oecd

Pokojninska reforma: upokojenci naj bi dobivali t. i. zimski dodatek
25. 03. 2025 15.13Obrtniki in podjetniki so z ministrom za delo Luko Mescem razpravljali o pokojninski reformi in mu ponovili ključna izhodišča, predvsem, da ne sme priti do povišanja prispevnih stopenj in da vključitev v drugi steber ne sme biti obvezna. Med novostmi, ki so jih predlagali na vladni strani, je nov sistemski dodatek za upokojence, t. i. zimski dodatek, ki naj bi ga še letos ali najpozneje na začetku prihodnjega leta prejeli vsi upokojenci. Zneski naj bi se gibali od 150 do 250 evrov.

Bodeča neža za najbolj seksistično izjavo profesorju Igorju Saksidi
08. 03. 2025 14.32Nečastni naziv bodeča neža za najbolj seksistično izjavo leta 2024/25 je prejel profesor na pedagoških fakultetah v Ljubljani in Kopru Igor Saksida. Kot so pojasnili v kolektivu Rdeče zore in uredništvu spletnega portala spol.si, je s tem, ko je šolski sistem ocenil kot preveč "dekliški", dekleta potisnil v pasivno vlogo.

Fajonova: Ruska agresija se mora končati, doseči moramo premirje
23. 02. 2025 13.02Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon ob tretji obletnici od začetka ruske ofenzive na Ukrajino poudarja, da se mora ruska agresija končati. "Slovenija si prizadeva za trajen in pravičen mir v Ukrajini, za pogajalsko mizo pa morajo sodelovati tako Ukrajina kot države članice Evropske unije," je sporočila.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest
11. 02. 2025 12.19Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

'Vojna' umetne inteligence: Se moramo kitajske bati bolj kot ameriške?
10. 02. 2025 06.08Presenečenje leta, ki je zatreslo. Kitajski DeepSeek. Poceni klepetalni robot, ki pa prinaša nekaj dobrih izboljšav, ocenjuje strokovni direktor Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco Marko Grobelnik. Z njim smo se pogovarjali o tem, kako hitro se dogaja spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko ter zakaj Evropa zaostaja. Kot meni, sta glavna krivca, zakaj ne pridemo v prvo ligo, evropejska investicijska konservativnost in razvajenost. Kaj pa varnost kitajske umetne inteligence? Nas ogroža bolj od tiste, ki nastaja v ZDA?

Z manj tobaka in manj onesnaženim zrakom lahko rešimo življenja
04. 02. 2025 07.48Zaznamujemo svetovni dan boja proti raku. Letos se začenja nova triletna mednarodna kampanja z sloganom Združeni v edinstvenosti, ki v ospredje postavlja posamezniku prilagojeno obravnavo raka. Slovenija je sicer glede na poročilo OECD v zadnjih letih dosegla velik napredek pri obravnavi raka, priložnosti pa so med drugim v okrepljeni preventivi.

'Kar se zgodi v Ameriki, nikoli ne ostane v Ameriki'
22. 01. 2025 16.33Vrnitev Donalda Trumpa v Belo hišo bo po mnenju bruseljskih analitikov vplivala tudi na politično podobo Evrope, in sicer predvsem prek dodatne okrepitve skrajno desnih sil. To krepi dvome analitikov v evropsko enotnost pri odzivanju na poteze nove ameriške administracije, tako da bo treba poiskati alternativne oblike sodelovanja voljnih.

Stanovanjske razmere se stabilizirajo, a najrevnejši so v stiski
18. 01. 2025 07.00Nominalne cene novih in starih prebivališč v Evropski uniji so, odkar od leta 2005 Eurostat nudi harmonizirane primerljive podatke, zrastle za okrog 74 odstotkov. Ti podatki ne upoštevajo naraščajoče kupne moči Evropejcev, a k temu še pridemo. V Sloveniji je povišanje podobno: od leta 2007 so narastle za več kot 50 odstotkov, kar nas lahko skrbi.

Boštjančič: Zmanjšal bi se črni trg, višina najemnin pa bi padla
24. 12. 2024 06.001,45 odstotka od vrednosti nepremičnine. Toliko bi lastnikom druge in več nepremičnin, v katerih ne prebivajo, letno vzela vlada. "Z obdavčitvijo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin, povečali kupno moč, tako zbrani denar pa namenili za razbremenitev dela," odločitev argumentirajo na vladi, v javnosti pa se že pojavljajo številni pomisleki, češ da bodo, če bo davek sprejet v takšni obliki, najemnine v večjih mestih še bolj poskočile in da bodo breme davka na koncu prevzeli najemniki. Kaj pravi na takšne in druge pomisleke finančni minister Klemen Boštjančič, predlagatelj izhodišč davka na nepremičnine, kaj so cilji izhodišč in kako dolgo bo potekala javna razprava na to temo?

