Gospodarstvo

Kako bi energetsko draginjo reševali nevladniki?

Ljubljana, 07. 07. 2022 16.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Nevladne organizacije so predstavile nabor ukrepov, ki jih predlagajo vladi za reševanje energetske draginje s socialno in podnebno problematiko. Predloge ukrepov, ki so tako kratkoročni kot dolgoročni, so v sredini junija že posredovali na vlado in pristojna ministrstva, a odzivov zaenkrat še niso prejeli.

Nevladne organizacije, med katerimi so slovenski Greenpeace, Focus, Cipra Slovenija, Zveza potrošnikov Slovenije in Zveza prijateljev mladine Moste - Polje, predlagajo več kratkoročnih in dolgoročnih ukrepov za reševanje energetske draginje. "Reševanje trenutne energetske krize in energetske draginje mora biti trenutek osvobajanja od fosilnih goriv in primeža fosilne industrije," je o ukrepih, ki so jih pripravili, na novinarski konferenci povedala Katja Huš iz organizacije Greenpeace Slovenija.

Glede že predlaganih oz. uvedenih vladnih ukrepov s področja naslavljanja energetske draginje, kot so regulacija cen naftnih derivatov in ukinitev nekaterih okoljskih dajatev, pa je poudarila, da so to s podnebnega vidika ukrepi, ki gredo v smer, "da se pretoči ista količina nafte, da ljudje prevozijo isto število kilometrov, s čimer jim ne pomagajo pri lažji izbiri alternativnih možnosti". Sami so namreč pri pripravi ukrepov razmišljali v obratni smeri, in sicer da morajo biti ti usmerjeni v zmanjšanje rabe fosilnih goriv. Poleg tega morajo biti socialno pravični in ciljno usmerjeni.

Subvencijski ukrepi, ki zagotavljajo cenovno dostopnost fosilnih goriv in električne energije, pa morajo biti po njihovem mnenju časovno omejeni in transparentni. "Želeli bi si videti, da so kratkoročni ukrepi pospremljeni tudi z nekimi dolgoročnejšimi, sistemskimi ukrepi, ki gredo v smer pospeševanja tranzicije iz fosilnih na obnovljive vire. Potrebujemo tudi velike državne investicije v izolacijo naših domov, izboljšanje železniške infrastrukture in drugih delov javnega potniškega prometa, predvsem pa razvoj sončne energije, ki mora biti zdaj na zgodovinskih ravneh," je še izpostavila Huševa.

O tem, kako pomembne so v času krize alternative na področju javnega prometa, pa je spregovorila Špela Berlot Veselko iz Cipre Slovenija, sicer tudi predstavnica Koalicije za trajnostno prometno politiko. Spomnila je, da povprečno gospodinjstvo porabi 21,4 odstotka za mobilnost in 14,4 odstotka za hrano. "Za umiritev energetske krize na področju prometa vlada še ni sprejela celovitih ukrepov, razen navedenih trošarin in umiritve cen pogonskih goriv," je dejala. V Koaliciji za trajnostno prometno politiko so tako s področja mobilnosti pripravili več ukrepov, za katere so prepričani, da bi jih lahko z dovolj politične volje izpeljali nemudoma.

V kabinetu predsednika vlade so pojasnili, da so predloge prejeli in da bodo, nekatere že zelo kmalu, med ukrepe tudi vključili. Kot so poročali v oddaji 24UR, bo vlada že jutri na mizi imela ukrepe za energetsko učinkovitost, ne za gospodinjstva, pač pa za javno upravo. Šlo naj bi za priporočila, kako z energijo čim bolj privarčevati. Nevladniki so danes opozorili tudi, da smo pred morebitno recesijo. Na gospodarskem ministrstvu pa pravijo, da ukrepe pripravljajo in t. i. reševalni kovček nameravajo sprejeti še poleti. 

