Zaposleni v SCT so iz sklada lastnih delnic kupili vseh 65.806 delnic, kar predstavlja 12,84 odstotka celotnega kapitala družbe. Uprava je delnice v odkup zaposlenim ponudila 2. aprila, vsak zaposleni pa je lahko do 9. junija, ko se je iztekel rok, kupil najmanj šest in največ 2500 delnic po ceni 5600 tolarjev za delnico. Največ delnic je odkupila uprava družbe, so sporočili iz SCT.
Kot so v družbi zapisali v sporočilu za javnost, se je uprava SCT za prodajo delnic iz lastnega sklada odločila zato, ker naj bi bili zaposleni kot solastniki družbe bolj motivirani za doseganje boljših poslovnih rezultatov.
Zaposleni imajo zdaj možnost združitve delnic z dokapitalizacijo družbe Delfi, ki je nastala s preoblikovanjem podjetja SCT Medicinski center, ki je bila v lasti družbe SCT. Družbo Delfi so v SCT ustanovili s ciljem lažjega obvladovanja poslovanja zaradi manj razpršenega lastništva. Zaposleni lahko zdaj z delnicami SCT kot stvarnimi vložkom dokapitalizirajo podjetje Delfi, menjalno razmerje med delnicami pa je 1:1. Po do sedaj znanih podatkih, se je večina zaposlenih že odločila, da bo svoje delnice vložila v podjetje Delfi, dodajajo iz SCT.
Ali gre za mendžerski odkup oziroma začetek scenarija o prevzemanju tega gradbenega podjetja? Nova družba Delfi naj bi nastala s preoblikovanjem mirujoče hčerinske družbe SCT Medicinski center, direktor pa je Franc Štular, ki je zanimivo, SCT-jev zdravnik. V družbo, ki je še v ustanavljanju, naj bi zaposleni prenesli vse svoje delnice, vključno s tistimi iz sklada lastnih delnic, tako da bi Delfi postal največji, več kot četrtinski lastnik SCT-ja. In s kakšnim namenom ustanavljajo družbo Delfi?
"Želeli smo povezati notranje delničarje, ki so bili doslej razpršeni. Smatrali smo, da bo lažje obvladovanje vseh lastnikov in s tem tudi poslovanja hiš," je povedal Aleš Meze, predsednik sveta delavcev STC.
S to potezo pa se bo povečal osnovni kapital družbe.
"Delniška družba Delfi bo dokapitalizirana s stvarnimi vložki delnic SCT, ki jih bomo zaposleni vložili v to, to je dejstvo," je še dodal Meze, ob tem pa zanikal, da naj bi šlo za menedžerski prevzem: "tudi delež delnic, ki jih ima menedžment v strukturi lastništva SCT ne presega enega procenta. O direktnem menedžerskem odkupu tako ne moremo govoriti."
Po naših podatkih ima predsednik uprave Ivan Zidar, ki je te dni v tujini, 0,45 odstotka lastništva. Informacije smo iskali tudi pri drugih članih uprave, a za nas danes niso bili dosegljivi. Delavci pa trdijo, da so bili v nakup delnic praktično prisiljeni, saj so jim odtegnili del regresa, s čimer pa so lahko postali lastniki šestih delnic podjetja. Pooblastila za prenos delnic na Delfi pa naj bi danes zjutraj v roke dobili kar na gradbiščih.
Meze pravi, da nikogar niso sili v prodajo: " Tisti, ki ne bo vložil delnic v Delfi, bo ostal normalno delničar SCT. "
Delavci SCT-ja o tem ne želijo dajati izjav, saj se bojijo za svoja delovna mesta. Povedali so le, da od nadrejenih ne dobijo nobenih informacij, zato slutijo, da se za njihovimi hrbti odvijajo sumljive zadeve.