Kot so pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo, so predstavniki Vegrada obiskali ministrstvo, da bi se pozanimali, ali lahko izpolnijo pogoje za dodelitev državne pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah. Na ministrstvu so jim dali informacije o postopkih in pogojih. Družba Vegrad je potem poslala vlogo na MG, vendar jo mora dopolniti. "Ko bomo dopolnjeno vlogo proučili, bomo lahko povedali, ali družba izpolnjuje pogoje za dodelitev državne pomoči," so pojasnili na ministrstvu.
Poleg tega pa so predstavniki Vegrada obiskali tudi ministrstvo za finance, kjer so prav tako spraševali o državni pomoči, zanimal pa naj bi jih predvsem postopek v Bruslju, vendar jim o tem na MF niso dali informacij, saj uradno vloge še niso oddali.
Lahovnik: Razmerje med ceno in plačo je še vedno največje v vsej Evropski uniji
Minister za finance Franc Križanič obiska ni želel komentirati, minister za gospodarstvo Matej Lahovnik pa je za Dnevnik dejal, da "če gradbena podjetja pričakujejo, da bo intervenirala država, je to iluzija. Če bi uvedli kakršnekoli subvencije, bi to pomenilo le vpihavanje dodatnega zraka v že dolgo časa napihnjen nepremičninski balon".
Banke naj bi same prodajale stanovanja, Vegrad pa bi šel v prisilno poravnavo ali stečaj
Po poročanju Financ naj bi bil scenarij Vegrada tak, da bi NLB in Hypo ustanovila posebno podjetje, kamor bi se prenesla vsa končana stanovanja in tudi tista, ki se končujejo. NLB in Hypo bi stanovanja potem postopoma prodala, če pa jima to ne bi uspelo, bi jih oddajala. Kar bi od Vegrada ostalo, pa bi šlo v prisilno poravnavo ali stečaj. Ker ima Vegrad ločene naložbe, stanovanja večinoma gradijo povezane družbe, dolgove do dobaviteljev pa ima matični Vegrad, bi dobavitelji v delu terjatev verjetno ostali nepoplačani.
Država bi bila ob pol milijona evrov
Država ima 29-odstotni lastniški delež v Vegradu prek Posebne družbe za podjetniško svetovanje (PDP). Zaradi stečaja Vegrada pa bi imela PDP okoli 415 tisoč evrov škode, še pišejo Finance.
Vegrad ima že dobra dva tedna blokirane bančne račune, delavci pa niso prejeli celotnih plač
Kot je znano, ima Vegrad že dobra dva tedna blokirane vse račune pri slovenskih bankah. Delavci so decembrske plače sicer prejeli, lanskega regresa pa še ne. Poleg tega okoli 150–200 režijskih delavcev ni prejelo polne decembrske plače, temveč le akontacijo v višini 562 evrov. Kdaj bodo prejeli še preostali del, potekajo pogajanja, prav tako pa tudi, kdaj bodo prejeli regres.
Poleg tega pa v Vegradu nekaterim delavcem tudi niso plačali obroka za kredit, čeprav so jim tega trgali od plače. V Vegradu so dejali, da bodo prevzeli vse obveznosti, ki bi morda nastale zaradi neplačila obroka, vključno z zamudnimi obrestmi, obroke pa da se trudijo poplačati čim prej.
Uradno ni znano, zakaj ima Vegrad blokirane račune, v podjetju so pojasnili le, da zaradi nepričakovane finančne obveznosti in da so že sprejeli vse ukrepe za odblokado.
V Vegradu je sicer zaposlenih okoli 1700 delavcev.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.