Po podatkih statističnega urada RS je bila letošnja mesečna rast cen v maju nekoliko nižja kot v zadnjih treh letih, saj so se cene življenjskih potrebščin letos dvignile za 0,6 odstotka. Rast cen od začetka leta do konca maja je bila 1,8-odstotna (v istem obdobju lani je bila 3,2-odstotna). Blago se je podražilo za 0,7 odstotka, storitve pa za 0,6 odstotka. V aprilu je bila inflacija 0,1-odstotna.
Višje cene tobačnih izdelkov, počitnic v paketu, obleke in obutve, naftnih derivatov ter sadja
Maja so se cene zvišale v skupinah alkoholne pijače in tobak (za 4,7 odstotka), obleka in obutev (za 2,4 odstotka), rekreacija in kultura (za 1,6 odstotka), prevoz (za 0,2 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače, zdravje ter gostinske in nastanitvene storitve (za 0,1 odstotka).
V skupini alkoholne pijače in tobak so se zaradi letošnjega prvega dviga trošarin za cigarete najbolj podražili tobačni izdelki (v povprečju za 7,7 odstotka), pravijo na Sursu. Dražje so bile tudi alkoholne pijače (za 0,5 odstotka); pri tem se je žganje podražilo za 1,4 odstotka ter pivo za 0,7 odstotka, vino pa se je za 0,1 odstotka pocenilo.
V skupini obleka in obutev so na Sursu podobno kot v preteklih letih tudi letos v maju še zaznali zvišanje cen, nekaj na račun končanih aprilskih popustov, nekaj pa še na račun menjave kolekcij. Oblačila so bila dražja za 2,7 odstotka, obutev pa za 1,7 odstotka.
V skladu s pričakovanji statističnega urada so se v skupini rekreacija in kultura najbolj podražile počitnice v paketu (za 5,6 odstotka). Podražili so se tudi časopisi (za 2,1 odstotka), medtem ko se je najbolj pocenila avdio-video in hi-fi oprema (za 3,1 odstotka).
V skupini prevoz so se najbolj podražili motorna kolesa in kolesa (za 2,6 odstotka), pogonska goriva (za 2,5 odstotka) ter rezervni deli za prometna sredstva (za 1,0 odstotka). Na drugi strani so se v omenjeni skupini najbolj pocenili rabljeni osebni avtomobili (za 4,9 odstotka) in letalski potniški prevozi (za 1,2 odstotka).
Občutnejše so se maja podražili še sadje (za 6,6 odstotka), poštne storitve (za 3,1 odstotka) in ribe (za 2,6 odstotka).
Nižje cene rabljenih avtomobilov, plina in stanovanjske opreme
Cene so se nižale v skupinah stanovanje in stanovanjska oprema, in sicer za 0,3 odstotka. V skupini stanovanje se je najbolj pocenil plin (za 3,1 odstotka). Material za vzdrževanje in popravila stanovanj je bil cenejši za 1,4 odstotka, najemnine pa za en odstotek. V omenjeni skupini so se najbolj podražila tekoča goriva (za 1,1 odstotka), opazneje pa so se znižale cene rabljenih osebnih avtomobilov.
Letna stopnja inflacije pod enim odstotkom
Letna rast cen se je tudi maja znižala in je zdaj najnižja doslej – 0,7-odstotna (v istem obdobju lani 6,4-odstotna), prav tako se je ponovno znižala tudi povprečna 12-mesečna rast in je zdaj 3,5-odstotna (v istem obdobju lani 5,3-odstotna).
Umar: Trend zniževanja inflacije se je nadaljeval tudi v maju
Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) poudarja, da se poleg dejanske inflacije v zadnjih mesecih znižuje tudi osnovna inflacija. Ta je očiščena vplivov cen, ki močno nihajo – cene sveže hrane in energentov – in lahko zabrišejo trendno gibanje inflacije, so pojasnili.
"Zniževanje osnovne inflacije kaže, da se umirjajo cenovni pritiski v večini skupin cen, kar je v veliki meri povezano z umirjanjem gospodarske aktivnosti v Sloveniji in na globalni ravni," je povedal direktor Umarja Boštjan Vasle.
Kot so poudarili, ob nadaljevanju takšnih gibanj tudi v naslednjih mesecih v Sloveniji in na celotnem območju z evrom ne moremo izključiti kratkotrajnejše deflacije na medletni ravni. Vendar bo že v drugi polovici leta učinek osnove deloval v nasprotni smeri, kar po pojasnilih Umarja nakazuje, da se bo inflacija zelo verjetno začela poviševati.
V območju evra je bila inflacija ničelna
Na območju evra pa je bila maja inflacija ničelna, kar se je zgodilo prvič od leta 1996, ko je evropski statistični urad Eurostat začel meriti skupno inflacijo v državah, ki uporabljajo evro. Marca in aprila je bila inflacija v evrskem območju 0,6-odstotna.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.