Potem ko je na vprašanje, katere države v EU so najbolje in katere najslabše pripravljene na morebitno novo plinsko krizo, že izpostavil Litvo, je evropski komisar za energijo Andris Piebalgs omenil tudi Slovenijo. "Druga država, ki bi jo izpostavil, je Slovenija, kjer je potreba po plinu precejšnja in kjer so potrebna vlaganja okoli 200 milijonov evrov," je pojasnil. Pieblags pravi, da bi Slovenija morala več vlagati v energetsko povezljivost. 200 milijonov evrov pa bi morala prispevati za plinovod od avstrijske meje do Ljubljane.
"Ukrepi za to so vključeni v evropski načrt za okrevanje gospodarstva," je dodal komisar. Sloveniji je v okviru načrta, ki predvideva skoraj štiri milijarde evrov za izboljšanje energetske varnosti EU po januarski plinski krizi, namenjenih 40 milijonov evrov evropskih sredstev za plinovod od avstrijske meje do Ljubljane, sama pa naj bi torej prispevala še 200 milijonov evrov.
Nova uredba za izboljšanje zanesljivosti oskrbe s plinom v EU
Piebalgs je to povedal danes v Bruslju ob predstavitvi nove uredbe za izboljšanje zanesljivosti oskrbe s plinom v EU. Predlagana uredba naj bi zagotovila, da vse države članice vnaprej sprejmejo učinkovite ukrepe za preprečitev in ublažitev posledic morebitnih motenj v oskrbi s plinom, in vzpostavila nujno potrebne mehanizme za njihovo sodelovanje.
Ta uredba po Piebalgsovih besedah v EU delno že velja, devet držav članic, med katerimi je tudi Slovenija, pa še ne izpolnjuje standardov energetske varnosti, imenovanih standardi N-1. "Z ukrepi v načrtu za okrevanje gospodarstva bodo standarde izpolnile še štiri države – Bolgarija, Romunija, Madžarska in Slovenija," je dejal komisar.
Odločitev za sodelovanje v projektu južni tok je odločitev Slovenije
Na vprašanje, ali meni, da je načrtovano sodelovanje v projektu južni tok, nad katerim bedi ruski energetski velikan Gazprom, dober način za reševanje slovenskih problemov, pa je komisar odgovoril: "To je suverena pravica Slovenije. Če mislijo, da je zanje to sodelovanje dobro, potem ne vidim problema. To je odločitev Slovenije."
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.