tekstilna industrija

'Narejeno v Sloveniji': zadnji 'borec' nekoč velike industrije

08. 04. 2025 20.51

Labod, Mura, Rašica, Polzela, Jutranjka. To je le peterica tekstilnih velikanov, katerih vsaj en kos obleke je zagotovo imel ali pa še ima vsak od nas ali naših staršev in starih staršev doma. Tovarne so zaprle vrata ali pa se je proizvodnja zaradi cenejše delovne sile preselila v tujino. In kaj je sploh še narejenega v Sloveniji? Je tekstilna industrija pri nas popolnoma zamrla? Eno redkih podjetij, ki še oblikuje in šiva svoje izdelke doma, je metliški Komet, ki ga je sicer leta 2011 čakala podobna usoda kot druge tekstilne tovarne, a je ena od zaposlenih verjela v zgodbo in jo z belokranjsko trmo peljala naprej. Tako podjetje z več kot 60-letno zgodovino še danes šiva perilo z oznako "Made in Slovenia".

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!

08. 03. 2025 17.09

Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Tovarna leta je sevniško podjetje Siliko: Nagrada je spodbuda in obveza

11. 10. 2024 20.08

Podjetje Siliko s sedežem na Vrhniki je za svoj obrat v Sevnici prejelo naziv tovarna leta. Izdelujejo več kot dva tisoč različnih izdelkov za 25 kupcev, med katerimi so tudi avtomobilske korporacije BMW, Volkswagen in Mercedes. "Res je, da je v avtomobilski industriji kriza vse večja, a krize je treba obrniti v nove priložnosti," pravijo v podjetju z več kot 900 zaposlenimi.

V Alpini do konca leta brez službe 60 delavcev

24. 05. 2024 17.27

Da razmere v Alpini niso rožnate, kažejo načrti vodstva. Del proizvodnje bodo namreč preselili v Bosno in Hercegovino, v Žireh pa bi tako brez službe ostalo okoli 60 delavcev. Razlogi pa: slabi rezultati poslovanja, nizko število naročil in vse višji stroški.

Francoski poslanci soglasno nad hitro modo, pr(a)va tarča pa kitajski Shein

17. 03. 2024 11.56

Francoski poslanci so brez glasu proti potrdili zakon, ki bo proizvajalcem hitre mode naložil kazni za povzročeno okoljsko škodo, podobno, kot jih že poznajo v avtomobilski industriji. Z njim bodo tudi prepovedali oglaševanje, spodbujali pa bodo popravilo oblačil in njihovo ponovno uporabo. "Zelo hitra moda je ekološka katastrofa: gre za slabo narejena oblačila, ki jih množično kupujemo, redko nosimo in hitro zavržemo," je bil ob tem jasen francoski minister za ekološki prehod Christophe Béchu.

Šrilanka zaradi hudega pomanjkanja ustavila prodajo bencina in dizla

28. 06. 2022 16.36

Šrilanka, ki se je znašla sredi najhujše gospodarske krize v zadnjih desetletjih, je ustavila prodajo bencina in dizelskega goriva za zasebna vozila. Gorivo bo na voljo le za nujne storitve, ukrep pa bo veljal dva tedna. Šole v urbanih območjih so zaprle svoja vrata, oblasti pa so prebivalcem naročile, naj delajo od doma.

Kako dolgo bo Kitajska še vir poceni izdelkov?

07. 10. 2021 19.52

Da bi privarčevali v vašem družinskem proračunu, številni naročate izdelke iz Kitajske, ki so praviloma cenejši. Tudi božično-novoletna darila in okraski so med priljubljenimi naročili, a če jih naročate zdaj, je velika verjetnost, da jih ne boste prejeli pravočasno. Ladijski zabojniki so prezasedeni in če so podjetja prej dobila svoje blago v mesecu ali dveh, zdaj čakajo tudi več kot pol leta. Nekaterim podjetjem nevšečnosti povzročajo izpadi elektrike, ki so posledica zelene zaveze Kitajske v boju proti podnebnim spremembam. Ali bomo na Kitajsko tudi v prihodnosti lahko računali kot na vir poceni izdelkov in delovne sile?

Prekvalifikacija iz človeka

04. 07. 2021 07.16

Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

Moda na tnalu epidemije: lahko koronavirus ogrozi tudi za planet škodljivo hitro modo?

19. 05. 2020 18.53

Ste v času zaprtja trgovskih centrov kupili kakšno res nujno potrebno oblačilo preko spleta? Najbolj popularni tokrat seveda niso bili modni kosi, ampak udobna trenirka za na kavč in domači copati. Ta dva artikla sta se v času korona krize najbolj prodajala. A hud udarec je ob epidemiji doživela tudi tekstilna industrija. Tovarne v Aziji in Južni oziroma Srednji Ameriki, od koder prihajajo poceni oblačila v Evropo, so zaprle svoja vrata. Naročil seveda ni bilo, saj so bile v Evropi trgovine večinoma zaprte.

