Menedžerski odkupi so celo zaželeni, vendar le dokler potekajo transparentno.
"Ko s prejetimi krediti kupijo delnice in delnice zastavijo banki kot jamstvo za poplačilo kredita - v tem primeru je zadeva popolnoma sporna", meni Mirjan Hren, z Urada za preprečevanje korupcije.
Tovrstne odkupe preučuje tudi dr. Andrej Rus z instituta za družbene vede.
"Sporno pri tem pa je to, da se poslužujejo naravnost hudih pravnih akrobacij, da bi se izognili poštenemu plačilu delničarjem. Kar pa mislim, da ni sprejemljivo za resne poslovneže," meni Rus.
Take poteze lahko prepreči le nadzorni svet, ki mora nadzorovati upravo.
"Če so v tako lastninjenje vključeni tudi člani NS, je logično pričakovati,da se tukaj dogajajo določene deviacije," sodi Hren
Vedno pa lahko zaposleni v podjetju člane nadzornega sveta, če svoje naloge ne opravljajo pošteno in dobro, tožijo.Skrivanje informacij zaposlenim je vedno slab znak.
"Če mali delničarji ne morejo uveljaviti svoje pravice, če nimajo dovolj informacij, na podlagi katerih se lahko odločajo, bodisi da kupijo ali prodajo svoje delnice, pomeni, da nekdo izkorišča določeno vedenje sebi v prid," dodaja Hren.
"Mali delničarji lahko zaženejo vik in krik in v zakonu imajo kar precej opore. Vprašanje pa je, koliko je odvetnikov, koliko je sodišč, ki bodo znali pravilno interpretirati zakonske določbe," še dodaja Rus.
In v primeru BTC so ga. Podjetje Fi.com ter Ivan Nerad so vložili izpodbojne tožbe zoper spremembo lastništva, pritožili so se na vpis zmanjšanja kapitala v BTC, podali pa so tudi ovadbe. Vsebinsko po letu in pol nobena zadeva sodno še ni dokončno rešena, s tožilstva pa so nam sporočili, da je v zadevi BTC predkazenski postopek končan. Pri vladnih službah so zbrali obsežno dokumentacijo, ki jo morajo proučiti, "To bo storjeno še v mesecu juniju 2003, nakar bo državni tožilec, ki zadevo obravnava, odločal o nadaljnjem postopku", pišejo iz urada generalne državne tožilke Zdenke Cerar.