
Amazon je bil dolga leta znan po tem, da ustvarja malo ali nič dobička. Do leta 2015 so bile številke precej klavrne, le enkrat je letni dobiček presegel milijardo dolarjev. Potem pa je začel dobiček naraščati in v pandemičnem letu 2021 je znašal več 33,4 milijarde dolarjev (dobrih 31 milijard evrov).
Leta 2022 pa je dobiček upadel in Amazon je prvič po letu 2014 zabeležil izgubo. V družbi zato zvonijo alarmi, poroča focus.de. Če so bili pičli dobički ali izgube v preteklosti praviloma posledica visokih vlaganj v širitev poslovanja, je tokrat namreč razlog mešanica napačnih odločitev in zunanjih okoliščin.
Med slabe odločitve sodi nakup 20 odstotkov delnic proizvajalca električnih avtomobilov Rivian. Ta je na borzo je prišel leta 2021, srednjeročno pa naj bi Amazon opremil s floto dostavnih vozil na električni pogon. A se je vse skupaj izkazalo za slabo odločitev, saj je cena delnice od prihoda na borzo padla za 84 odstotkov, samo v zadnjem letu za več kot 60 odstotkov – in Amazon je moral v letno bilanco vpisati izgubo vrednosti v višini 12,7 milijarde dolarjev.
Na drugi strani so dejavniki, kot sta energetska kriza in inflacija, a ta dva dejavnika Amazona nista prizadela v vseh državah. Prodaja v spletni trgovini je še naprej rasla, v zimskem četrtletju je skupina dosegla celo nov rekord v višini 149 milijard dolarjev. A tega je ostalo bolj malo, izpostavlja focus.de. Krivi so menjalni tečaji. Ker ameriški dolar strmo narašča v primerjavi z drugimi valutami, se marže, ki jih Amazon zasluži v tujini, zmanjšujejo. Samo spremenjeni tečaji naj bi družbo stali okoli pet milijard dolarjev.
V družbi naj bi se tako še sami spraševali, kako naprej. Za prvo četrtletje letošnjega leta je razpon pričakovanj tako zelo velik – giblje se od nič do štiri milijarde dolarjev dobička. Vsekakor namerava družba storiti vse, da bi bil dobiček čim višji.
Manj zadovoljni naj bi bili s tem kupci, piše focus.de, ki navaja nekaj predvidenih ukrepov: dvignili bi vrednost naročila, ko kupcu pripada brezplačna poštnina, in konkretno podražili storitev Prime.
Prav tako nameravajo več iztržiti od ponudnikov, ki platformo uporabljajo kot tržnico za svoje izdelke. Marketplace Pulse je izračunal, da so provizije lani za družbo v povprečju predstavljale več kot 50 odstotkov prihodkov iz naslova teh ponudnikov.
Pri čemer je načeloma obvezna le 15-odstotna provizija za postavitev blaga v trgovski prostor. A v praksi je malo drugače. Če želijo ponudniki uporabljati logistiko Amazona za pošiljanje in oglaševanje na platformi, to pomeni dodatne stroške. Sicer jih ni nujno plačati, a za ponudnika pomeni, da je na Amazonu praktično neviden.
Amazon trdi, da na ta način prodajalci prihranijo pri stroških pošiljanja in pritegnejo več strank, tovrstne dajatve pa naj bi podražili za 6,2 odstotka. Poleg tega se bodo zvišale dajatve za skladiščenje in vračilo izdelkov.
Ker pa naj niti vse to ne bi bilo dovolj, da bi Amazon spet postal dobičkonosen, družba izvaja tudi obsežen program varčevanja.
V središču je črtanje okoli 18.000 delovnih mest v letošnjem letu. Družba sicer globalno zaposluje 1,5 milijona ljudi. Največ odpuščanj naj bi bilo v tehnološkem oddelku, kjer Amazon razvija Alexo in pametne zvočnike Echo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.