Po zadnjih podatkih je v okviru stečajnega postopka Vegrada terjatve do konca lanskega leta prijavilo okoli 1500 upnikov, znesek prijavljenih terjatev, ki še ni dokončen, pa je znašal 264 milijonov evrov, je danes povedala stečajna upraviteljica Vegrada Alenka Gril. Rok za prijavo terjatev se namreč izteče danes.
Podatki tako še niso dokončni, v zadnjih dneh je prispelo še veliko prijav, je povedala Grilova. Ocenjuje, da bodo naslednji teden vpisane še vse v tem tednu prispele terjatve, nato pa bo sledilo preizkušanje terjatev in izdelava osnovnega seznama preizkušenih terjatev.
Cenitve premoženja Vegrada še potekajo, pri čemer je del premoženja že ocenjen. Ker tudi še ni znan celotni znesek terjatev, za zdaj še ni mogoče oceniti, koliko terjatev bo poplačanih, je še dejala Grilova.
Družba Vegrad je po neuspešni prisilni poravnavi v stečaju od 6. oktobra lani. Ob stečaju je družba zaposlovala 570 delavcev. Stečaju krovne družbe so sledili še stečaji nekaterih odvisnih družb Vegrada. Ob stečaju je bil Vegrad upnikom dolžan 241 milijonov evrov.
Po podatkih velenjske območne službe Zavoda RS za zaposlovanje se je do konca lanskega leta v evidenco brezposelnih oseb pri velenjski območni službi prijavilo 438 oseb iz Vegrada in njegovih odvisnih družb. Od tega se je v istem obdobju zaradi zaposlitve odjavilo iz evidence 66 oseb, štiri odjave so bile zaradi ostalih razlogov (upokojitev, starševsko nadomestilo).
Od vseh prijavljenih je bilo 321 prejemnikov denarnega nadomestila pri zavodu za zaposlovanje, brez pravice do denarnega nadomestila je 116 brezposelnih oseb, od tega pravica miruje v 89 primerih, je pojasnil direktor velenjske območne službe zavoda Robert Rajšter. V ukrepe aktivne politike zaposlovanja se je v tem obdobju vključilo devet oseb.
Sodišče soglaša s pravico do odstopa od pogodb
Okrožno sodišče v Celju je danes soglašalo s predlogom Grilove, da uresniči pravico do odstopa od nekaterih pogodb. Med drugim gre za pogodbe, povezane z izgradnjo Šolskega centra Ravne na Koroškem in izvedbo del na kompleksu Grad Kieselstein v občini Kranj.
Vegrad je pred natanko dvema letoma z ministrstvom za šolstvo in šport sklenil pogodbo za izgradnjo Šolskega centra Ravne na Koroškem. Ker Vegrad ne more dokončati projekta, z ministrstvom potekajo dogovori o prodaji projekta kot poslovne celote.
Celjsko sodišče je prav tako soglašalo z odstopom od pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije rušitvenih del na objektu Hala Merinka v Mariboru, ki jo je Vegrad sklenil z družbo Vegrad Projektivni biro. Vegrad je sicer kompleks Hala Merinka julija lani prodal mariborski družbi ZIM, Vegrad Projektivni biro pa bo v pogodbi predvidene obveznosti predvidoma opravil v odnosu z ZIM.
V ločenem sklepu je celjsko sodišče danes soglašalo tudi s predlogom stečajne upraviteljice, da Vegrad odstopi od pogodbe, ki jo je novembra 2008 sklenil z Mestno občino Kranj za izvedbo gradbenih, obrtniških in instalacijskih del z zunanjo ureditvijo in komunalno infrastrukturo v kompleksu Grad Kieselstein.
Zoper oba sklepa sodišča je možna pritožba v 15 dneh od vročitve sklepa.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.