Preiskovalna komisija za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri pripravi in izvedbi investicij ter drugih primerljivih poslov, financiranih s sredstvi iz državnega proračuna ali proračuna Mestne občine Ljubljana (MOL), danes opravlja zaslišanja gospodarstvenikov. Kot prva sta bila zaslišana nekdanji direktor podjetja Les Marjan Pišljar in direktor Kraškega zidarja Radoš Lipanje, prvi je ljubljanski občini doniral 100.000, drugi pa 250.000 evrov. Oba sta zanikala, da bi šlo za izsiljevanje.
Pišljar: Pri donaciji ni šlo za korupcijo
Pišljar je na zaslišanju potrdil, da je Mestni občini Ljubljana (MOL) leta 2007 doniral 100.000 evrov za obnovo gradu, kar predstavlja 90 odstotkov dobička podjetja iz leta 2006. Po njegovih besedah je bil pobudnik za donacijo župan Zoran Janković. V zameno naj bi podjetje na gradu dobilo emblem.
Z Jankovićem sta se, kot pravi Pišljar, enkrat sestala, župan je ob tem dejal, da morajo tisti, ki v Ljubljani delajo, za mesto tudi nekaj narediti. "Taka je pač njegova politika," je Pišljar odgovoril na vprašanje, ali je to Jankovićeva prefinjena korupcija.
Podjetje je sicer od leta 2003 v Ljubljani izvajalo več projektov, a z občino niso imeli sklenjenih pogodb. Pišljar tudi zanika, da je bila donacija pogoj za uspešnost poslov v Ljubljani. Donacije ni dojel kot izsiljevanje in se sam tudi nikoli ni dogovarjal za spreminjanje občinskih prostorskih aktov, trdi.
Lipajne: Prav je, da prostoru, kjer kaj delamo, tudi nekaj damo
Kot je na zaslišanju dejal Lipanje, njihova donacija ljubljanski občini, ki je bila prav tako namenjena obnovi gradu, "ni bila v zvezi z nobenim lokacijskim načrtom, z nobeno stvarjo, ki bi bila v tistem trenutku za nas pomembna". "Kraški zidar se pojavlja v Ljubljani kar nekaj let in naše stališče je, da je prav, da prostoru, v katerem dela, tudi nekaj da," pojasnjuje Lipanje.
Glede njihovega projekta gradnje na ljubljanskih Prulah je dejal, da je bil prostorski akt za to območje spremenjen leta 2006, torej leto pred donacijo občini. Na vprašanje, ali bi njihovi projekti brez donacije tekli počasneje, je odgovoril, da na to Janković ni mogel vplivati. Zanikal je, da je donacijo dojel kot vrsto izsiljevanja.
Donacijo so vključili v ceno stanovanj, vendar ljudje stanovanj ne bodo kupili, če bo njihova cena previsoka, meni Lipanje. Kot je omenil, so med drugim tudi sežanski občini donirali 250.000 evrov. Takrat, ko so bile te donacije izplačane, so bile po njegovih besedah normalne, v današnjem času pa bi lahko bile drugačne. Sicer podjetje na leto donira okoli 100.000 evrov za različne namene.
Na vprašanje, ali ima Kraški zidar do podizvajalcev plačane vse pogodbe, ni želel odgovoriti. Je pa zatrdil, da so vsem zaposlenim v podjetju plačali pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter nakazali plače in regres.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.