno drugače. Nadur jim ne plačajo, čeprav delajo povprečno čez 220 nadur mesečno. Plača se jim je v preteklih mesecih zmanjševala ali celo ni bila izplačana. Poleg tega niso bili plačani prispevki za socialna zavarovanja.
Kot opozarja poslanka, nadzorni organi pogosto nimajo možnosti za posredovanje, saj obstaja malo koristnih dokazov v pogodbah o vključevanju podizvajalcev, enako velja za podpisane pogodbe s temi delavci. "To ni samo nemški problem, to je postal fenomen celotne Evrope z nepredvidljivimi socialnimi posledicami za prizadete," opozarja Steinruckova.
Komisijo zato sprašuje, kakšne poteze bo potegnila, da bodo veljavne evropske pravice nadzirane in sankcionirane tudi v državah članicah? S kakšnimi ukrepi bo Komisija izboljšala katastrofalni socialni položaj napotenih delavcev?
Nemčija: Slovenija zavlačuje
Nemčija odgovornost prelaga na Slovenijo. Nemško finančno ministrstvo opozarja, da slovenska stran zavlačuje s sklenitvijo dvostranskega sporazuma o skupnem delovanju proti delu na črno in nezakonitemu zaposlovanju zaradi "potrebne ureditve zakonodajnih postopkov oziroma zakonodaje" v Sloveniji. Prav tako trdijo, da slovenska stran ni sporočila kontaktne osebe za nadaljevanje pogajanj o tem sporazumu, katerega sklenitev je predlagala Nemčija.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.