Vegradovi delavci, ki stavkajo že peti dan, so v ponedeljek dobili del plače za avgust v višini 240 evrov, za preostali del avgustovske plače pa so dobili zagotovilo, da ga bodo izplačali do danes.
Pred Vegradom se je danes spet zbralo okoli 350 delavcev, ki so čakali na izplačilo preostalega dela avgustovske plače. Vršilec dolžnosti sekretarja velenjskega območnega sindikata Srečko Čater se je okoli 14. ure srečal z vodstvom podjetja, tudi z direktorjem Borisom Medvedom. A sestanek ni obrodil sadov. Denarja za plače ni, stavka se nadaljuje, je povedal.
Delavci bodo stavkali do izplačila avgustovske plače v celoti in vseh drugih neporavnanih obveznosti. Čater je še omenil nepoplačane kredite od februarja, "ki so jih dobesedno ukradli. Denar so vzeli, vendar ga niso nakazali. Zdaj pa so računi blokirani."
Plačanih nimajo niti prispevkov, kar po Čaterjevem mnenju kaže na nedelovanje pravne države. Po njegovem mnenju bi morala že država sama sprožiti ustrezne postopke za zagotovitev delavskih pravic. Zdaj bodo poskušali pravice izterjati sami, napovedujejo pa tudi kazenske ovadbe zoper tri direktorice, in sicer Hildo Tovšak, Branko Gabrijel in Viktorijo Kričaj.
Delavci sicer stavkajo na delovnih mestih na gradbiščih, del stavkajočih pa se vsak dan zbere tudi pred stavbo uprave Vegrada v Velenju. Doslej niso stavkali v Vegradovem podjetju Vemont, a stavko solidarnostno podpirajo, tudi tako, da se je del zaposlenih priključil stavkajočim pred stavbo uprave v Velenju.
Zaposleni, med katerimi je veliko tujcev iz nekdanjih jugoslovanskih republik, so večkrat povsem odvisni od pomoči drugih, med drugim velenjske občine, ki jim priskrbi en topel dnevni obrok. Nekaterim je banka zadnje nakazilo dela avgustovske plače zadržala zaradi odplačevanja kreditov, za katere so glede na plačilne liste verjeli, da jih je Vegrad nakazal banki.
V ponedeljek spet sestanek
Stavkovni odbor Vegrada se bo ponovno sestal v ponedeljek, prav tako se bo pred sejo nadzornega sveta sestal tudi svet delavcev. Seja nadzornega sveta se začne ob 13. uri, nadzorniki pa se bodo sestali v Ljubljani. Med drugim se bodo seznanili z razmerami v podjetju, prav tako je točka dnevnega reda tudi vprašanje izpolnjevanja preteklih zahtev nadzornikov, ki še niso bile izpolnjene, je povedal predsednik nadzornega sveta Vegrada v odstopu Klemen Boštjančič.
Vsekakor bo nadzorni svet od nove uprave zahteval, da če predlagani načrt finančne reorganizacije podjetja ni izvedljiv, da predlaga stečaj podjetja, je dejal Boštjančič. Povedal je, da nova uprava nadzornikom uradno še ni predstavila programa finančnega prestrukturiranja podjetja v okviru prisilne poravnave, prav tako Boštjančiča zanima, kakšna je po odstopu v podjetju vloga prejšnje direktorice Hilde Tovšak.
Med še vedno odprtimi vprašanji in zahtevami je omenil tudi, da kljub zahtevi nadzornikov vodstvo družbe še vedno ni predstavilo pogodbe o kreditu, ki ga je Vegrad dal družbi pooblaščenki Vegrad Naložbe.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.