Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je danes obiskal tri kmetije v Hočah, ki imajo v lasti zemljo na območju predvidene proizvodne cone, kjer naj bi načrtovali postavitev večjega Magninega obrata. Kot je dejal po obiskih, se je seznanil z njihovo dejavnostjo in jim predstavil projekt, za katerega je dejal, da je projekt celotne vlade in države.
Počivalšek je potrdil zavezo, da bodo vsem, ki od kmetijstva živijo, zagotovili nadomestna zemljišča, zato verjame, da bodo kmalu našli rešitve za vsa odprta vprašanja, tako da zakona o razlastitvi niti približno ne bo treba uporabiti.
Na vprašanje, ali je ministrstvo kmetom predstavilo zadnjo ponudbo za dogovor ali pa so še možna pogajanja, je odvrnil, da so se pogajanja šele začela, saj so šele evidentirali, kdo ima koliko lastniške zemlje in koliko imajo kmetje v najemu ter želje glede potencialnih nadomestnih lokacij na zemljiščih, ki jih ima v lasti država.
"Pred nami je intenzivno obdobje, ko bomo najprej dorekli površine in vsebino, nato pa bomo govorili o vrednosti," je dejal minister, ki konkretno o potencialnem investitorju še vedno ne želi govoriti, čeprav ni zanikal, da je bil ta teden tam na obisku. Zatrdil je, da pri pogovorih napredujejo, zato verjame, da bodo o vsem skupaj lahko v relativno kratkem času tudi javno objavili.
Minister: Treba je pohiteti, da nam projekta ne spelje kdo drug
O bojaznih, da bi Sloveniji projekt speljala kakšna druga država, je Počivalšek dejal, da ta vselej obstaja, prav zato pa morajo biti dobri in hitri ter čim prej opraviti vse potrebno za vzpostavitev proizvodne cone.
O pomislekih kmetijskega ministra Dejana Židana, da se takšen projekt dela na najbolj kakovostni zemlji, je dejal, da gre za projekt vlade, pri tem pa verjame, da bodo tudi v prihodnje vse potrebno opravili skupaj.
Židan je sicer pred današnjim koalicijskim vrhom glede tega dejal, da mu je jasno, da si regija želi novih delovnih mest, zato upa, da bodo usklajevanja potekala v korist delovnih mest in zaščite naravnih virov. Za prihodnje pa predlaga drugačen pristop, po katerem bi popisali vse neizkoriščene obstoječe poslovne cone ter vnaprej določili potencialne lokacije, ki so sprejemljive tudi iz okoljskih in kmetijskih vidikov.
Hoški župan Marko Soršak, ki pelje postopke glede odkupa zemljišč, je dejal, da z gospodarskim ministrom delita podobno mnenje, to pa pomeni, da je potrebno kmetom omogočiti, da ohranijo vsaj takšno površino zemljišč, ki jo obdelujejo trenutno.
Odziv lastnikov zemljišč in kmetov je po njegovih besedah dober, trenutno pa je v ospredju iskanje dogovora z okoli desetimi, ki želijo nadomestna zemljišča. Pogajanja še potekajo, župan pa pravi, da je končni izplen odvisen od države, saj bo ta zagotovila denar in nadomestno zemljo.
O tem, kdaj bo vse skupaj dokončno jasno, še ni želel govoriti, vsekakor pa se trudijo, da bi do tega prišlo čim prej, a je to odvisno od vseh deležnikov na državni ravni, pa tudi od tistih, ki imajo državno zemljo trenutno v zakupu, da pristanejo na druge rešitve. Pri tem gre predvsem zemljo, ki jo imata zdaj v najemu Perutnina Ptuj in zapori v Rogozi.
Eden od kmetov, ki ga je danes obiskal minister za gospodarstvo, Rado Lobnik je sicer zadovoljen z odnosom, vseeno pa meni, da bo preteklo še kar nekaj Drave, preden bodo prišli do dogovora, predvsem kar se tiče menjalnega razmerja. Z za zdaj dano ponudbo se namreč še ne strinja, saj ima sam v lasti 7,5 hektarja na tem območju, še dodatnih pet, brez katerih bi ostal, pa v najemu, zato zanj menjava v predlaganem razmerju ne pride v poštev.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.