Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) Sloveniji svetuje, naj pospeši umik države iz gospodarstva, omeji dvig minimalne plače in dodatno reformira pokojninski sistem, je razvidno iz poročila, ki ga danes predstavljajo na srečanju finančnih ministrov G20 v Istanbulu.
OECD v poročilu ugotavlja, da se je reformni zagon v Sloveniji v zadnjih dveh letih pospešil. Sprejeta je bila reforma trga dela, ki je pripomogla k zmanjšanju dualnosti na trgu dela, DZ je potrdil seznam 15 podjetij za privatizacijo, za upravljanje državnega premoženja je bil vzpostavljen Slovenski državnih holding (SDH), štiri podjetja pa so že bila prodana.
"Napredek pri zmanjšanju vloge države v gospodarstvu je bil kljub temu počasen," opozarja OECD. Svetuje nam, naj oblikujemo strog in transparenten režim za opredelitev podjetij, ki bi morala ostati v državni lasti, ter zagotovimo avtonomijo uprave in nadzornikov SDH. "Privatizirajte državne banke, da boste okrepili učinkovitost in stabilnost bančnega sektorja," pravijo.
Zakonsko določena minimalna plača se jim zdi glede na povprečno plačo previsoka
Opozarjajo tudi, da je zakonsko določena minimalna plača glede na povprečno plačo v Sloveniji po standardih OCED visoka in lahko predstavlja oviro pri zaposlovanju mladih in slabše izobraženih. Zato menijo, da bi morali omejiti rast minimalne plače, tako da bi postopno znižali njeno raven glede na povprečno plačo.
OECD poziva tudi k dodatnemu reformiranju pokojninskega sistema. Zadnja pokojninska reforma je sicer zvišala obvezno starost za upokojitev, vendar v organizaciji s sedežem v Parizu menijo, da bi morali storiti še več.
"Sprejmite bolj ambiciozno pokojninsko reformo, ki bo zagotovila vzdržnost in prilagodljivost sistema, na primer z vezavo obvezne starosti za upokojitev na izboljšanje pričakovane življenjske dobe in s spodbujanjem zasebnih prispevkov v drugi steber pokojninskega sistema," svetujejo v OECD. V indeksaciji pokojnin bi dali večjo težo inflaciji.
Priporočajo uvedbo šolnin v javnem visokem šolstvu
OECD svetuje tudi izboljšanje terciarnega izobraževanja in krepitev inovacij, kar bi pripomoglo k dvigu produktivnosti in rasti na dolgi rok. V tej luči priporočajo tudi uvedbo šolnin v javnem visokem šolstvu.
Ljudi bi lahko k delu spodbudila tudi reforma sistema pomoči za brezposelne, socialnih prejemkov in drugih transferjev za brezposelne. "Napredek na tem področju bi okrepil tudi fiskalno vzdržnost," pravijo.
Na splošno pa OECD ugotavlja, da se je tempo izvajanja strukturnih reform v zadnjih dveh letih v večini razvitih držav OECD upočasnil. V času odpravljanja posledic finančne in gospodarske krize se je občutno pospešil, k čemur so delno pripomogli pritiski trga, povezani z negotovostjo glede dolžniške krize v območju evra.
Glavno gonilo rasti ostaja produktivnost delavcev
Glavno gonilo rasti na dolgi rok ostaja produktivnost delavcev, zato je treba po njihovem mnenju prednostno izvajati reforme, ki stremijo k razvijanju spretnosti in kapitala, ki bo temeljil na znanju. Nujne so tudi politike za izboljšanje konkurenčnosti in inovacij, menijo v OECD.
KOMENTARJI (345)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.