Gospodarstvo

Kaj prinašajo davčne spremembe? Za 'normirance' praktično nič novega

Ljubljana, 28. 09. 2017 13.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vlada je sprejela paket davčnih zakonov, ki prinaša nekaj sprememb, a ne za t.i. normirance, katerih zaslužki ne bodo obdavčeni z dohodnino. Prav tako ostajajo vezane knjige računov, čeprav naj bi jih ukinili konec tega leta. Bo pa višja osebna olajšava za dijake in študente.

Vlada je danes sprejela paket davčnih sprememb, s katerimi se po besedah finančne ministrice Mateje Vraničar Erman nadaljuje prestrukturiranje davčnega sistema, predvsem v smeri povečanja konkurenčnosti slovenskega poslovnega okolja.

Paket davčnih sprememb vključuje predloga novel zakonov o dohodnini in o davku od dohodkov pravnih oseb, s katerima se vzpostavljajo mehanizmi za omejitev možnosti zlorab v sistemu normiranih odhodkov iz dejavnosti ter predlaga ustrezno višji absolutni prag normiranih odhodkov. Posledično se spreminja tudi zakon o davčnem postopku. Z novelo zakona o davčnem potrjevanju računov pa se vezane knjige računov ne bodo ukinile, pač pa ostale kot trajen ukrep.

Finančna ministrica Mateja Vraničar Erman je junija predlagala, da bi višino normiranih odhodkov znižali s sedanjih 80 odstotkov na 60 odstotkov, a njen predlog očitno ni bil deležen podpore.
Finančna ministrica Mateja Vraničar Erman je junija predlagala, da bi višino normiranih odhodkov znižali s sedanjih 80 odstotkov na 60 odstotkov, a njen predlog očitno ni bil deležen podpore. FOTO: Thinkstock

Nekaj sprememb za tiste, ki odhajajo na delo v tujino

Z novelo zakona o dohodnini se razbremenjuje davčna obremenitev zaposlenih, ki jih slovenska podjetja želijo napotiti na delo v tujino, kot tudi tujcev, ki jih želijo v svoje vrste dobiti slovenska podjetja ter tako pospeševati internacionalizacijo in prenos znanja.

S tem namenom se po ministričinih besedah uvaja posebna shema, ki prinaša nove rešitve za obe vrsti napotenih delavcev. Pri tem se ločeno obravnava delavce, ki so napoteni na delo v tujino oz. pridejo v Slovenijo za daljši čas (nad 30 dni) in tiste, ki so napoteni v tujino oz. pridejo v Slovenijo za krajši čas (do 30 dni).

Vlada bo paket davčnih sprememb v obravnavo in potrditev v državni zbor poslala po nujnem postopku, saj je njihova uveljavitev predvidena 1. januarja 2018.

V sistemu obdavčitve dohodkov delavcev, napotenih na delo zunaj države, se zaradi preprečevanja socialnega dumpinga zmanjšuje davčna osnova, in sicer se znesek zmanjšanja določi v odstotku od bruto dohodka napotenega delavca. Po novem bi bile davčno ugodnejše obravnave deležne napotitve na začasno delo, ki trajajo neprekinjeno do največ 30 dni, kraj napotitve pa je od običajnega opravljanja dela oddaljen toliko, da dnevne migracije niso več ekonomsko smiselne.

S predlogom zakona o dohodnini se odpravlja tudi stopničavost dodatne splošne olajšave. S tem želi vlada preprečiti primere, ko delavec zaradi enega dodatnega evra dohodka prejme nižji neto prihodek, kot pa če tega dodatnega evra ne bi zaslužil.

"To je predstavljajo oviro v prizadevanjih delodajalcev, da bi delavce spodbujali k bolj intenzivnemu delu," je dejala Vraničar Ermanova in napovedala, da bo zdaj stopničasto lestvico olajšav nadomestila zvezna lestvica, pri kateri se olajšava z vsakim dodatnim evrom znižuje, a vsak dodaten bruto evro dohodka pomeni tudi višji neto dohodek.

Višja osebna olajšava za dijake in študente

Premier Miro Cerar je na Twitterju opozoril, da paket nove davčne ureditve med drugim povečuje posebno osebno olajšavo za dijake in študente iz sedanjih 75 odstotkov splošne olajšave na znesek splošne olajšave.

Prav tako paket davčnih sprememb prinaša oprostitev plačila dohodnine za prejeto brezplačno pravno pomoč. Enako kot velja za socialnovarstvene dohodke.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Za 'normirance' praktično vse po starem

Glede sprememb v sistemu normiranih odhodkov iz dejavnosti, ki jih vsebujeta predloga zakonov o dohodnini in o davku od dohodkov pravnih oseb, je ministrica povedala, da so imeli na finančnem ministrstvu nekoliko bolj ambiciozen načrt. "A po usklajevanjih smo od njega odstopili in v obeh novelah predlagamo uvedbo tistih elementov, ki preprečujejo zlorabe na področju ugotavljanja davčne osnove z normiranimi odhodki," je dejala.

Pri ugotavljanju davčne osnove od dohodkov iz dejavnosti z upoštevanjem normiranih odhodkov se tako ohranja višina normiranih odhodkov na 80 odstotkov in cedularni način obdavčitve teh dohodkov.

Na finančnem ministrstvu pripravljajo tudi predlog sprememb zakona o davku na tonažo, s katerim se bo jasneje določil izračun dohodkov od prodaje ladij. Tega naj bi vlada potrdila prihodnji teden.

Se pa s predlaganima novelama zakonov vzpostavljajo mehanizmi za omejitev možnosti zlorab v sistemu normiranih odhodkov iz dejavnosti. Po novem se bodo prihodki povezanih oseb seštevali, pogoj za obvezen izstop pa se bo prenovil, in sicer bo nastopil, ko zavezanec v dveh zaporednih letih preseže skupaj 300.000 evrov prihodkov.

Posledično se spreminja tudi zakon o davčnem postopku. Slednji po besedah Vraničar Ermanove uvaja tudi pravno podlago za možnost brezgotovinskega plačevanja na enotah uprave za javna plačila. "Cilj je, da bi bilo to uveljavljeno s 1. marcem," je dejala.

Vezane knjige računov ostajajo

Zadnji v davčnem paketu je predlog novele zakona o davčnem potrjevanju računov, ki določa, da se vezane knjige računov z iztekom leta 2017 ne bodo ukinile, pač pa ostale kot trajen ukrep. "Presodili smo, da nadaljnje siljenje v uporabo elektronskega potrjevanja računov ni potrebno," je pojasnila Vraničar Ermanova.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

proofreader
28. 09. 2017 16.53
+9
Kaj pa bomo naredili na odhodkovni strani? Kvaliteti storitev javnega sektorja? Odplačevanju dolgov? Vrnitvi DDV na predkrizno vrednost?
DeBill
28. 09. 2017 15.47
+8
prinašajo to, da bodo lopovi še vedno kradli. Nas zaj. za 2€ dolga, dec jih ma 24 milijonov, pa kje vse ok. Vedo kje živi, vcedo kje se goiblje. Aja, on je za politične prjatle pral dnar. Na FURS-u pa 2x preveč ali raje 5x preveč zaposlenih, ki si delajo delo, da zaj. nas ostale.
LOPOVIGOTOVISTE
28. 09. 2017 15.03
+10
SPET NEKO MEGLO SPUŠČATE V ZRAK... SAMO VPRAŠANJE JE KAJ SE SKTIVA V NJEJ IN KOMU BO KORISTILA...