Na zboru delavcev Luke Koper, ki se ga je udeležilo več sto zaposlenih v družbi, so sprejeli več sklepov. Delavci med drugim zahtevajo širitev koncesijskega območja Luke ter da se v nadzornem svetu in v SDH odpovejo delu dobička za reševanje problematike IPS.
Današnjega zbora delavcev, ki je potekal pred četrtkovo izredno skupščino Luke Koper in petkovo sejo nadzornega sveta družbe, ko je pričakovati zamenjavo sedanje uprave na čelu z Dragomirjem Matićem, se je kljub prazničnemu času po ocenah sveta delavcev udeležilo več kot 600 zaposlenih, upokojencev in občanov.
Zaposleni so na zboru sprejeli pet sklepov. Tako zahtevajo širitev koncesijskega območja Luke Koper v skladu z državnim prostorskim načrtom v celoti. Prav tako zahtevajo, da se nadzorni svet družbe, Slovenski državni holding (SDH) in država odpovejo delu dobička z namenom reševanja problematike IPS. Zaposleni bodo tudi terjali polno odgovornost članov nadzornega sveta družbe v primeru, da ta nezakonito razreši upravo.
Delavci zahtevajo še, da Luka Koper postane enakopraven partner v podjetju 2TDK, in sicer sorazmerno glede na vložek za izgradnjo drugega tira, ter da se status navadnih delnic Luke Koper spremeni nazaj v prednostne delnice.
V Koper je danes prišla predsednica uprave SDH Lidija Glavina. Njen kratek nastop je spremljalo glasno neodobravanje prisotnih delavcev, kljub temu pa je Glavina ob odhodu z zbora delavcev ocenila, da je stanje v Luki Koper "pod kontrolo". "SDH dela v dobro Luke Koper, naredil bo vse, kar lahko, da bo Luka Koper samo še bolje delala," je dodala.
"Mislim, da je treba iskati dialog in da bomo še zmeraj nadaljevali delo v dobro Luke Koper, kot smo do zdaj," je še ocenila sicer redkobesedna Glavina.
Predsednik sveta delavcev Luke Koper Mirko Slosar danes ni hotel prejudicirati nadaljnjih korakov, če njihove zahteve ne bodo uresničene: "Mislim, da bo, če ne prej spomladi s kakšnimi novimi volitvami mogoče, da se bodo začele zadeve reševati. Upamo pa seveda na najboljše."
"Če gledamo, da obdržimo Luko Koper v takšni obliki, kot je danes, in da ji omogočimo neko zdravo, dobro širitev za dobro vseh zaposlenih, za reševanje problematike IPS in za neko stabilno upravo, verjetno ni ravno vse pod nadzorom," pa se je Slosar odzval na besede predsednice uprave SDH.
Govorci na zboru so se dotaknili predvsem aktualne problematike, od namere po zamenjavi upravo do problematike delavcev IPS.
Kot je uvodoma opozoril Slosar, se je zbor odvijal prav na dan, ko so dosegli nov rekord - 900.000 pretovorjenih kontejnerskih enot. "Kaj bi še hoteli več," se je predsednik sveta delavcev obregnil ob ocene, da bi uprava Luke lahko delala bolje.
Ankaranski župan Gregor Strmčnik je izpostavil pomen razvoja Luke, a obenem ponovil odklonilno stališče občine do izgradnje tretjega luškega pomola. "Seveda lahko lastnik vodstvo gospodarske družbe postavlja in odstavlja kadarkoli. To je lastnikova zakonska pravica. A naj zaboga, še posebej, če je ta lastnik država, to počne korektno in zakonito," je dodal Strmčnik.
Član nadzornega sveta iz vrst delavcev Mladen Jovičić je nadzornemu svetu očital prelaganje odgovornosti za razrešitev uprave na SDH z "namišljeno izredno skupščino". "Država nam je naložila stroške izgradnje drugega tira in odprave IPS sistema kar čez noč, še vedno pa vztraja na rekordnih dobičkih," je bil oster Jovičić, za katerega je jasno, da obstaja želja po znižanju plač zaposlenih v Luki.
Jovičić je ob tem napovedal, da bo boj za ohranitev podjetja in njihovih delovnih mest dolg. Kot je dodal, "v tem trenutku ne vemo, kako se bo odvijal proces uničevanja Luke in ne vemo, kako se bomo nanj odzvali. Vemo le, da se bomo odzvali silovito in da ne bomo popustili".
Kristjan Verbič iz Vseslovenskega združenja malih delničarjev je pojasnil, da se veseli morebitnih argumentov za izglasovanje nezaupnice luški upravi na četrtkovi skupščini. "Do zdaj jih namreč nismo slišali," je poudaril.
Predsednik Sindikata pristaniških delavcev Slovenija Pavel Lokovšek se je zavzel za to, da vsi, ki delajo v Luki, dobijo enako plačilo za enako delo. Zanimivo pa je po njegovem, da so se zahteve za reševanje problematike IPS s strani državnih lastnikov pojavile šele zdaj, "ko se hočejo odkrižati ekonomsko uspešne uprave, ki je podedovala ta sistem". Elvir Lovič iz gibanja Vstala Primorska, vstani Slovenije pa je svoje zahteve povzel z geslom "tace stran od Luke Koper".
Svet delavcev je sicer na današnji zbor povabil predsednika republike Boruta Pahorja, premierja Mira Cerarja, infrastrukturnega ministra Petra Gašperšiča in državnega sekretarja Jureta Lebna ter predsednika in člana nadzornega sveta Luke Rada Antoloviča in Uroša Iliča, ki pa so se opravičili.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.