Lani je zaradi stečajev in prisilnih poravnav delo v dejavnosti izgubilo 1975 zaposlenih, predvsem žensk, samo letos pa že 1000 zaposlenih. "Bojim se, da se približujemo številkam analize iz konca lanskega leta, ki je ocenila, da se bo do leta 2006 število zaposlenih v dejavnosti zmanjšalo za okoli 13.000," je povedal generalni sekretar Sindikata tekstilne in usnjarsko predelovalne industrije Slovenije (STUPIS) Anton Rozman.
Spodbudni niso niti lanskoletni rezultati dejavnosti, je dejal Rozman, saj so vse tri predelovalne dejavnosti po prvih ocenah zabeležile padec proizvodnje. Proizvodnja tekstilij se je zmanjšala za dva odstotka, proizvodnja oblačil za skoraj 24 odstotkov, proizvodnja usnja in usnjenih izdelkov pa je bila manjša za 15 odstotkov. Vzporedno s tem se je zmanjšalo tudi število zaposlenih, pri proizvajalcih tekstilij za devet odstotkov, pri usnjarjih za skoraj šest odstotkov, najslabše pa je bilo v oblačilni industriji, kjer je brez dela ostalo 13 odstotkov zaposlenih.
Proizvajalci tekstilij in usnjarji so lani povečali izvoz, prvi za 3,18 odstotka, drugi za tri odstotke, največjo zmanjšanje naročil pa so zabeležili proizvajalci oblačil, tako da so izvozili za 16,3 odstotka izdelkov.
Kot pravi Rozman, se bodo negativni trendi nadaljevali, še zlasti zato, ker je na poglavitnih trgih dejavnosti - slovenska tekstilna, oblačilna in usnjarska industrija več kot polovico izdelkov izvozi na trge EU - še vedno recesija, poleg tega se povečuje tempo svetovne globalizacije. "Tudi v nadaljevanju letošnjega leta bomo tako soočeni z resnimi težavami, ki se bodo po vstopu Slovenije v EU, ko bo zavladal prost pretok blaga in storitev, še poglobile," opozarja Rozman.
Podjetja se bodo po njegovem prepričanju težavam prilagajala z zmanjševanjem obsega dela in bodo opuščala manj donosne posle, tako da se bo tudi v uspešnih podjetjih pojavljal presežek delavcev. V oblačilni in usnjarski dejavnosti bodo najbolj na udaru tisti, ki se ukvarjajo z lon posli in ne vlagajo v lasten razvoj, pa tudi tisti, ki nimajo vsaj doma priznane blagovne znamke, je dodal Rozman.