Po zaustavitvi na zadnji delovni dan leta 2006, ki je bila potrebna zaradi prehoda na novo valuto, so danes banke vnovič vzpostavile plačilni promet. Ta poslej poteka v evrih, opravljati pa je mogoče vse bančne storitve.
Pritisk mednarodne konkurence
Ekonomista Sašo Polanec in Franci Križanič prehod na evro ocenjujeta kot uspešen. "Slovensko gospodarstvo je zanesljivo vstopilo v stabilnejše valutno okolje, kot ga je predstavljal tolar," je
ocenil Križanič. Po njegovem mnenju pa je težava v tem, da je evro v
primerjavi z ameriškim tolarjem in kitajskim juanom precenjem, kar
povzroča beg kapitala iz držav, ki uporabljajo evro. Polanec
poudarja, da bo primerljivost cen zaradi uporabe enake valute večja,
posledica pa naj bi bila večja mednarodna konkurenca kot doslej. =>
Po mnenju ekonomistov avstrijske Bank Austrie Creditanstalt (BA-CA) bo zaradi uvedbe evra letošnja inflacija nekoliko višja. Uvedba evra bi lahko po njihovem mnenju povzročila dvig cen, ki pa naj bi bil zmeren. Pomembno vlogo igra zaokroževanje pri preračunavanju cen iz tolarjev v evre, so navedli.
Letos naj bi bila tako povprečna inflacija nekoliko višja kot lani -
ta naj bi leta 2006 znašala 2,5 odstotka, letos pa 2,9 odstotka.
Navzgor pa so popravili napovedi za slovensko gospodarsko rast. Po
njihovih ocenah bo Slovenija v 2006 zabeležila 4,7-odstotno rast, v
letošnjem letu pa 4,3-odstotno. =>

Plačilni promet v domovini in tujini ter zbirni center za nove plačilne inštrumente delujejo, so zagotovili na Združenju bank Slovenije (ZBS). Aktivni so tudi bankomati in POS terminali, katerih delovanje je bilo ob prehodu v novo leto za nekaj časa moteno. Na bankomatih je mogoče po novem dvigovati evrsko gotovino, in sicer v apoenih po 10 in 20 evrov.
Banke so v noči na 1. januar najprej na vseh bančnih računih, ki se vodijo v tolarjih (transakcijski, osebni, varčevalni, rentni, depozitni, potrošniški krediti, stanovanjski krediti in drugi), obračunale in pripisale obresti. Končno stanje so zatem po tečaju zamenjave preračunale v evre. Tem zneskom so že pripisale tudi morebitna evrska stanja, ki so jih imele stranke na deviznem delu transakcijskih računov.
Inšpektorji na terenu
Vsi tržni inšpektorji so danes, prvi delovni dan po uvedbi evra, na terenu po vsej državi ter preverjajo spoštovanje zakona o uvedbi evra. Kot je pojasnila glavna republiška tržna inšpektorica Andrejka Grlič, tržni inšpektorji preverjajo, kako se izvaja vračilo preostanka denarja v primeru plačila v tolarjih, kako je s sprejemanjem evrov, ali kdo zavrača evrske bankovce višjih vrednosti ter kako so označene cene. Te morajo biti še vse do konca junija zapisane v obeh valutah.

Tržni inšpektorji preverjajo vse ponudnike blaga in storitev, tako trgovce in gostince kot tudi obrtnike, je povedala Grličeva. Pritožbe se večinoma nanašajo na očitek trgovcem, da preostanka denarja niso izplačali v evrih, je povedala Grličeva. Kot določa zakon, je še vse do 14. januarja mogoče plačilo blaga in storitev tako v tolarjih kot tudi v evrih, vendar pa mora biti vračilo denarja opravljeno izključno v evrih. Vsako pritožbo takoj obravnavajo.
Strah pred 200 in 500 evri

Največ zabeleženih kršitev je zaenkrat še vedno zaradi objav posameznih podjetij, da ne sprejemajo večjih bankovcev za 200 in 500 evrov, kar pa je v neskladju z zakonom, so sporočili s tržnega inšpektorata, kjer so posamezna podjetja že opozorili, ta pa so nedovoljena obvestila že umaknila.
Na borzi že v evrih
Trgovanje na Ljubljanski borzi je prvi dan v letošnjem letu in prvi dan trgovanja v evrih minilo v znamenju visoke rasti tečajev delnic najpomembnejših slovenskih podjetij. Delniški indeks SBI 20 je trgovanje končal pri vrednosti 6551,52 točke, kar je za 168,68 točke oz. 2,64 odstotka več kot zadnji trgovalni dan v letu 2006, v sredo, 28. decembra. Borzni posredniki so sklenili 513 poslov v skupni vrednosti 2,13 milijona evrov. "Uvedba evra ni vnesla pretirane zmede med vlagatelje, vrednosti pomembnejših delnic pa so se močno okrepile," ocenjuje Matjaž Bernik iz borzno posredniške hiše Ilirika. =>
Nove položnice
Z uvedbo evra so začeli veljati novi obrazci za plačilni promet v Sloveniji, in sicer posebna položnica, posebna nakaznica in plačilni nalog. Novi obrazci se od starih razlikujejo po barvni podlagi, oznaki valute ter uvedbi mednarodne bančne številke IBAN v poljih računa nalogodajalca in računa prejemnika. S "starimi" položnicami bo mogoče obveznosti poravnati še do konca januarja, vendar le v primeru, da imajo v namenu plačila naveden tudi preračun v evre.
Po odprtju poslovalnic so v NLB zabeležili povečan fizičen obisk strank. Do 12. ure jih je obiskalo kar 25.000 strank, ki so opravile več kot 27.000 plačilnih transakcij, veliko pa je bilo preverjanj stanj na računih in zamenjave gotovine. V torek so v dežurnih poslovalnicah opravili 1863 transakcij, zamenjanih pa je bilo za 161 milijonov tolarjev gotovine.
Na bančnih avtomatih NLB so doslej od prehoda na evro, 1. januarja opolnoči, zabeležili 110.000 dvigov in 100.000 vpogledov v stanje. Povprečen znesek dviga je znašal 45 evrov.Pohvale za Slovenijo
Ameriški časopis New York Times pa je danes objavil prispevek dveh dopisnikov o slovenskem prevzemu valute evro in o valuti na splošno, pri čemer članek ugotavlja, da je Slovenija primer pozitivnega vpliva, ki ga imajo priprave na evro v novih državah članicah EU, saj ji je zaradi strogih kriterijev za vstop v območje evra uspelo ohraniti gospodarsko rast na štirih odstotkih, inflacijo pa znižati na 2,3 odstotka.
Članek navaja branjevko z ljubljanske tržnice, ki je v svojih 70 letih videla priti in oditi že tri valute od okupacijskega denarja iz druge svetovne vojne, do jugoslovanskega dinarja, bonov po osamosvojitvi Slovenije in tolarja. Sama je sicer proti evru, ker meni, da mora neodvisna država imeti svojo valuto, vendar pa NY Times piše, da večina Slovencev po anketah novo valuto podpira.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.