daimler

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Pravica do odklopa: ministrstvo pripravilo smernice za delodajalce

16. 10. 2024 11.13

Slovenija je ena izmed prvih držav, ki je lani novembra uzakonila pravico do odklopa – to pomeni, da mora delodajalec zagotoviti, da ne posega v prosti čas delavca v času dnevnega ali tedenskega počitka, izrabe letnega dopusta ali druge upravičene odsotnosti z dela. Delodajalci morajo ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa sprejeti do 16. novembra 2024. Na ministrstvu so zdaj pripravili tudi smernice za podjetja, kako lahko to pravico ustrezno uredijo, je povedal minister Luka Mesec.

Ministrstvo: dopust je za počitek in odklop, več dobrih praks v EU

11. 08. 2024 08.30

Čeprav so na dopustu, se mnogi delavci medtem ubadajo z odgovarjanjem na sporočila, e-maile in klice. Posledično z dopusta prihajajo izgoreli, pod stresom in pod pritiskom, opozarjajo na ministrstvu za delo. Lanska novela zakona o delovnih razmerjih uvaja tudi pravico do odklopa, ki je posebej pomembna v času dopustov, poudarjajo na ministrstvu za delo. Kot opominjajo, morajo delodajalci ukrepe sprejeti do sredine novembra. Kakšne pa so izkušnje v drugih državah?

Pravica do odklopa: delodajalcem do jeseni čas, da sprejmejo ukrepe

09. 08. 2024 11.19

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je novembra lani uzakonilo pravico do odklopa s sprejemom novele Zakona o delovnih razmerjih. "Uzakonjena pravica do odklopa pomeni, da mora delodajalec zagotoviti, da ne posega v prosti čas delavca v času dnevnega ali tedenskega počitka, izrabe letnega dopusta ali druge upravičene odsotnosti z dela," so sporočili iz ministrstva, kjer so delodajalcem naročili, da morajo do 16. novembra 2024 sprejeti ustrezne ukrepe glede omenjene pravice, v nasprotnem primeru jih lahko doleti denarna kazen.

Nova lokacija za prodajno-servisni center gospodarskih vozil Mercedes-Benz

17. 03. 2024 00.15

Skupina Emil Frey, ki je leto 2023 zaključila z izjemnimi dosežki, s katerimi je dodatno utrdila svoj položaj na trgu, tudi v prihodnje odločno zasleduje ambiciozne cilje.

Rusijo zapušča vse več podjetij

07. 03. 2022 10.21

Španska družba Inditex, ki je lastnica verige trgovin z oblačili Zara, je napovedala zaprtje trgovin v Rusiji. Prekinitev poslovanja v tej državi je napovedala tudi švedska družba Hennes and Mauritz (H&M). Medtem pa japonski trgovec Fast Retailing, ki ima med drugim v lasti trgovine Uniqlo, ohranja trgovine v Rusiji odprte.

Od Chanela do Ikee: svetovna podjetja zapuščajo ruski trg

05. 03. 2022 10.28

Vojna, ki na ukrajinskih tleh poteka že deseti dan, pušča svoj pečat tudi na ruskem trgu. Z njega so se namreč v zadnjih dneh umaknile prestižne znamke, kot so Hermes, Chanel in Dior, svoje ruske poslovalnice pa so začasno zaprli tudi H&M, Ikea in Nike. Posebne sankcije so v tem času uvedli še pri Disneyju, Applu in Googlu.

Gospodarski minister: Nemško gospodarstvo naj se zaradi sankcij pripravi na velik udarec

03. 03. 2022 16.39

Nemško gospodarstvo se mora zaradi ruskega napada na Ukrajino in z njim povezanimi sankcijami pripraviti na "velik udarec", je opozoril nemški gospodarski minister Robert Habeck. Posledice vojne bodo verjetno otežile okrevanje nemškega gospodarstva, ki si ga je največje evropsko gospodarstvo obetalo v drugem četrtletju tega leta.

Avtomobilska industrija sredi sprememb in na lovu za kadri: koga in kaj potrebujejo?

05. 09. 2021 07.53

Avtonomna vožnja, novi tipi mobilnosti, elektrifikacija branže, zahteve po zmanjšanju emisij ... Vse to terja prilagoditve avtomobilske industrije. Čeprav je Evropa že leta tarča očitkov, da tehnološkemu napredku – tudi na področju avtomobilske industrije – sledi prepočasi oziroma ni nosilec sprememb, nemški Ifo ocenjuje, da je preobrazba avtomobilske industrije v polnem teku, močna nemška avtomobilska industrija pa naj bi se v tem smislu dobro pozicionirala. A izpostavljajo razliko med proizvajalci avtomobilov in njihovimi dobavitelji, ki jih je tudi pri nas kar nekaj. Ti naj bi preobrazbi pogosto sledili (pre)počasi.