Med temi so med drugim vsesplošna pocenitev tarifnih vozovnic za javni potniški promet (ne enodnevnih, saj se potnik, ki kupi mesečno vozovnico, zaveže, da jo bo uporabil večkrat), zagotovitev podpore prevoznikom, da ohranijo frekvenco voženj ter povečajo število vozil v floti, izboljšati se mora tudi informiranost potnikov. Zavzemajo se tudi za vpeljavo subvencij za nakup e-koles in tovornih koles, nižjo stopnjo DDV za nakup in popravilo koles in denarne spodbude zaposlenim za aktiven prihod na delo. Delodajalcem pa bi namenili stimulacije za vzpostavitev fleksibilnih urnikov zaposlenih, s čimer bi razbremenili zastoje na avtocestah. Zavzemajo se tudi za prilagajanje prometnih tokov in omejitev hitrosti na 100 do 110 km/h na avtocestah, saj bi s to hitrostjo zmanjšali porabo goriv.

Nevladniki so naslovili tudi problem ureditve odklopa od elektrike in ogrevanja. Kot je izpostavila Lidija Živčič iz Fokusa, imamo v Sloveniji na tem področju neživljenjsko ureditev. To trditev je podkrepila s podatkom, da so v 2019 uspeli preprečiti zgolj en odklop, realizirali pa so jih 5000. "Naša pravila niso dobro postavljena, prvi korak bi lahko bil, da bi razširili krog upravičencev za prepoved odklopa in pravila zastavili na način, da bi se lahko več ranljivih skupin zavarovalo pred odklopom. In to celo sezono, ne zgolj kurilno."

Energetska podjetja pa bi se lahko povezala tudi s centri za socialno delo. Družine, ki ne zmorejo pokriti stroškov ogrevanja, so namreč stigmatizirane, zato se pogosto zgodi, da takrat, ko bi se še dalo kaj narediti, ljudje molčijo. Njihov predlog gre zato v smer, da bi energetsko podjetje ob dveh neplačanih računih obvestilo center, ki bi bodisi sam bodisi ob sodelovanju s humanitarnimi organizacijami ljudem pomagal odplačati račune ali razdelati načrt za odplačilo dolga.

Dotaknila se je tudi energetskih bonov, ki so bili, kot je poudarila, v osnovi dober ukrep. Zato nevladniki predlagajo njegovo ponovitev, pri čemer bi razširili krog upravičencev.

Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije pa je poudaril pomembnost uporabe energetsko varčnih gospodinjskih naprav: "Tukaj bi lahko država pomagala v smislu, da razbremeni gospodinjstva pri nakupu teh naprav, da gredo v dohodninsko olajšavo, da se ob nakupu in montaži takšnih naprav še bolj oprosti plačilo DDV." Država bi po njegovem mnenju morala poskrbeti tudi za znižanje DDV za vse energente, pri čemer je treba poskrbeti za vse načine ogrevanja, ne samo za plin. Potrošniki se namreč že srečujejo tudi s podražitvami pri lesni biomasi, ki pa "ne morejo biti povezane z vojno v Ukrajini, saj nam les raste tukaj naokrog".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (63)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Janik1111
08. 07. 2022 09.50
+1
Se bojim da so to sami taki, ki niso motorke, traktorja in sekire videli niti od blizu. Naj gredo v gozd podret bukev, jo zvleči ven, pospraviti za sabo in pripraviti klaftro drv. Potem pa naj pametuje koliko denarja hoče za to klaftro drv.
janez Kovač 1
08. 07. 2022 09.44
+3
Ja ukinit je treba večino nevladnih parazitov in denar dati ljudem ,ki čedalje težje živijo!
zoran pušenjak
08. 07. 2022 09.12
+3
Bog pomagaj, kaj pa ti vejo kot samo praznit proračun.
toti mišek
07. 07. 2022 21.04
+6
Za prodajo filozofije in megle si bogato nsgrajen!
100slovenc
07. 07. 2022 21.00
+5
Vi nerabite nič,še kolesa ne,nimate pojma kako se živi
slovenka62
07. 07. 2022 20.56
+9
Nevladniki nimate pojma o realnosti ker vi vse dobite z lahkoto.Samo premišljujete kako bi še več denarja dobili od nas za vaše nebloze.Za vsako stvar ste proti vse vas moti zato pa smo kjer smo.Pa še politike daš zraven leve ali desne pa je šopek.
islamint
07. 07. 2022 20.52
+7
Vsi nismo iz t.i. "prestolnice", kjer pametujete in imate vse pri roki. Ko boste javni prevoz uredili tudi iz najbolj zakotnih vasi, ki ne bo samo enkrat na dan, ustrezne povezave oz. linije, cenovno ugodne avtobusne karte,... lahko predlagate nekaj takega. Pa še subvencije na elektr. kolesa, spet ugodno za mestne srajce. Nimamo vsi največ do 10 km do službe. Pojma nimate o realnosti.
Jaka Jack
07. 07. 2022 20.51
+6
Nevladnike bi bilo potrebno prepovedati oz omejiti njihovo delovanje. Imamo volitve in vlado, ki odgovarja volivcem. Vsakdo pa gre lahko v politiko in kandidira in je ob dobrem programu izvoljen.
clox
07. 07. 2022 20.28
+7
Jaz bi rešil tako, da bi ukinil nevladnike.
Hej brigade
07. 07. 2022 20.14
+12
Veste kaj vi nevladniki? Ko boste zrihtal, da kjer koli v sloveniji ko bom stopil iz hise na cesto in ne bom rabil cakat vec kot 5 minut na javni prevoz po zelo ugodni ceni, ki me bo pripeljal v sluzbo, trgovino po nakupih itd., torej kamor bom hotel, po tem bom mogoče začel razmišljat drugače. Ko pa javnega prevoza takorekoč dejansko ni razen v LJ., pa še tam oreng škripa na določenih lokacijah, pa pričakujem ugoden bencin, nafto, in nadomestilo za to od službe, da se bom lahko vozil sam...
Vidmax.com
07. 07. 2022 20.06
+13
Ko samo prebereš besedo "nevladniki" bi najraje kozlal. Edini nevladniki, ki si zaslužijo karkoli so recimo gasilci in podobni, vse ostalo je kr neki.
tech
07. 07. 2022 20.06
+11
"fleksibilnih urnikov zaposlenih" tisti ki lahko, imajo že zdaj to, ostali pa imajo redne urnike in se jih ne da spreminjat. Niso vsi mešalci megle, ki lahko popoldan za kavno mizico modrujejo. Eni morajo odpret trgovine ob določeni uri, drugi restavracije, lokale....
clox
07. 07. 2022 20.29
-2
to ni res da tisti ki lahko, to je predvsem odvisno od pishotičnega vodstva
Castrum
07. 07. 2022 19.55
+13
To je tista "civilna" skupina, za katero je Golob rekel da bo pisala zakone...
JApajaDAja
07. 07. 2022 19.56
+8
sedaj imajo počitnice, taubi, sončna kralj pa tudi :-)
Gorenjski Toncek
07. 07. 2022 19.48
+17
Ukinit NVO.... 150k dobijo, 3 ljudje, pa kao neke projekte delajo....par mulcev k nima pojma kako zasluzit eno placo.... Ukinit takoj....
sl55
07. 07. 2022 19.41
+14
Kaki nevladniki,to so lenuhi,to so koloradski hrošči.ki jih oškropiš pa še kar žerejo.
Trapon
07. 07. 2022 19.39
+20
Ja a zdaj se bi moral jaz zaradi lenuhov z vlakom voziti ojoj kdaj bomo mi rešeni teh FDV umov. Mogoče bi bilo dobro ta FDV za enih 20 let ukinit
Trapon
07. 07. 2022 19.36
+13
To pa so veleumi da te kap ojoj oni bodo men diktirali kako se bom vozil....ja kakor se bom hotel ok pa kdor nima za položnice naj mu 🐦 plača ne pa vsi drugi in kaj kdo jo bo pa meni
VirusX
07. 07. 2022 19.31
+7
Ukinitev financiranja ter obdavčitev verskih ustanov, problem rešen... denarja dovolj
ruda macek
07. 07. 2022 19.16
+21
Nevladniki lahko krizo resijo samo z bicikliranjem.🤣
Barum barum
07. 07. 2022 19.10
+25
Ti pojma nimajo o življenju.