Hrvaški kriminalisti so od zgodnjega jutra na več lokacijah v Zagrebu opravljali hišne preiskave v zvezi s preiskovanjem poslovanja Agrokorja, poroča Dnevnik.hr. Približno 300 kriminalistov in policistov je preiskave opravilo na več kot 60 lokacijah, pa poroča N1.
Policija je aretirala 12 izmed 15 oseb, ki jih sumijo finančnih malverzacij v koncernu Agrokor, je potrdilo hrvaško notranje ministrstvo. V priporu niso končali samo lastnik Agrokorja Ivica Todorić in njegova sinova Ante in Ivan, ker med današnjo policijsko akcijo niso bili na Hrvaškem.
Odvetniki Todorićevega sina Anteja so potrdili, da je njihov klient v Londonu.
Aretirali 12 oseb, tudi nekdanjega podpredsednika uprave Agrokorja
Akcijo Agrokor so začeli v zgodnjih jutranjih urah, najprej pa so prijeli nekdanjega podpredsednika uprave Agrokorja za finance Ivana Crnjaca. Med prvimi so v pripor odpeljali tudi dolgoletno izvršno podpredsednico koncerna Ljerko Puljić, ki je veljala za desno roko Ivice Todorića, in Piruško Canjuga, ki je bila izvršna podpredsednica za poslovanje in razvoj. Canjugova je soproga Zlatka Canjuge, ki je bil tesen sodelavec pokojnega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana.
V pridržanju je končal tudi bivši član uprave koncerna in član nadzornega odbora Mercatorja Damir Kuštrak, ki je bil med dvema zaposlitvama v Agrokorju namestnik finančnega ministra v levosredinski vladi, ki jo je v začetku stoletja vodil pokojni premier Ivica Račan. Kuštrak je tudi edini iz bivše uprave Agrokorja, ki se je obdržal kot svetovalec izrednemu pooblaščencu hrvaške vlade za Agrokor Anteju Ramljaku.
Prav tako so prostost odvzeli nekdanjemu članu uprave Agrokorja Tomislavu Lučiću ter bivšemu izvršnemu podpredsedniku koncerna in šefu uprave Jamnice Mislavu Galiću, ki je sin bivšega hrvaškega veleposlanika v Parizu in znanega hrvaškega novinarja Mirka Galića, ki je tudi sam bil imenovan za svetovalca Ivica Todorića leta 2013, so poročali hrvaški mediji.
V popoldanskih urah so prijeli nekdanjega nadzornika podjetja Tisak Marijana Alagušića in šefa računovodstva v Agrokorju Alojzija Pandžića. V priporu je tudi lastnik in direktor revizorskega podjetja, ki se je do prejšnjega tedna imenovalo Baker Tilly, Olivia Discordio ter revizorko v podjetju Sanjo Hrstić. Med prijetimi sta še dva bivša izvršna podpredsednika koncerna Ivica Sertić ter soprog hčerke Ivice Todorića, Hrvoje Balent.
Prijete osebe bodo kazensko ovadili zaradi omenjenih kaznivih dejanj, so napovedali na hrvaškem notranjem ministrstvu. V torek naj bi jih zaslišal tudi preiskovalni sodnik.
Po začetku današnje akcije kriminalistov je Ivica Todorić na svojem blogu napovedal, da bo kmalu predstavil svojo obrambo ter da se bo odzval na poziv hrvaškega pravosodja in saborske preiskovalne komisije o Agrokorju, ki je napovedala, da bodo lastniku koncerna poslali poziv za pričevanje na svoji prvi seji, ki je napovedana za 3. november.
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je potrdil, da akcijo koordinira državno tožilstvo, ni pa odgovoril, ali policija ve, kje je Todorić. V palači Todorićevih blizu Zagreba v zadnjih dneh niso opazili nobenega od članov ene najbogatejših hrvaških družin.
Odvetnik sina Ivice Todorića Anteja Todorića, Rajko Čogurić, je za N1 potrdil, da je njegov klient pred mesecem in pol uradno odjavil svoje bivališče na Hrvaškem in se je prijavil v Londonu. Povedal je, da se bo mlajši Todorić odzval pozivom hrvaškega pravosodja.
"Če bi mi našli en sam evro odtujenega ali poneverjenega denarja, bi že bil v zaporu. Sicer pa to enostavno ni res. Gre za politični proces," je zapisano na blogu ivicatodoric.hr. Todorić je tudi napovedal, da bo v naslednjih nekaj dni objavil svojo obrambo ter da bo na voljo državnem tožilstvu in parlamentarni preiskovalni komisiji za Agrokor.
Todorićeva odvetnica Jadranka Sloković je novinarjem potrdila, da njena stranka ni na Hrvaškem, a da ni na begu. Izpostavila je, da se je danes začel politični obračun proti Todoriću.
Slokovićeva ni želela povedati, kdaj naj bi se Todorić vrnil na Hrvaško. Kot je pojasnila, bo odvisno od poteka postopka in nadaljnjih dogodkov. Odvetnica je bila na domu družine kmalu po tistem, ko se je nekaj pred 6. uro začela hišna preiskava Kulmerjevih dvorov.