Trgovina brez plastične embalaže, izdelki brez testiranja na živalih, brez usnja in GSO

27. 11. 2019 17.03

Ljubljana je bogatejša za trgovino Natura, ki deluje pod blagovno znamko Kupujem odgovorno. Trgovina je nastala na pobudo Združenja socialna ekonomija Slovenije in je okolju prijazna. "Ne dajemo vrečk, ne ustvarjamo odpadkov, hkrati pa nagovarjamo ljudi, da počnejo enako," je dejal Miro Mihec iz združenja.

Kje končajo vaša oblačila?

16. 11. 2019 07.00

Za izdelavo ene majice je potrebnih približno 2200 litrov vode. Tekstilna industrija je druga največja onesnaževalka na svetu, takoj za naftno industrijo. Odgovorna je za 20 odstotkov odpadnih voda in 10 odstotkov izpustov toplogrednih plinov, opozarjajo okoljevarstveniki.

Delavci Aruma prejeli odpovedi: 'Žal se moramo posloviti od te firme'

15. 07. 2019 15.43

Stečajni upravitelj Igor Bončina je danes 243 delavcem družbe Arum izročil odpovedi iz poslovnega razloga. Do konca odpovednega roka, ki se izteče konec meseca, bodo delavci, ki so bili na čakanju, opravili preostale naloge.

Izkoriščanje delavcev, ki so izdelovali 'dobrodelne majice'

03. 03. 2019 10.57

Dobrodelne majice z napisom "moč ženskam", ki so jih prodajali v Veliki Britaniji, so izdelovali v tovarni v Bangladešu, kjer so odpustili več kot 100 delavcev, ko so ti protestirali proti mizernim plačam. Celotno afero zdaj preiskuje fundacija za pravično ravnanje v tekstilni industriji.

Prevladujeta tekstilna industrija in razvoj malega gospodarstva

26. 11. 2018 18.27

Mengeš leži v podalpski ravnini Kamniških Alp. V preteklosti se je ponašal s slamnikarsko industrijo in industrijo glasbil, trenutno pa napredujeta tekstilna industrija in razvoj malega gospodarstva. Polovico naselja prekriva hribovje, drugi del pa ravnina. Občina je nastala v bližini stare rimske ceste Emona–Celeia. Poseljena je že od prazgodovine, na kar kažejo številne najdbe iz časa Rimljanov.

5. decembra bodo na shodu zahtevali višje plače

21. 11. 2018 13.15

ZSSS in Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam 5. decembra v Ljubljani organizirata protestni shod za višje plače. Kot je pojasnila predsednica ZSSS Lidija Jerkič, med svojim članstvom že nekaj časa opažajo nezadovoljstvo s plačami. V Združenju delodajalcev Slovenije pa odgovarjajo, da so plače v gospodarstvu vsa leta rasle, tudi v času najhujše krize.

Nekoč znana po tekstilni industriji, sedaj po hmeljarstvu in čebelarstvu

08. 10. 2018 17.28

Občina Prebold se lokalno imenuje tudi Šempável. Ta beseda se je razvila iz Šent Pavel. Občina je bila nekoč znana po močni tekstilni industriji, danes pa predvsem po hmeljarstvu in čebelarstvu. Po površini kar dve tretjini občine pripadata hribovitemu svetu, kjer se je ohranila nedotaknjena narava. Eden najbolj znanih Preboldčanov je Anton Schwab, zdravnik, skladatelj in šahist.

'Gospodarski oskarji' v roke devetim gospodarstvenikom

26. 03. 2018 18.06

V Cankarjevem domu v Ljubljani so slovesno podelili nagrade Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke. Letos jih je prejelo devet gospodarstvenikov iz šestih slovenskih regij in osmih gospodarskih panog. "Gre za resnično uspešna podjetja, ki odstopajo od slovenskega povprečja," je dejal predsednik Komisije za nagrade GZS Janez Škrabec.

Ministrica in socialni partnerji brez soglasja glede minimalne plače

19. 01. 2018 06.45

Socialni partnerji na seji ESS niso našli soglasja o predlogu za 4,7-odstotno zvišanje minimalne plače, ki ga je pripravila ministrica za delo Anja Kopač Mrak. So pa sprejeli sklep, da bodo do torka skušali oblikovati skupni dogovor o višini dviga. Ministrica je napovedala, da bo morebiten predlog spoštovala.

'Groza me je, da bi se dvakrat pojavila v istih oblačilih'

04. 11. 2017 07.00

Kako polna je pa vaša omara? Globalna oblačilna industrija je od leta 2000 do leta 2014 podvojila svojo proizvodnjo, med trendi prevladuje "hitra moda", ki zapoveduje kupovanje novih in novih kosov oblačil, ponavljanje videza pa med tistimi, ki zapovedujejo trende, velja za "modni zločin".

Mala nevarnost, ki se je sploh ne zavedamo: Naša oblačila so čista, okolje pa umazano

04. 05. 2017 06.11

Plastika onesnažuje. To vemo. Vemo tudi, da si sveta brez nje ne moremo več predstavljati. Toda: ali tudi vemo, da je v okolje spuščamo še več, kot se zavedamo? Na primer takrat, ko si umivamo zobe ali obraz, pa ko peremo perilo ...

