Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) je danes v Bruslju sporočil, da je v italijanski južni pokrajini Kalabrija odkril prevare v povezavi s citrusi, aretiranih pa naj bi bilo 45 ljudi.
Zaradi goljufij v povezavi s plačili za umik s trga ter procesiranje svežih citrusov naj bi bil evropski proračun oškodovan do 50 milijonov evrov, ocenjuje OLAF in dodaja, da v resnici sadje, na osnovi katerega so prevaranti prejeli plačila, sploh nikoli ni obstajalo.
Če ni bilo sadja, tudi ni bilo soka iz njega, kar pomeni, da so prevaranti goljufali kar dvojno, saj so prejemali sredstva tako za sadje kot tudi njegovo procesiranje. Prevare so se nanašale na limone, grenivke, pomaranče, mandarine in klementine, pojasnjujejo v Bruslju.
Italijanski karabinjeri ter finančna policija so skupaj z uradom OLAF inšpekcije izvedli v številnih kalabrijskih organizacijah proizvajalcev sadja in tudi podjetjih, ki naj bi sadje predelovala. Eno izmed predelovalnih podjetij, ki ga je preiskoval OLAF, naj bi koncentrate sokov prodalo v druge države.
V računovodskih izkazih je pisalo, da se je na veliko prodajalo predvsem v Španijo in Francijo, preiskava na terenu pa je v teh državah na zapisanih naslovih namesto predelovalnih obratov odkrila stanovanjske bloke, avtomobilsko parkirišče ter celo muzej. Tudi nek upokojeni francoski kmet naj bi prejel koncentrate sokov, ki pa jih nikoli ni videl.
OLAF je skupaj z italijanskimi oblastmi ugotovil, da naj bi bili vsi posli s Španijo in Francijo ponarejeni in sploh nikoli niso obstajali. Škoda se ocenjuje do 50 milijonov evrov, doslej pa je italijanski plačilni organ že izplačal okoli 20 milijonov sredstev, so sporočili v OLAF.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.