kraški

Vlak, ki nikoli ne zamuja

27. 03. 2025 06.00

Ste že slišali za posebno vinsko klet, ki se le nekajkrat na leto, drdrajoč po železniških tirih, zapelje na posebno avanturo in ob tem nikoli ne zamuja? Gre za vinski vlak, inovativno idejo peščice domačinov, ki z vinskim popotovanjem po skoraj opusteli železniški progi Nova Gorica–Ajdovščina želijo širšemu krogu ljudi na bolj trajnosten način približati vinsko kulturo Vipavske doline. In to očitno precej uspešno, saj so njihovi aranžmaji do konca leta že skoraj povsem razprodani.

Družba 2TDK zavrnila 350-milijonski zahtevek Kolektorja

14. 03. 2025 15.06

Iz družbe 2TDK, ki gradi drugi tir, so sporočili, da so zavrnili 350-milijonski zahtevek glavnega izvajalca del Kolektorja. Ta od družbe zahteva več denarja zaradi stroškov, ki so nastali v zvezi z ustavitvijo del. 2TDK je ocenil, da je njihov zahtevek neutemeljen in popolnoma nerealen.

Kolektor zahteva dodatnih 350 milijonov evrov. 2TDK: Znesek je nerazumen

12. 03. 2025 13.50

Družba 2TDK, ki gradi drugi tir, je od glavnega izvajalca del prejela zahtevek za plačilo več kot 350 milijonov evrov. Kolektor je zahtevek poslal zaradi stroškov, ki so nastali izvajalcu zaradi zamud pri izvedbi del Viadukta Glinščica. Iz družba 2TDK so sporočili, da niso podpisali nobenega aneksa, ki draži projekt. Menijo, da je znesek zahtevka, ki ga je poslal Kolektor, nerazumen. Projekt ostaja v opredeljenih finančnih okvirih, so poudarili.

Odkrili novo jamo: največje odkritje v zadnjih 20 letih

04. 03. 2025 15.13

Pri kraju Orlek v bližini Sežane je sežanski jamar Matej Husu odkril novo jamo, ki ima vhod v Sloveniji, več kot polovica njenega doslej znanega podzemnega dela pa je v Italiji. Doslej so pregledali del jame in izmerili 265 metrov dolžine rovov in 175 metrov globine. Jama po predvidevanjih leži blizu podzemnega toka reke Reke, ki ga želijo doseči. Kot so zapisali na Facebooku, gre za največje odkritje v zadnjih 20 letih.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Šolarji naj bi oblikovali 'agencijo' za pretepe, izredni sestanek v Izoli

03. 02. 2025 10.59

Potem ko je na družbenih omrežjih zaokrožil posnetek pretepa med osnovnošolcema v Izoli, so z njune šole po navedbah časnika Primorske novice opozorili starše, da naj bi nekateri šolarji oblikovali "agencijo" za prirejanje pretepov pred gledalci. S primerom se intenzivno ukvarjajo Policija in vse tri izolske osnovne šole, dodaja časnik. Pristojni so se sešli tudi na izrednem sestanku in se zavzeli za aktivno ukrepanje, glavni šolski inšpektor Simon Slokan pa je dejal, da šole ne morejo ukrepati v primeru dejanj, ki so se zgodila zunaj šolskega prostora, je poročal RTVS.

Zakaj v bitki z gasilci še vedno zmaguje ogenj?

14. 01. 2025 13.27

Za obvladovanje tako obsežnih požarov, kot divjajo po Kaliforniji, so potrebne ogromne količine vode in gasilcev. Ne enega ne drugega v Los Angelesu nimajo. Gasilci so prepuščeni samim sebi in odvisni od vremena, ki pa jim ni naklonjeno. Močan veter, drugačen način gradnje hiš, hribovit teren in gosto rastlinje so razlogi, ki po mnenju strokovnjaka za požarno varnost še dodatno prispevajo h katastrofi. Potegnili smo nekaj vzporednic med trenutnimi losangeleškimi požari in največjim požarom v zgodovini samostojne Slovenije.