Evropska komisija BMW-ju in Volkswagnu naložila 875 milijonov evrov kazni

08. 07. 2021 12.11

Evropska komisija je nemškima avtomobilskima velikanoma BMW-ju in Volkswagnu zaradi kršenja pravil konkurence z dogovarjanjem o tehnologiji za zmanjševanje izpustov za dizelska vozila naložila 875 milijonov evrov kazni. Njun nemški konkurent Daimler se je kazni izognil zaradi sodelovanja pri preiskavi.

Vozniki mercedesov s skupinsko odškodninsko tožbo zoper Daimler

07. 07. 2021 12.33

Zveza nemških potrošniških organizacij VZBV je v imenu lastnikov avtomobilov Mercedes-Benz vložila skupinsko tožbo zoper nemškega lastnika te avtomobilske znamke Daimler. Tožniki Daimlerju očitajo namerno manipuliranje z izpusti njihovih vozil, zato od njega zahtevajo odškodnino.

V Adientu se še pogajajo za višje odpravnine, sestanki tudi s potencialni investitorji

15. 04. 2021 18.47

Predstavniki zaposlenih v slovenjgraškem obratu družbe Adient se še naprej pogajajo s predstavniki tujega lastnika, da bi dosegli višje odpravnine za odpuščene delavce. Medtem potekajo tudi sestanki s potencialnimi kupci hal. Da interes vlagateljev obstaja, je že kmalu po napovedi zaprtja Adienta marca dejal gospodarski minister Počivalšek.

Sindikat v Adientu v prizadevanjih za višje odpravnine presežnim delavcem

06. 04. 2021 14.08

Predstavniki podjetniškega sindikata v slovenjgraškem obratu Adient, ki ga bo lastnik do konca leta zaprl, so ob podpori vodstva ZSSS nadaljevali pogajanja za višje odpravnine, kot jih določa zakon. Pogajanja bodo potekala še naprej, je povedal sindikalist Bojan Rošer. Prvih okoli 160 od 430 delavcev naj bi delo izgubilo konec julija.

Odpuščanja v Adientu 'socialna bomba' za Mislinjsko dolino

18. 03. 2021 09.24

Napovedano odpuščanje 430 zaposlenih v slovenjgraški družbi Adient je največje na Koroškem od avgusta 2010. Pomeni pa veliko socialno krizo za to območje, so v izjavi za javnost opozorili predstavniki sindikata in zaposlenih. Napoved odpuščanj je bila veliko presenečenje, saj podjetje posluje dobro in ni v rdečih številkah. Vlado pozivajo, naj ukrepa.

Baterija polna v petih minutah? Novost, ki bi lahko spodbudila zagon električnih avtomobilov

08. 03. 2021 08.44

Strokovnjaki za hitro polnjenje StoreDot so razvili prvo generacijo litij-ionskih baterij, ki se lahko glede na čas polnjenja kosajo s polnjenjem običajnih vozil na bencinskih servisih. To bi lahko odpravilo zaskrbljenost voznikov zaradi majhnega števila prevoženih kilometrov, ki jih lahko električna vozila naredijo z enim polnjenjem baterije.

Daimler bi lahko odpustil tudi do 30.000 ljudi

22. 07. 2020 19.42

Da je koronakriza za avtomobilsko industrijo zadnji v vrsti udarcev, ni ne skrivnost ne novost, so pa vseeno presenetila poročanja, da naj bi Daimler število delovnih mest skrčil kar za 30.000.

Vlada gradnjo brežiške tovarne TPV uvrstila v načrt razvojnih programov

06. 05. 2020 10.31

Vlada je na seji odbora za gospodarstvo projekt Tovarna prihodnosti TPV Brezina uvrstila v veljavni načrt razvojnih programov med letoma 2020 in 2023. Za 49 milijonov evrov vredno naložbo, ki bo prinesla najmanj 50 dodatnih delovnih mest, je sicer že prejšnja vlada pod vodstvom Marjana Šarca odobrila 6,5 milijona evrov spodbude.

Čas transformacije: Lahko smo pionirji. Lahko nas pokoplje neodgovornost

14. 12. 2019 07.00

"Smo v času, ko se dogaja velika transformacija svetovnega (ekonomskega) reda, med drugim premik težišča sveta na vzhod. Prav tako se dogaja transformacija definicij dela in službe," pravi ekonomski strokovnjak dr. Arturo Bris.

Novi posli Hidrie pomenijo vsaj 150 novih delovnih mest

25. 11. 2019 16.30

Hidria je s sklenitvijo novih, več kot 300 milijonov evrov vrednih pogodb za inovativne rešitve elektromobilnosti za obdobje 2021–2030 realizirala enega največjih dogovorov v zgodovini slovenske avtomobilsko dobaviteljske industrije. Za izvedbo poslov bo v prihodnjih letih zaposlila več kot 150 novih sodelavcev.

Štiri nova blindirana vozila so državo stala 2.018.084 evrov

17. 10. 2019 04.20

Že avgusta smo poročali, da naj bi štiri nova blindirana vozila državni proračun stala približno dva milijona evrov – tako je pokazal kazalnik porabe javnega denarja Erar, zdaj pa razkrivamo natančno ceno. Po naših informacijah je vlada za vozila plačala 2.018.084 evrov.

