Gospodarstvo

Opel v kanadske roke

Berlin, 11. 09. 2009 09.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški avtomobilski gigant GM se je le odločil, komu bo prodal delnice Opla. Zmagala je kanadska Magna, za katero je lobirala tudi nemška vlada.

Magna je največji kanadski proizvajalec avtomobilskih delov.

Kanclerka Angela Merkel je včeraj sporočila, da se ameriški avtomobilski gigant General Motors (GM) pripravlja na prodajo svoje nemške enote Opel kanadski Magni. Kot je povedala, se je odbor GM pogojno strinjal, da zaradi naslednjih mesecev neodločenosti glede svoje prihodnosti odcepi Opel. ''S to odločitvijo sem zelo zadovoljna. Opel lahko zdaj oblikuje nov začetek. To ne bo lahko, vendar je to velik korak k zagotavljanju Oplove prihodnosti,'' je dodala.

Opel bo dobil novega lastnika.
Opel bo dobil novega lastnika. FOTO: Reuters

Prodaja Opla Magni je presenečenje, čeprav je nemška vlada že dolgo favorizirala njeno ponudbo, ki jo podpira ruski Sberbank. ''Mislim, da je GM sprejel finančne pogoje,'' je povedala Merklova, ki se je nanašala na 4,5 milijarde evrov državnih jamstev, ki jih je ponudil Berlin, da bi olajšal prodajo Magni.

Odločitev, da GM proda Opel, bo imela velike posledice za njegove obrate v Evropi, kar je politično občutljiva tema, še posebej v Nemčiji, kjer so za 27. september napovedane splošne volitve. Merklova je že sporočila, da bi se s svojimi evropskimi kolegi rada posvetovala glede dogovora z Magno. V Nemčiji je v Oplu zaposlenih 25.000 delavcev, kar je okoli polovica vse delovne sile, ki jo ima GM v Evropi, ki vključuje tudi 5.000 delavcev v britanski hčerinski družbi Vauxhall.

GM je včeraj sporočil, da bodo obdržali 35 odstotkov delnic v svojih evropskih operacijah Opla, kanadsko-ruskemu konzorciju pa bodo prodali 55 odstotkov delnic. Zaposleni bi imeli v lasti 10 odstotkov, kar GM imenuje 'Novi Opel', ki sledi prodaji Magni.

GM bo Opel prodal Kandčanom.
GM bo Opel prodal Kandčanom. FOTO: Reuters

Nekaj ključnih vprašanj je še vedno treba rešiti, vključno s pogoji finančnega paketa, ki ga je zagotovila nemška vlada, ampak končni dokumenti morajo biti pripravljeni za podpis v nekaj tednih, posel pa bi se moral zaključiti v nekaj mesecih, so sporočili iz GM. Sporazum, ki predvideva potrebne stroške prestrukturiranja, so podpisali tudi sindikati. V preteklosti je Magna sicer dejala, da bo po prevzemu Opla odpravila 10.000 delovnih mest v Evropi, vendar pa včeraj o številki niso govorili.

S prodajo Opla se končuje 80-letna zveza, v kateri je Opel postal vodilna blagovna znamka GM v Evropi in ključni raziskovalni center. Razveza je posledica stečaja GM, ki se zdaj bori za novo prihodnost z denarjem ameriške vlade.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik113189
11. 09. 2009 10.15
Očitno moja kristalna krogla kaže prav ko sem že dolgo nazaj napisal, da nemci rajši vidijo Opel v razsulu, kot pa da ga prevzame Berlusconi.. Vrh vsega bi pa potem Merklova morala še dodati zajeten kupček državnega denarja, kar bi bil za italijane preveč dober posel.. Ja, seveda.. Toliko neumni pa nemci le niso.