XYZ FASHION STORE se širi na tržišča Evrope s prvo trgovino v Avstriji

21. 02. 2017 09.12

Sportina Group 16. marca odpira svojo prvo trgovino XYZ FASHION STORE v Avstriji in s tem potrjuje svoje strateške usmeritve širitve iz regije na trge Evrope. Prva avstrijska trgovina XYZ se bo razprostirala na več kot 300 kvadratnih metrih površine v beljaškem nakupovalnem centru ATRIO, ki je del skupine vodilnih nakupovalnih centrov SES tako v Avstriji kot v Sloveniji.

Se še spomnite časov, ko je bila Slovenija tekstilna država? Imeli smo ogromno tovarn, ostalo ni nič

25. 01. 2017 18.05

V Sloveniji je tekstilna industrija nekoč zares cvetela. Samo v Mariboru smo imeli kar 15 tekstilnih tovarn, ki so skupaj zaposlovale okoli sedem tisoč ljudi. Kakšna je njihova zapuščina? Mladi niti ne vedo, da so obstajale.

INTERVJU: Bernarda Jeklin: V družbo praktično ne zahajam, ker mi gredo Slovenci povprek na živce

29. 06. 2016 06.30

Dolgoletna urednica Jane in ustanoviteljica prvega tračarskega časopisa pri nas – revije Lady – Bernarda Jeklin je nedavno dopolnila 80 let. Kljub temu da se je upokojila že pred 15 leti, pa še vedno do vratu tiči v medijih. Najraje je v družbi sama s sabo – in seveda s svojo ljubljeno psičko Suzi. Imela pa bi tudi osla.

Smo vas spodbudili k bolj premišljenim nakupom?

13. 06. 2016 06.30

Z rubriko Pravično za vse? smo želeli vas bralce, ki ste tudi potrošniki, informirati o ozadju vsakodnevnih nakupov in vas spodbuditi, da postanete bolj zahtevni potrošniki. Nabralo se je kar 27 člankov. Zdaj lahko na enem mestu preberete, kaj smo objavili.

Katjušin izziv: eno leto brez nakupa oblačil

18. 05. 2016 06.30

"Z vsakim novim oblačilom v moji omari se je povečala možnost, da bo le-ta še bolj razmetana," pripoveduje Katjuša Šavc. Zato si je postavila izziv, da eno leto ne bo kupovala oblačil. Začetna skrb o impulzivnih nakupih je bila odveč. Nenakup je iz nje izvabil kreativno žilico, saj je začela "ustvarjati" zanimive kombinacije s starimi oblačili.

'Kupujemo zdravo hrano, ne razmišljamo pa o zdravi obleki, čeprav je koža naš največji organ'

16. 05. 2016 06.30

Zapravljati manj, in to bolj kakovostno, izmenjava, predelava, pridelava. To je nekaj alternativ današnjemu načinu potrošnje, pojasnjuje predsednica društva Focus Živa Kavka Gobbo. Sta paradižnik in jagode januarja res užitek, ki si ga želimo pričarati, se sprašuje. Vedno bolj se zavedamo pomena zdrave hrane, ne pa pomena zdravih oblačil, meni ustvarjalka blagovne znamke RE.DO Petra Doljak.

Tu nastajajo naša oblačila: od nekaj tisoč tovarn jih je le peščica zares varnih

01. 05. 2016 07.00

1134 ljudi je umrlo v tragediji pred tremi leti, zaradi katere so tekstilni delavci v Bangladešu – kar pet milijonov jih je – dočakali boljše pogoje dela. A cena za to je bila prevelika. To je tudi cena, ki so jo izkoriščani delavci plačali, da lahko mi kopičimo poceni oblačila, korporacije pa kujejo dobičke.

Planetu najbolj 'škodljivi' Američani, Luksemburžani, Avstralci. Tudi Slovenci smo visoko

15. 03. 2016 06.30

Potrošniki nimamo zgolj pravic, ampak tudi moč in odgovornost. Govorimo o možnosti, da preko potrošniških odločitev vplivamo na to, da svet postane nekoliko boljši, ko gre za vprašanja otroškega dela, pravic, delavcev, varovanja okolja, poskusov na živalih, skratka za socialna, etična in okoljska vprašanja.

Ste se kdaj vprašali, kdo šiva majice za dva evra in pod kakšnimi pogoji?

18. 05. 2015 17.57

Vedno več visokih dobičkov željnih podjetij seli svoje proizvodnje v revne azijske države, kjer je delovna sila poceni, zakonodaje za zaščito delavcev praktično ni, da o varnostni standardih ne govorimo. Modna industrija, kjer se obračajo milijarde, tu ni izjema.

FOTO: Obisk turškega predsednika pomemben predvsem z gospodarskega vidika

30. 03. 2015 07.09

Na obisku v Sloveniji se je mudil turški predsednik Erdogan. Z njim je pripotovala kar 150 članska gospodarska delegacija. Erdogana je sprejel tudi premier Cerar, večji del pogovora sta posvetila možnostim za krepitev gospodarskega sodelovanja med državama.