Odpoklic naj bi dosegel 'šestmestno številko', vmes vsaj 260.000 kombijev

12. 10. 2019 11.35

Nemški avtomobilski proizvajalec Daimler mora po nalogu nemškega zveznega urada za motorna vozila KBA vpoklicati več sto tisoč vozil. Urad namreč sumi, da imajo vozila vgrajeno programsko opremo, ki prikazuje nižje izpuste od dejanskih.

Združitev Volocopterja in Geelyja, da bi leteči avto čim prej poletel

09. 09. 2019 10.59

Kitajski milijarder, ki ima v lasti tudi blagovno znamko Volvo, bo investiral v razvoj letečih avtomobilov. Njihov prvi cilje je, da bi v roku treh let na trg poslali leteče taksije, a boj bo hud, saj leteče avtomobile razvijajo tudi v ZDA in na Japonskem.

Zakaj skrivalnice? Vsak od novih vladnih mercedesov stal 816.000 evrov

23. 08. 2019 18.33

Vlada še kar molči in skriva, kazalnik porabe javnega denarja Erar pa razkriva, da so za štiri nova blindirana vozila plačala več kot dva milijona evrov. Kdo od slovenskih politikov bo rabil tako zavarovan prevoz? Premier Šarec pravi, da nima težav s tem, da se vse, kar ne ogroža varnosti varovanih oseb, razkrije.

Neprebojna mercedesa, vredna več kot milijon evrov, naročila Cerarjeva vlada

22. 08. 2019 12.19

Slovenska vlada je kupila štiri oklepna vozila, med katerimi izstopa predvsem par štiritonskih mercedesov, katerih skupna vrednost presega milijon evrov. Poleg mercedesov z visoko stopnjo zaščite so kupili še dve terenski vozili znamke BMW z nekoliko nižjo stopnjo varovanja. Vozila je naročila vlada Mira Cerarja, avtomobili pa so bili dobavljeni lani jeseni.

Nezakonita oprema za čiščenje: Daimler mora vpoklicati še 60.000 vozil

23. 06. 2019 13.58

Nemški avtomobilski proizvajalec Daimler mora v Nemčiji vpoklicati še 60.000 avtomobilov z dizelskim motorjem. Razlog je domnevno nezakonita oprema, uporabljena za zmanjšanje škodljivih izpustov. Daimler bo vpoklic izvedel, a zavrača očitke o manipulacijah.

Dan na strogo nadzorovanem območju Luke Koper

08. 06. 2019 07.00

Koprsko pristanišče je pomemben člen v slovenskem gospodarstvu. Po šestih desetletjih delovanja v Skupini Luka Koper načrtujejo širitve, saj tovorni promet, predvsem z državami Daljnega vzhoda, vztrajno raste in predstavlja nove izzive. Medtem pa poteka vsakodnevna rutina pristanišča, razpeta med fizičnim in logistično-administrativnim delom.

Ghosn odstopil z mesta prvega moža Renaulta

24. 01. 2019 10.22

Carlos Ghosn, ki je na Japonskem pridržan zaradi domnevnih finančnih malverzacij v podjetju Nissan Motor, je odstopil s položaja prvega moža Renaulta.

Od 'piflarke' do 'črno pobarvane socialistke'

13. 12. 2018 06.00

V času, ko se volivci obračajo h kandidatom, ki na vse grlo oznanjajo radikalne spremembe, vzklikajo populistična gesla in obljubljajo hitre rešitve za kompleksne globalne probleme, ki so vse prej kot enostavno rešljivi, je nemška CDU ubrala drugačno smer. Za naslednico Angele Merkel je izbrala žensko, ki predstavlja kontinuiteto in stabilnost. Po mnenju kritikov še preveč obojega.

Nemški politiki stresajo slabo voljo: prepovedi vožnje z dizli so grožnja nemški blaginji

16. 11. 2018 15.38

Nemški minister za promet Andreas Scheuer je nezadovoljen z vse pogostejšimi odločitvami nemških sodišč za omejevanje vožnje vozil z dizelskimi motorji v mestnih središčih. Čeprav gre za ukrep v boju proti onesnaženemu zraku, pa prometni minister meni, da gre za samodestrutivno ravnanje, ki bi lahko v prihodnje ogrozilo nemško blaginjo.

Prvi avto v Ljubljani zakockal v Nici

15. 11. 2018 05.40

Pred natančno 120 leti je Ljubljana doživela veliko senzacijo. 15. novembra 1898 je baron Anton Codelli pripeljal v prestolnico prvi avtomobil. S tem si je prislužil naziv pionirja avtomobilizma na Slovenskem. Številni so se glasnega avtomobila bali, na podeželju pa so ga celo obmetavali s kamenjem in ga imenovali 'vražji voz'.