Kaj se postreže zraven pršuta? Nikakor ne kislih kumaric ali vloženih šampinjonov

28. 12. 2024 11.31

V teh prazničnih dneh je ena izmed slovenskih tradicij nedvomno pršut, ki ga ravno decembra najpogosteje postavimo na mizo in tudi pojemo največ. Pri nas je zgodba pršuta tesno povezana s Krasom, kjer izdelujejo geografsko zaščiten kraški pršut. Kaj to pomeni? Kakšna so pravila za njegovo izdelavo? Obiskali smo kmetijo Cigoj, kjer sami redijo prav posebno pasmo prašičev za pršute. Bili smo tudi v pršutarnah v Lokvah in Šepuljah, pokazali so nam proizvodnjo pršuta od začetka do konca.

Z začetkom študijskega leta na nekaterih linijah dodatni avtobusi

30. 09. 2024 17.30

S torkom, ko se začne novo študijsko leto, bodo okrepili nekatere linije v medkrajevnem avtobusnem prevozu potnikov. Več avtobusov kot doslej bo vsak dan vozilo iz Lendave v Ljubljano in obratno, med drugim bodo ob koncih tedna okrepili število avtobusov, ki povezujejo Ljubljano s Koroško in Obalo.

Pričel se je 39. Mednarodni literarni festival Vilenica

04. 09. 2024 18.22

V prestolnici se je pričel 39. Mednarodni literarni festival Vilenica, ki poteka pod geslom Ikar 2.0 in je posvečen umetni inteligenci, eno od osrednjih vprašanj festivala pa je: "Kako človeška je (še) literatura?" Poleg dveh osrednjih avtorjev letošnja Vilenica vabi v goste še druge, generacijsko raznolike in ugledne mednarodne ter domače avtorje.

V obalno-kraški in goriški regiji znova razglašena velika požarna ogroženost

09. 08. 2024 14.27

Uprava RS za zaščito in reševanje je za občine v obalno-kraški in goriški statistični regiji znova razglasila požarno ogroženost, ki bo veljala od sobote do preklica, so sporočili z uprave. Tako bo v naravnem okolju prepovedano kuriti, požigati in odmetavati predmete, ki lahko povzročijo požar. Poostren nadzor bo opravljala tudi Policija.

Projekt dveh mest na dveh straneh meje

27. 07. 2024 19.05

Tudi sredi poletja, pa najsi gre za večdnevne počitnice ali zgolj izlet, Primorska ne nudi samo morja. Zakaj se ne bi podali v Vipavsko dolino na gastronomsko doživetje ali na sproščeno veslanje po "slovenski Amazoniji"? Kraški biser Štanjel v sebi ne skriva zgolj zgodovinskih hiš, ampak predvsem zgodbe. Zgodba, okrog katere se vse vrti na Goriškem, pa je – sploh v času evropske prestolnice kulture – meja. O tem imajo celo gledališke predstave.

Požar na Krasu povsem pod nadzorom, pomoč iz zraka ni potrebna

19. 07. 2024 06.18

Po besedah vodje intervencije Simona Verdamina je požar na Krasu omejen in pod nadzorom. Na požarišču bo tudi preko noči ostalo približno 350 gasilcev, ki bodo nadaljevali s čiščenjem in zalivanjem požarne linije. Pomoč iz zraka pa več ni potrebna. Znova pa je priključen tudi mednarodni daljnovod. Požar je sicer zajel okoli 150 hektarjev, na delu pa so tudi gozdarji zaposleni pri družbi Slovenski državni gozdovi in Zavodu RS za gozdove, ki so začeli z opravljanjem nalog, kot je obsekavanje gozdnih cest.

Težave na upravni enoti Sežana: 'Vloge so zmeraj nepopolne, postopki se vlečejo nenormalno dolgo časa'

12. 07. 2024 11.02

Kraški podjetniki so obupani. Zaradi izjemno dolgotrajnih postopkov pri izdaji gradbenih in uporabnih dovoljenj na upravni enoti v Sežani močno trpi njihov posel. Težave imajo tudi posamezniki, občine pa skrbi, ali bodo uspele počrpati evropska sredstva, govora je o milijonih evrov. Upravni enoti očitajo, da je cokla v razvoju celotne regije. Tam pa se branijo, da jih pesti kadrovska stiska, kljub temu pa delujejo zakonito. Kaj pa na to pravi pristojno ministrstvo?

