Na vsebino koalicijske pogodbe se odzivajo tudi sindikati in delodajalci. V sindikatih podrobnosti koalicijske pogodbe še ne poznajo, so pa v prvem odzivu razmeroma zadovoljni. Tako predsednica ZSSS Lidija Jerkič kot predsednik Pergama Jakob Počivavšek sta dejala, da kaže, da gre ta v pravo smer. Zanimajo pa ju konkretne rešitve in izvedba, predvsem pa računata na obnovo socialnega dialoga.
"Kar je meni pri do zdaj znanem iz koalicijske pogodbe všeč, je, da nekako obrača fokus na človeka. Zelo malo besed je o konkurenčnosti, dodani vrednosti, zelo veliko besed je pa o tematikah, o katerih smo tudi sindikati zelo veliko govorili prejšnja leta," je dejala predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič.

Po njenem se z odpravo prekarnosti lahko v nadaljevanju razrešuje marsikaj. Pozitivno ocenjuje napovedi o krajšem delovniku in napoved davčne reforme, saj so sindikati zadnji davčni reformi nasprotovali. Kot zelo pozitivno je označila tudi sodelovanje delavcev pri dobičku, pozdravlja pogostejše usklajevanje minimalnih življenjskih stroškov, od česar so nato odvisne tudi višine socialnih transferjev in višina minimalne plače.
"Skratka zaenkrat ocena pozitivna, gre se v pravo smer," je dejala Jerkičeva in dodala, da pa se seveda postavlja vprašanje končne izvedbe. Sama tako vsebino koalicijske pogodbe, kolikor je bila razkrita minuli vikend, zaenkrat ocenjuje kot všečno, podrobneje pa jo bo lahko komentirala, ko bo z njo seznanjena. Po njenih besedah pa sindikati "absolutno računajo na obnovo socialnega dialoga v čim krajšem času".
Tudi predsednik sindikata KSS Pergam Jakob Počivavšek je kot ključnega izpostavil socialni dialog. "Glede na tisto, kar sem lahko videl, si lahko obetamo neki bistveno drugačen nivo kot tisto, kar je bilo v zadnjem obdobju," je dejal. Socialni dialog je pomemben ravno z vidika, ker je to ključno za iskanje končnih rešitev, je dejal. Se pa Počivavšku postavlja vprašanje, kakšne bodo konkretne rešitve in konkretni predlogi.
Delodajalci pozivajo koalicijo k posluhu za gospodarstvo
Nasprotno delodajalci v oceni koalicijske pogodbe pozivajo k posluhu za gospodarstvo. V Združenju delodajalcev Slovenije so iz medijev seznanjeni le s posameznimi vsebinami koalicijske pogodbe, zato je v celoti še ne morejo oceniti. "Vsekakor pa pozivamo tudi k posluhu za potrebe gospodarstva v tem ključnem obdobju," je zapisal generalni sekretar združenja Jože Smole.
Glede predloga o zvišanju minimalne plače na vsaj 800 evrov neto je opozoril, da imamo v Sloveniji sistem bruto plač. Tudi minimalna plača je določena v bruto znesku, neto izplačilo pa je odvisno od posameznega zaposlenega, je spomnil. Ključno se mu zdi, da se v proces določanja minimalne plače vnovič vključi socialne partnerje in to temo vrne za mizo Ekonomsko-socialnega sveta.
Postopno znižanje polnega delovnega časa na 30 ur tedensko se mu zdi v vsaki industriji, kjer se delo opravlja v več kot eni izmeni, nesprejemljivo. "Zavedati se moramo, da to poruši organizacijo dela in poveča stroške dela, saj je treba zaposliti več ljudi, trenutno pa se soočamo z zgodovinskim pomanjkanjem kadra na trgu dela," je zapisal Smole. Predlog skrajšanja delovnega časa sicer v našem prostoru ni nov, navsezadnje ga omogoča že veljavni zakon o delovnih razmerjih.
V Združenju Manager z velikim upanjem zrejo v prihodnje tedne. "Nova koalicija ima dovolj glasov, da izpelje potrebne reforme in ukrepe, ki jih predlagamo, vendar pa nas nekatere napovedi iz koalicijskega sporazuma skrbijo," je povedal predsednik združenja Andrej Božič. Napovedal je, da se bodo v naslednjih tednih želeli srečati z odločevalci in preveriti, kaj nameravajo.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.