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?
12. 11. 2024 15.45Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

Bi zamenjali službo pri 55 letih?
10. 11. 2024 10.15Podjetja že tiste, starejše od 45 let, dojemajo kot starejše zaposlene, kažejo raziskave, po drugi strani pa podjetja v praksi vse bolj spoznavajo, da so prav starejši bolj kompetentni in se bolje ujamejo v delovno okolje. V času, ko je mladost vseprisoten ideal, se družba sooča s pomanjkanjem delovne sile in starajočim se prebivalstvom. Vedno več upokojencev si po drugi strani želi nazaj v službo in podjetja imajo z njimi dobre izkušnje.

Koliko učiteljev potrebujemo? Ministrstvo bo pripravilo analizo
04. 11. 2024 16.31Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se na srečanju dogovorila za pripravo analize o primanjkljaju učiteljev v osnovnih in srednjih šolah, ki bi ji sledili ustrezni ukrepi. Zavzela sta se tudi za vključitev minimalnega deleža BDP za vzgojo in izobraževanje v zakonodajo.

Bomo dobili nov davek, a v zameno čisto nič?
29. 10. 2024 20.28Izhodišča za t. i. nepremičninski davek letos še ne bodo sprejeta, premier Robert Golob napoveduje, da se bo to zgodilo kmalu po novem letu. Finančni minister Klemen Boštjančič ob tem javnosti, še posebej pa politikom, vnaprej sporoča, naj znižajo svoja pričakovanja glede izplena. In medtem ko so v Levici prepričani, da bi s pobranim davkom država morala sofinancirati tudi neprofitna stanovanja in subvencionirati visoke najemnine, pa del javnosti svari pred scenarijem, da bomo dobili nov davek, a v zameno čisto nič.

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče
24. 10. 2024 06.00Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Se Logar res politično osamosvaja?
11. 10. 2024 20.08Kakšno politično usodo Anžetu Logarju napoveduje Gregor Virant, edini politik, ki se je politično osamosvojil od Janeza Janše in postal pomemben faktor na domačem političnem prizorišču? Virant ocenjuje, da s tem rastejo možnosti za oblikovanje desne vlade po naslednjih volitvah. Pa verjame, da Logar res nima zakulisnega dogovora z dolgoletnim šefom SDS? Se bo projektu pridružil še en odpadniški poslanec največje opozicijske stranke? Kaj pravi Dejan Kaloh?

Kaj uskladitev pomeni za prejemnike minimalne, povprečne in višje plače?
02. 10. 2024 19.57Zadovoljstvo na vseh straneh po srečanju Ekonomsko-socialnega sveta je izjemno redko, zato je podpora uskladitvi dohodninske lestvice, ki prihodnje leto vsem zaposlenim prinaša nekoliko višje neto plače, primer zmage socialnega dialoga, so po seji poudarili socialni partnerji. Za en teden pa so denimo zamaknili obravnavo proračunskih dokumentov, kjer se bo njihova enotnost najbrž lomila. Kako pa kaže razbremenitvi plač, ki bi delavcem prinesla konkretnejši popravek prilivov?

'Ko trpi gospodarstvo, zaživi korupcija'
11. 09. 2024 06.00Slovensko gospodarstvo se ohlaja, za naša podjetja še kako pomembna Nemčija krči proizvodnjo, tresenje avtomobilskega giganta Volkswagna lahko v Evropi sproži cunami, ob tem pa Evropska komisija svari: prvič od konca hladne vojne se moramo resnično bati za svoje preživetje.

V šolah primanjkuje kadra, ravnatelji drug drugemu 'kradejo' učitelje
03. 09. 2024 15.47V Svizu so ob začetku šolskega leta vnovič opozorili na vse slabše razmere v šolstvu. Strokovnega in tehničnega kadra primanjkuje v vseh delih vzgoje in izobraževanja, zaposleni so preobremenjeni, ministrstvo pa k problematiki ne pristopa ustrezno aktivno, so ocenili. Menijo, da bi sistem vzgoje in izobraževanja potreboval stabilno financiranje.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?
02. 09. 2024 06.00Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

Slovenija v digitalnem zaostanku, koliko denarja izgubljamo?
16. 07. 2024 20.23Slovenija je bila na področju digitalizacije leta 2022 nad evropskim povprečjem, v zadnjih dveh letih pa je močno nazadovala in padla pod povprečje Evropske unije. Da je stanje alarmantno, menijo tudi v Gospodarski zbornici in s prstom kažejo na Ministrstvo za digitalno preobrazbo, ki da si postavlja povsem napačne prioritete, kot je denimo razdeljevanje prenosnikov. Kako odgovarjajo na ministrstvu in koliko denarja naj bi slovensko gospodarstvo vsako leto izgubilo zaradi digitalnega zaostanka?

