Cene plina so v torek dosegle nov rekord pri 234,50 evra na megavatno uro. Lansko leto ob istem času je cena plina znašala 28,8 evra na megavatno uro, kar je ogromen poskok. Do zime pa bi se cene lahko zvišale še za dodatnih 60 odstotkov, svarijo v ruskem podjetju Gazprom. Evropska komisija sicer v celoti želi prekiniti svojo odvisnost od Rusije, zato je slednja svoje "prvo mesto" že izgubila na nekaterih evropskih trgih, poroča medij Politico.
V Nemčiji je vodilni dobavitelj postala Norveška, ki je povečala svoj izvoz tudi na globalni ravni. Dobavo plina je v primerjavi z istim obdobjem lanskega leta sicer zvišala le za okoli šest odstotkov, kljub temu pa njeni prihodki zdaj znašajo štirikrat več. Julija je Norveška tako od izvoza plina dobila 13 milijard evrov. Norveški premier Jonas Gahr Store je vseeno opozoril, da na Norveškem nimajo predvidenih nobenih dodatnih plinskih projektov, ki bi lahko v celoti nadomestili dobavo iz Moskve.
Cene bodo ostale visoke
Strokovnjaki ocenjujejo, da bodo visoke cene plina obstale. Globalno gledano se namreč povečuje povpraševanje po električni energiji, predvsem plinu, upada pa zanimanje za alternativne vire energije. Visoke cene podjetjem otežujejo tudi skladiščenje plina. Kljub tem izzivom je Nemčija svoja skladišča napolnila do 77 odstotne kapacitete, do novembra pa so si zadali skladišča napolniti do 95 odstotkov.
Nemški kancler Olaf Sholz se je zahvalil Norveški in povedal, da jim je povečana dobava njihovega plina pomagala napolniti rezervoarje. "Norveški plin nam bo pomagal skozi to in prihodnjo zimo," je dejal.
Norveška: Več v izvoz plina in manj v naftna polja
Norveški premier je še izpostavil, da dajejo prednost izvozu plina v evropske države, zmanjšali pa so dobavo plina na lastna naftna polja. Pri izvozu je trenutno njihov največji partner Nemčija. "Norveška in Nemčija že leta sodelujeta v energetskem sektorju, zdaj pa bomo naše sodelovanje še poglobili," je dejal Store.
Norveško ministrstvo je odobrilo tudi povečanje dovoljenj za proizvodnjo na več plinskih poljih, čeprav že dosegajo zgornjo mejo za izvoz. "Izvoz plina smo povečali za okoli 10 odstotkov, kar je najvišji dvig, ki si ga lahko privoščimo. Delali bomo vse, da ohranjamo to raven, vendar je treba upoštevati več faktorjev, ne gre samo za politično odločitev," je pojasnil.
Lani je Norveška zagotovila približno četrtino uvoza plina v EU, Rusija pa 39 odstotkov.
KOMENTARJI (819)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.