Na današnji seji je vlada obravnavala predlog zakona o državnem poroštvu za šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš), ki ga je v DZ vložil poslanec SD Srečko Meh. Ugotovili so, da državno poroštvo omogoča cenejše financiranje, kot če bi se družba zadolžila na podlagi drugih jamstev. Toda tudi nova vlada je zelo zaskrbljena nad dosedanjim potekom projekta. "Zaradi tega danes nismo sprejeli dokončne odločitve o tem, ali zakon podpiramo," je po seji vlade povedal finančni minister Janez Šušteršič.
Dokončno odločitev bo vlada sprejela na naslednji seji. Do takrat pa bo minister za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač, ki je pristojen tudi za energetiko, pripravil poročilo o tem, kaj se je s projektom dogajalo v preteklosti. Vlada bo zahtevala odgovornost na podlagi revizijskih poročil, ki so že bila narejena in ki so po Šušteršičevih besedah jasno pokazala na določene pomanjkljivosti, ki niso bile odpravljene, za te pomanjkljivosti tudi ni nihče odgovarjal. Spomnimo, nekdanja gospodarska ministrica Darja Radič je večkrat opozorila, da je projekt TEŠ 6 slaba in tvegana naložba, ki bi jo bilo treba ustaviti.
Vlada je vodstvoma Teša in Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) naložila, da ugotovljene nepravilnosti pri dosedanjih pripravah in vodenju projekta, ki so bile ugotovljene v poročilu Pricewaterhouse Coopers, ustrezno sankcionirata ter najpozneje do 15. marca pripravita pisno poročilo o izvedbi ukrepov, navedenih v izjavah vodstev Teša in HSE s 5. oktobra lani.
Vlada bo tudi preučila možnost, da se v primeru, da bi država poroštvo dala, v čim večji meri zagotovi, da se izvedba projekta v finančnem smislu čim bolj drži investicijskih načrtov, da ne bi prihajalo še do dodatnih preseganj, je povedal minister.
Vprašanja, ali se predstavniki vlade pogovarjajo s predstavniki Alstoma, Šušteršič ni želel komentirati, ker to ni v njegovi pristojnosti.
'Teden dni ni dovolj'
"Dobro je, da odločitev o poroštvu ni bila sprejeta že danes, vendar smo prepričani, da je en teden za revizijo tako obsežnega projekta odločno premalo,“ so sporočili iz skupine nevladnih organizacij, neparlamentarnih strank in društev, ki so se povezali v koalicijo Ustavimo Teš 6. Pozvali so k daljšemu, vsaj šestmesečnemu moratoriju in k ustanovitvi neodvisnega etičnega razsodišča. "Na ta način naj se jasno odgovori na vsa odprta ekonomska, okoljska in medgeneracijska vprašanja.“
Kot pravijo, se je vlada v koalicijski pogodbi zavezala, da bo vsak zakon ali predpis, ki pomembno posega v javne finance ali uresničevanje ciljev ekonomske politike, lahko sprejet le, če ga spremljajo simulacije pričakovanih učinkov tako na javne finance kot na gospodarstvo. "Teš 6 predstavlja potencialno tveganje tako za gospodarstvo kot za javne finance, zato je tovrstno presojo potrebno opraviti tudi v tem primeru. Simulacije pričakovanih učinkov ni možno pripraviti v enem tednu,“ so še dodali.
Po predlogu zakona bi tako država jamčila za 440 milijonov evrov vredno posojilo, ki bi ga Teš najel pri Evropski investicijski banki (EIB). Poslanec Meh je do srede sicer zbral 16 od 23 potrebnih podpisov za hitro obravnavo zakona v DZ.
Alstom, ki je v sredo od Teša prevzel gradbišče šestega bloka, bo v tem mesecu izvedel pripravljalna dela za montažo primarne jeklene konstrukcije, po montaži te konstrukcije pa je aprila predvidena montaža sekundarne konstrukcije. Direktor Teša Simon Tot ne more oceniti, do kdaj Tešu zaradi zamude ne bo treba plačevati pogodbene kazni v višini 100.000 evrov dnevno.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.