V svoji podjetniški karieri sta morala Andraž Tori in Boštjan Špetič nekajkrat korenito spremeniti svoj poslovni model in vedno jima je uspelo ostati korak pred razvojnimi trendi v tehnološkem svetu, a pot Zemante se je zares ustalila šele leta 2016, ko je Outbrain v Zemanti videl pomembnega strateškega partnerja. "To je idealen razplet, bolje ne bi moglo biti," pojasnjuje Špetič. Zemanta znotraj Outbraina sicer ostaja ime enega od produktov.
Ljubljanska podružnica pa pomemben razvojni center. Ob tem bo v Ljubljani delovala še pravna služba, računovodstvo, pa tudi oddelek za pregledovanje skladnosti vsebin, kjer preverijo ustreznost vsakega članka ali oglasa posebej. "Upam, da bomo v nekaj letih v Ljubljani zaposlovali 200 ljudi - za toliko smo tudi osnovali pisarne," dodaja Špetič.
Kadrovanje v podjetju ne poteka po ustaljenih ali običajnih praksah. V mednarodni ekipi je na prvem mestu dobro vzdušje, razlaga Špetič. "Ne gre le za denar, predvsem pazimo, da se ekipe ujamejo. Pri zaposlitvenem intervjuju gre ekipa na koncu dneva tudi na kosilo, to je vse del zaposlitvenega procesa." Kljub velikemu pomanjkanju programerskega kadra nikoli niso imeli težav, razen obdobja, ko je veliko IT-jevcev "pobegnilo" v kriptopodjetja.
Sistemski problem, kot ga izpostavlja Špetič, je nelojalna konkurenca na trgu. Po njihovih ocenah četrtina programerjev dela prek normiranih espejev za tuja podjetja in za razliko od redno zaposlenih plačuje le deset odstotkov davka, njihovi zaposleni pa 55 odstotkov davka. Državna blagajna pri tem razumljivo izgublja veliko prihodkov.
Tehnologija digitalnega oglaševanja
Outbrain je razvil tehnologijo, ki založnikom omogoča, da na svoji spletni strani priporočajo, kaj naj uporabnik bere. Komercialni del pa so priporočila, kateri oglasi bi lahko uporabnika zanimali. Podjetje sodeluje z največjimi svetovnimi, pa tudi manjšimi medijskimi hišami. "Naš sistem zna na podlagi uporabnikove izbire člankov razbrati, kaj bi mu bilo najbolj zanimivo, kar seveda koristi tudi oglaševalcem. In mi smo res dobri v tem, da znamo napovedati komu, kdaj, zakaj, kako," pojasnjuje Tori, izvršni direktor produkta v Outbrainu.
Čeprav oglaševalsko industrijo že vsaj desetletje podpira umetna inteligenca, v najnovejšem vseprisotnem valu industrija doživlja velike spremembe. Doslej je poganjala priporočilne sisteme, personaliziranje oglasov, "zdaj ustvarja besedila in slike, kjer doživljamo ogromen preboj," nadaljuje Tori, sicer tudi vodja oddelka za umetno inteligenco in dodaja, da so v podjetju nove tehnologije že vključili v poslovanje, s čimer povečujejo učinkovitost. "Na podlagi zapisa nekega oglasa znamo na primer predlagati še pet drugih načinov, kako ta oglas predstaviti. Menim, da se še ne zavedamo, kako zelo bo nova veja umetne inteligence, ki nam je pljusknila v obraz, spremenila svet."
Od blogerske platforme k oglaševanju
Če je Zemanta zaslovela z orodjem za bloganje, je sredi prejšnjega desetletja dosegla nov preboj s preobrazbo v platformo "za programatični zakup sožitnega oglaševanja". Slovenska podružnica je leto 2022 zaključila z osmimi milijoni in pol prihodkov ter dobrih 430.000 evrov dobička. Po svetu ima Outbrain sicer 17 pisarn.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.