Kraški ovčarji – slovensko kinološko zlato

30. 06. 2024 08.07

Kraški ovčarji oziroma kraševci – slovenska naravna dediščina, čuvaji črede. So ena najstarejših in ena prvih mednarodno priznanih pasem psov, edina slovenska avtohtona pasma, še zadnje kinološko zlato. Večkrat so bili na robu obstoja, a so jih kinološki zanesenjaki vedno nekako uspeli rešiti. Kakšni pa pravzaprav so kraški ovčarji, kakšna je njihova zgodovina, koliko jih je danes in zakaj so tako posebni? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Kresno noč na Vrhniki začarala skupina Dan D

25. 06. 2024 15.41

Kresno noč na Vrhniki so obiskale številne generacije, ki so uživale v intimnem koncertu slovenske rock skupine Dan D. Nad samo lokacijo in posebnim vzdušjem je bil navdušen tudi nekdanji slovenski smučarski skakalec Franci Petek, ki ga je na dogodek povabil njegov nečak. Nenasitna publika je glasbeno skupino na oder priklicala kar trikrat.

Prebili vse predore: po naključju prodrli v najdaljšo kraško jamo

18. 06. 2024 14.19

Drugi tir je dosegel nov mejnik. Izvajalci glavnih gradbenih del so izkopali še zadnje metre servisnih cevi predora Lokev in Beka. S tem so prebili vseh 10 predorskih cevi na trasi drugega tira. Pri izgradnji trase so delavci izkopali 37,4 kilometra predorov.

Prebili glavno cev drugega najdaljšega predora na drugem tiru

07. 06. 2024 16.28

Izvajalci glavnih gradbenih del, delavci družbe Yapi Merkezi, so prebili glavno cev predora Beka (T2), ki meri 6017 metrov. Celotna trasa drugega tira poteka skozi sedem predorov, ker pa se ob treh najdaljših predorih na trasi kopljejo tudi servisne cevi, izkopna dela potekajo v desetih predorskih ceveh, so sporočili iz družbe 2TDK.

6714 metrov: Slovenija dobila nov najdaljši predor

29. 05. 2024 17.41

Na prvem predoru drugega tira, v predoru Lokev, so izkopali še zadnji meter glavne cevi. Iz divaške smeri so izkopna dela začeli novembra 2021, skoraj eno leto po pričetku pa so se začela izkopna dela tudi na koprski strani. V predoru že potekajo betonerska dela, ki so deloma potekala hkrati z izkopnimi deli.

V Luki Koper zrastla ena največjih sončnih elektrarn v državi

24. 04. 2024 17.17

V okviru projekta SOPOREM so v Luki Koper končali graditev ene izmed največjih sončnih elektrarn v državi s skupno močjo 3,3 megavata. Njihov cilj je vzpostavitev razmer za elektrifikacijo Obale in neposredna priključitev ladij na električno energijo. Projekt, ki je vreden 2,8 milijona evrov, bo pomembno prispeval k večji energetski neodvisnosti in čistejšemu okolju, so napovedali ob odprtju sončne elektrarne na strehah skladišč za generalne tovore.

Boštjan Pertinač v prestolnici navdušil z novim albumom

14. 04. 2024 14.15

Ljubljanski klub Zorica je ta vikend zaznamovalo kraško narečje, saj je bil za zabavo dežurni sežanski kantavtor Boštjan Pertinač in njegovi Čistokrvni Baštardoti. Misija Kras v vsako mesto ali vas je njegovim glasbenim kolegom povzročila kar nekaj simpatičnih preglavic.

Pisana glasbena druščina zabavala v centru prestolnice

28. 03. 2024 18.52

V enem izmed ljubljanskih barov se je odvil družabno glasbeni večer, na katerem so se glasbeniki pod okriljem založbe Dallas Records predstavili s krajšimi koncerti. Med drugim so na odru zabavali Tinkara Kovač, Parvani Violet in zasedbi Lombardo in Imperij.

Boštjan Pertinač: Zgodba se lahko s Sms-om začne, konča ali nadaljuje

18. 01. 2024 18.55

Boštjan Pertinač je mlad kantavtor, ki trenutno osvajajo slovensko glasbeno sceno. Sežančan je pevec, kitarist, producent in multiinštrumentalist, ki poleg svoje solo kariere vodi tudi lastno glasbeno šolo Pertinach in delavnice za starejše. V ljubljanskem klubu Daktari je ob druženju predstavil album, ki nosi naslov Kraške štorje, dogodek pa je povezoval Boštjanov rojak, še en Sežančan, priljubljeni komik in voditelj podkasta Fejmiči, Žan Papič.

