
Nemško-ameriškega avtomobilskega zakona med Daimlerjem in Chryslerjem je konec. DaimlerChrysler je danes sporočil, da bo izgubarja Chryslerja prodal zasebnemu investicijskemu skladu Cerberus Capital management. Za 80,1-odstotni delež bo stuttgartski velikan iztržil 5,5 milijarde evrov, preostali delež pa bo obdržal.
Posel naj bi izpeljali do letošnjega tretjega četrtletja, med posledicami odločitve pa naj bi bil po ocenah DaimlerChryslerja tudi za med tri in štiri milijarde evrov nižji celoletni čisti dobiček. Spremenilo se bo tudi ime velikana, in sicer v Daimler, o čemer bodo odločali delničarji na skupščini.
Napovedana prodaja Chryslerja se je odrazila tudi na tečaju delnice petega največjega proizvajalca avtomobilov na svetu. Vrednost velikanove delnice se je v ponedeljek zgodaj zjutraj dvignila za 6,2 odstotka 64,35 evra, v kasnejših poslih je nekoliko upadla, po zadnjih podatkih pa je za delnico treba odšteti okoli 65 evrov.
"Prepričani smo, da smo našli rešitev, ki bo tako Daimlerju kot Chryslerju prinesla največ. S poslom bomo ustvarili potrebne pogoje za nov začetek obeh družb," je odločitev pojasnil predsednik in izvršni direktor DaimlerChryslerja Dieter Zetsche in napovedal, da bosta proizvajalca tudi v
prihodnje sodelovala.
Prvi mož Cerberusa John W. Snow je poudaril, da je posel znak zaupanja v Chryslerja, ki je za družbama General Motors in Ford Motor tretji največji proizvajalec avtomobilov v ZDA. "Verjamemo, da bo Cerberus Chryslerju nudil dober dom," je poudaril.
S prodajo ameriške enote Cerberusu se končuje slabo desetletje trajajoč ameriško-nemški zakon, v katerega sta ameriški Chrysler in takratni DaimlerBenz zakorakala s 36 milijard dolarjev vredno poroko leta 1998. Združitev naj bi postavila kalup svetovni avtomobilski proizvodnji, a se družbi kljub obljubljenim sinergijam in napredku nikdar nista v resnici spojili v eno.
Cerberusov nakup Chryslerja so analitiki bolj ali manj pričakovali. Cerberus bo namreč lahko povezal poslovanje Chrysler Financial z General Motors Acceptance, ki ga je lani za 14 milijard dolarjev kupil konzorcij vlagateljev na čelu s Cerberusom.
Na Cerberusovih spletnih straneh je mogoče zaslediti, da skladovi kontrolni in znatni manjšinjski lastniški deleži letno prinesejo preko 60 milijard dolarjev prihodkov. Naložbe vključujejo zračno, vojaško, avtomobilsko, gradbeno in papirno industrijo, trgovino na drobno, finančne storitve, zdravstvo, nepremičnine, telekomunikacije, distribucijo in transport.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.