Člani ESS pri izhodiščih za pokojninsko reformo na nasprotnih bregovih
12. 07. 2024 12.55Člani ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so znova sedli za skupno mizo. Med glavnimi temami je obravnava izhodišč za pokojninsko reformo. Medtem ko delodajalci opozarjajo, da je treba začeti razmišljati o zniževanju njihovih prispevnih stopenj in daljšanju delovne dobe zaposlenih, sindikalna stran poudarja ravno nasprotno.

'Pravičen nepremičninski davek je tak, da več kot imaš, več plačaš'
10. 07. 2024 06.00Kaj vsem tistim, ki nimajo lastniškega stanovanja, prinaša novela stanovanjskega zakona? O njem so razpravljali poslanci, koalicija novelo podpira, opozicija je proti. A ključno je, kje smo? Koliko novih najemnih stanovanj bo država zgradila? Kdaj in kje?

Finančni komentar: Največji padec bitcoina od 2022
09. 07. 2024 07.00Bitcoin je od sredine marca, ko je dosegel najvišjo zgodovinsko vrednost, izgubil kar 27 odstotkov, kar je največji padec v zadnjih dveh letih. V enakem časovnem obdobju je Ethereum zdrsel za 31-odstotnih točk. Kripto vlagatelji so v strahu.

BlackRock, Pimco, Amundi in drugi Ukrajini sporočajo: čas je, da začnete vračati dolgove
07. 07. 2024 14.51Rusija krepi napade na Ukrajino in ruši ukrajinsko infrastrukturo, na čelu z energetskimi objekti. Ob tem pa Ukrajina bije močno bitko še na eni fronti. In sicer z najmočnejšimi financerji Zahoda. To je bitka, ki je ne bodo odločale težka artilerija in bombe, temveč "zoom klici" in preglednice.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Finančni komentar: Umetna ali vesoljska inteligenca
25. 06. 2024 07.00Umetne inteligence v vsakdanjem življenju in gospodarstvu morda še ne opazimo, vendar bo z leti močno spremenila svet. Delniški trgi so v evforiji, ker vse, kar je povezano z umetno inteligenco, raste, medtem pa ji znani akademiki pravijo kar vesoljska inteligenca.

Sprint ob šestih zjutraj – za najboljše mesto v vrsti pred upravno enoto
20. 06. 2024 19.10Osupljiv posnetek z največje upravne enote v državi: ljudje po nočnem čakanju za vrati ograje zgodaj zjutraj tečejo, da bi se postavili v vrsto in uredili nujne zadeve. Stavka na 34 upravnih enotah od skupno 58 po vsej državi dobiva že absurdne razsežnosti. Državljani morajo za osnovne storitve, kot je izdaja osebnega dokumenta, v službah jemati dopust in čakati v dolgih vrstah. Zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj se sicer uspešni proizvajalci montažnih hiš bojijo, da bodo prisiljeni svoje delavce poslati na čakanje.

15-letniki na področju ustvarjalnega mišljenja pod povprečjem
18. 06. 2024 13.16Mednarodna raziskave OECD PISA 2022 kaže, da so slovenski 15-letniki na področju ustvarjalnega mišljenja v primerjavi z vrstniki iz drugih držav podpovprečni. Slovenski mladi tudi izražajo bolj negativna stališča do različnih vidikov ustvarjalnosti ter kažejo manj odprtosti za pridobivanje novega znanja in izkušenj.

Športne dogodke več milijonov Evropejcev gleda nezakonito, cveti tudi črni trg
12. 06. 2024 09.13Po podatkih študije, ki jo je izvedel Urad Evropske unije za intelektualno lastnino, je kar 12 odstotkov Evropejcev, vključno s 14 odstotki Slovencev, že dostopalo do športnih vsebin prek nezakonitih virov. Zato je urad ob prihajajočih športnih dogodkih, ki jih pričakujemo po vsem svetu, sprožil kampanjo, s katero navijače poziva, naj spremljajo le uradne prenose in kupujejo originalno športno blago.

Slovenija poslabšala transparentnost proračunskega procesa
29. 05. 2024 07.36Slovenija se je lani po transparentnosti proračunskega procesa, ki upošteva transparentnost, možnost sodelovanja javnosti in nadzor, uvrstila na 27. mesto med 125 državami. Ocene so se v primerjavi z letom 2021 poslabšale v vseh treh kategorijah, kaže raziskava Open Budget Survey nevladne organizacije International Budget Partnership.