Z Zoranom Martićem se v Cedevito Olimpijo vrača Zoran Dragić

02. 01. 2024 15.53

Slovenski košarkarski prvoligaš Cedevita Olimpija je z vstopom v novo leto opravil dolgo pričakovano menjavo na trenerskem mestu. Italijana Simonea Pinigianija je zamenjal domači strokovnjak Zoran Martić, ki je že na prvem treningu prinesel spremembo. V ekipo je vrnil Zorana Dragića, ki od začetka sezone ni bil v taktičnih načrtih kluba.

Pianigiani ni več trener Cedevite Olimpije, vrača se Martić

01. 01. 2024 20.20

Slovenski košarkarski prvoligaš Cedevita Olimpija je sporočil, da Italijan Simone Piangiani ni več trener članske ekipe. Kot so pojasnili v klubu, sta se klub in strateg za prekinitev sodelovanja odločila zaradi Piangianijevih zdravstvenih težav. Novi trener pa je postal Zoran Martić.

Dron in semenske kroglice: bo reševanje tropskih gozdov ozelenilo tudi Kras?

13. 12. 2023 15.59

Težko dostopen kraški teren, ki je zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev ob tem tudi izjemno nevaren. A po lanskem "mega" požaru, kot ga označuje župan komenske občine, je treba pogozditi tudi ta območja Krasa. Na enem hektarju zemlje bodo zato listavce – lipo, trokrpi javor, maklen – posadili kar z dronom hrvaškega podjetja, ki bo s posebnim sistemom na Kras odvrgel posebne semenske kroglice. Gre za tehnologijo, ki se je kot uspešna izkazala že na pogoriščih na Hrvaškem, uporabljajo pa jo tudi na drugem koncu sveta, v tropskih gozdovih.

Slavnostna otvoritev viadukta Gabrovica odeta v kraško meglo

12. 12. 2023 14.55

Megla se je vila po decembrski kraški pokrajini, kjer se je ob 13. uri zbrala peščica pomembnežev. Ob dokončanju glavnih gradbenih del na viaduktu Gabrovica se je namreč odvila slovesnost, kot se za "najbolj atraktiven del nove proge" tudi spodobi. Skrivnostna kulisa je tako poskrbela za dodaten dramatični učinek ob razkritju te nove tehnološke mojstrovine, ki pa sicer potnikom na vlakih, ki bodo nekoč tu drveli med Divačo in Koprom, na tem delu žal ne bo omogočila tudi spektakularnega pogleda na slovensko Istro in avtocestni viadukt nad njimi.

Nova Gorica in Vipavska dolina: čudovita pokrajina v vseh letnih časih

24. 11. 2023 14.34

Vipavska dolina je ujeta med kraški, alpski in mediteranski svet in slovi po svoji bogati vinorodni traciji, kjer se sonce in zemlja prepletata v izjemnih vinih. Večji del leta je namreč obsijana s soncem, ki poskrbi za čudovit vonj zorečega sadja in pa dobro voljo domačinov. Tukaj je energija ves čas dobra, saj slabo odpihne burja, ki je Vipavsko dolino izoblikovala v pravo lepotico. Ne glede na to, ali ste le kulinarični navdušenec, iščete doživetje ali pa bi se radi podali le v čudovito naravo na sprehod, vas gotovo ne bo razočarala.

Statistika o plačah: koliko jih je lani zaslužilo manj od povprečja?

21. 09. 2023 11.25

Lani je polovica zaposlenih v povprečju mesečno zaslužila manj kot 1229 evrov neto. Nekaj več kot 63 odstotkov zaposlenih je prejelo povprečno mesečno neto plačo, nižjo od slovenskega povprečja, ki je znašalo 1424 evrov, je sporočil statistični urad.

Oskrba slovenske Istre z vodo je varnejša kot lani

07. 07. 2023 16.30

Oskrba slovenske Istre z vodo je bolj varna kot lani, ko so jo dovažali tudi s tovornjaki, uporaba za nenujne namene pa je bila prepovedana. Pretok Rižane je še enkrat večji kot lani, a na Rižanskem vodovodu opozarjajo, da izdatnost hitro pade, če ni padavin. Vode ne morejo zadržati. Zato kljub deževni pomladi ne izključujejo možnosti težav.