Na poslovanje Ljubljanskih mlekarn je v minulih dveh letih močno vplival vstop Slovenije v EU in s tem povezani učinki liberalizacije trga. Lansko poslovno leto je podjetje sklenilo z 1,09 milijarde tolarjev čiste izgube iz poslovanja, letošnji načrt pa predvideva okoli 600 milijonov tolarjev izgube. Slednjo bo moral sprejeti tudi morebitni novi večinski lastnik Ljubljanskih mlekarn, Salford, ki začenja pogajanja s prodajalci 54,07-odstotnega deleža največje slovenske mlekarne.
Po vstopu Slovenije v EU maja 2004 so se znižale cene živil, tudi mlečnih izdelkov, za okoli šest odstotkov, ugotavljajo v Ljubljanskih mlekarnah. Poleg tega mlekarne niso bile več upravičene do visokih izvoznih subvencij, niso več veljala določila dvostranskih sporazumov z republikami nekdanje Jugoslavije, slovenski trg mlečnih izdelkov, ki je bil v preteklosti razmeroma zaprt, pa se je odprl za proizvode izjemno močnih in agresivnih tujih multinacionalk. Vse to se je odražalo v negativnem poslovanju največje slovenske mlekarne.
Nove poslovne okoliščine so Ljubljanske mlekarne v minulih letih prisilile v optimizacijo notranjih procesov in prilagajanje poslovanja evropskim standardom. Tako so izvedli številne naložbe v tehnologijo in v prilagajanje spremenjenim zahtevam okoljske in veterinarske zakonodaje ter zakonodaje varne hrane. V zadnjem obdobju pa se težišče sprememb seli k procesom, ki so primarno vezani na delovanje zunaj podjetja, pojasnjujejo v družbi.
Mlekarne tako spreminjajo strukturo prodanega blaga na tujih trgih, v prodajni program za domači trg so uvedli več novih izdelkov, kmalu bodo začeli uporabljati novo prodajno orodje, zaključili pa so tudi obsežen naložbeni projekt v izgradnjo sodobnega visokoregalnega skladišča.
Ljubljanske mlekarne, ki imajo 720 zaposlenih, so lani od slovenskih kmetov odkupile 272 milijonov litrov mleka. Letno v obratih v Ljubljani in Mariboru ter v sirarni v Kočevju predelajo 60 odstotkov v Sloveniji odkupljenega mleka. Lani je prvič pozitivno poslovala hčerinska mlekarna v Tuzli, ki ima 144 zaposlenih in je v lanskem letu odkupila 19 milijonov litrov mleka od kmetov v BiH.
Ljubljanske mlekarne v Sloveniji na področju prodaje mleka obvladujejo med 55 in 65 odstotki trga, v skupini jogurtov imajo četrtinski tržni delež, v skupini svežih sirov imajo dve tretjini trga in na sirih dobro petino.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.