Hrvaški premier dogajanja ni želel komentirati, zanikal pa, da bi šlo za politični pregon
Hrvaški premier Andrej Plenković ni želel komentirati današnjih postopkov državnega tožilstva in policije v primeru Agrokor, a je pred novinarji ob robu današnjega srečanja predstavnikov Evropske ljudske stranke (EPP) v Zagrebu zanikal trditve, da gre za politični pregon Todorića in njegovih sodelavcev.
Plenković je znova zavrnil možnost, da bi odstopil minister za finance Zdravko Marić, ker je v vlado prišel z direktorskega položaja v Agrokorju, preiskava pa je usmerjena tudi na obdobje, ko je Marić delal v koncernu. Hrvaški premier je ocenil, da nihče iz njegove vlade ne bo del preiskave o finančnih malverzacijah v Agrokorju.
Novinarji so znova poskusili dobiti odgovor na vprašanje o imenih in priimkih oseb, ki so sestavile lex Agrokor, a je Plenković odgovoril, da je to bilo delo več ministrstev in strokovnjakov, s katerimi se je vlada posvetovala pri pripravi zakona. Ponovil je, da tudi osebno stoji za lex Agrokorjem, ki je ohranil stabilnost hrvaškega gospodarskega sistema.
Hrvaški premier je tudi ocenil, da bi morala saborska preiskovalna komisija o Agrokorju ustaviti svoje delo, če bo prišlo do odprtja kazenskega postopka proti odgovornim za krizo v koncernu. Obenem je dejal, da je treba zgodbo razsvetliti do konca.
Skupina Agrokor samo lani z nekaj več kot 1,5 milijarde evrov izgube
Preiskovalci hrvaškega državnega tožilstva morebitne finančne malverzacije v Agrokorju preiskujejo že več kot štiri mesece.
Nedavno objavljeno revidirano poročilo o poslovanju Agrokorja je pokazalo nekaj milijard evrov težko nesorazmerje med letnimi finančnimi poročili prejšnje uprave s Todorićem na čelu in izredne uprave, ki jo s pooblastili hrvaške vlade od 10. aprila vodi Ante Ramljak. Ta je minuli teden ob predstavitvi revidiranih podatkov povedal, da je vložil kazenske ovadbe proti odgovornim zaradi finančnih malverzacij v koncernu.
Skupina Agrokor je po revidiranih podatkih lani ustvarila nekaj več kot 11 milijard kun (1,5 milijarde evrov) izgube. Obveznosti skupine so se lani povzpele na več kot 56 milijard kun (7,5 milijarde evrov), medtem ko se je vrednost premoženja 31. decembra 2016 ustavila pri 41,75 milijarde kun (5,9 milijarde evrov), kar je 10 milijard kun manj, kot je bilo prijavljeno v letu 2015. Revizija je pokazala 14,5 milijarde kun (1,95 milijarde evrov) negativnega kapitala.
Skupina je imela po popravljenih podatkih leta 2015 3,6 milijarde kun (486 milijonov evrov) izgube, potem ko je prejšnja uprava za enako obdobje predstavila nekaj več kot 1,1 milijarde kun (148 milijonov evrov) dobička. V letih 2015 in 2016 se je kapital skrčil za nekaj manj kot 22 milijard kun (2,97 milijarde evrov).
Ramljak je povedal, da so ugotovili računovodske nepravilnosti, ki so v letih 2015 in 2016 dosegle 5,6 milijarde kun (757 milijonov evrov). Omenil je tudi posebni račun, na katerem je bilo 2,2 milijarde kun (289 milijonov evrov), ki so bile mišljene za stroške uvrstitve delnic družbe na borzi, a je po Ramljakovem mnenju polovica denarja končala v denarnicah zasebnikov, čeprav ni bilo osnove za izplačilo dividend.
Ivico Todorića bi saborska preiskovalna komisija za Agrokor pod okriljem predsednika Orsata Miljenića (SDP) sicer kot prvega morala zaslišati na seji 3. novembra.
A do prvih trenj je prišlo še pred pričetkom zaslišanj. Predsednik hravškega Sabora Gordan Jandroković je v soboto za hrvaško Novo TV namreč dejal, da nima smisla, da primer Agrokor preiskuje tako državno pravobranilstvo kot tudi saborska preiskovalna komisija.
SDP medtem vztraja, da naj, kljub sočasni preiskavi, s slednjo nadaljuje tudi devetčlanska preiskovalna komisija. O smiselnosti sočasne preiskave je za Novo TV spregovoril tudi profesor kazenskega prava na Pravni fakulteti v Zagrebu Davor Derenčinović, ki meni da je treba dati prednost organom pregona. "Namen preiskovalne komisije je drugačen od namena kazenskega postopka, kar pa ne pomeni, da pod drobnogled ne bodo prišla ista dejstva," je dejal Derenčinović.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.