Na srečanju Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke (SB) v Washingtonu je generalni direktor Dominque Strauss-Kahn opozoril: "Stotisoči bodo stradali, prišlo bo do razkroja gospodarskega okolja" ter pozval k brzdanju cen hrane in inflacije. Razvojni dosežki iz zadnjih desetih let bi po njegovih besedah lahko bili povsem uničeni, socialni nemiri pa bi lahko privedli do vojn.
Zadnje mesece so višje cene hrane že privedle do socialnih nemirov v več državah, med drugim na Haitiju, v Egiptu in na Filipinih. Na Haitiju, kjer večina ljudi živi z manj kot dvema dolarjema na dan, so tako zaradi nasilja, ki je pred tedni izbruhnilo zaradi visokih cen hrane in goriv, v soboto odstavili premierja. V Pakistanu in na Tajskem vojaki varujejo skladišča hrane, da jih prebivalci ne bi plenili. Po podatkih Svetovne organizacije za prehrano in kmetijstvo se kar 37 držav sooča s pomanjkanjem hrane.
V Washingtonu se bodo sestali tudi predstavniki Svetovne banke. Tudi v središču te razprave bodo naraščajoče cene hrane, dogovorili pa naj bi se o velikem koordiniranem mednarodnem načrtu za zmanjšanje lakote. Predsednik SB Robert Zoellick je pred tedni že pozval k oblikovanju "new deala" glede globalne politike hrane, saj cene živil resno ogrožajo politično stabilnost v revnih državah.
Spomladansko srečanje finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank 185 držav članic IMF in Svetovne banke, ki se ga udeležujeta tudi slovenski finančni minister Andrej Bajuk in guverner Banke Slovenije Marko Kranjec, se bo končalo s plenarnim zasedanjem skupnega razvojnega odbora IMF in Svetovne banke o boju proti revščini.
Bajuk: EU manj pesimistična kot IMFMinister za finance in predsednik Sveta za ekonomske in finančne zadeve Andrej Bajuk je poudaril, da je 'EU pri svojih napovedih manj pesimistična kot IMF, čeprav se tveganj zaveda, saj je prihodnost precej negotova'. "Napovedi IMF so preveč pod vplivom dogajanj v ameriškem gospodarstvu, tudi ko gre za napovedi za Evropo," je dejal.
"Evropsko gospodarstvo in finančni sistem se razlikujeta od ameriškega, saj evropsko gospodarstvo sloni na bolj trdnih makroekonomskih temeljih, zato pretrese lažje prenaša. Tudi realni sektor je zaradi tega manj prizadet kot ameriški," je poudaril.
Glede inflacije v Sloveniji pričakuje, da se bo umirila: "Tudi Urad za makroekonomske analize in razvoj ter Banka Slovenije, ki sta tradicionalno konzervativnejša, to napovedujeta. Vendar pa rast plač v nobenem primeru ne sme preseči rasti produktivnosti, ker bi to imelo katastrofalne posledice na inflacijo, zato sem kot finančni minister v stalnem dialogu s socialnimi partnerji."
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.