Na koprskem okrožnem sodišču se bo v sredo začela obravnava v tožbi, ki jo je nekdanji predsednik uprave Mercatorja Zoran Janković vložil proti Pivovarni Laško in Istrabenzu. V njej dokazuje, da sta Laško in Istrabenz skladno s 7. septembra 2005 podpisanim dogovorom dolžna tretjino delnic Mercatorja prodati vodstvu družbe. Janković oz. nekdanji managerji Mecatorja zato zahtevajo tretjino Mercatorja po ceni 38.000 tolarjev in z obrestmi, ne izključujejo pa možnosti poravnave.
Janković v tožbi, ki jo je vložil maja 2006 navaja, da so se s prvima možema Laškega in Istrabenza, Boškom Šrotom (takrat še v vlogi namestnika prvega moža Laščanov) in Igorjem Bavčarjem, dogovorili, da si bodo po izstopu države iz lastništva Mercatorja Istrabenz, Pivovarna Laško in nekdanje vodstvo Mercatorja (družba KLM - ta ima še vedno 60.000 Mercatorjevih delnic) razdelili deleža Kada in Soda v družbi ter dokapitalizacijske delnice.
Mercator prodan na razvpitem sestanku pri Janši
To se ni zgodilo. Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril Janković, je bil delež Mercatorja Laščanom in Istrabenzu dejansko prodan že na razvpitem sestanku s predsednikom vlade Janezom Janšo 12. avgusta 2005. Poleg prvih mož Laškega in Istrabenza, Šrota in Bavčarja, sta se sestanka pri premierju po Jankovićevih besedah udeležila tudi prvi mož KD Group Matjaž Gantar in nekdanja državna sekretarka Andrijana Starina Kosem. "Janša je Pivovarni Laško in Istrabenzu takrat dejansko prodal delnice Mercatorja," je dejal Janković. Kot je še povedal, se je takoj zatem dobil z Bavčarjem in Gantarjem, ki sta mu o poteku sestanka podrobno poročala.
Da so se takrat dogovorili za prodajo Mercatorja, je nedavno v pogovoru za Sobotno prilogo Dela priznal tudi Šrot. "Gre za precedens v tej državi, da predsednik vlade proda delnice podjetja," je poudaril Janković in dodal, da je do prodaje Mercatorja prišlo v zameno za vpliv v Delu.
Kot pravi Janković, se bo slej kot prej tudi razvedelo, da obstaja neka pogodba o upravljanju Dela, "s katero družbo upravljajo drugi, ne lastniki". "Menda obstaja tudi dokument, po katerem je Istrabenz isti dan, ko je kupil Mercator, že podpisal predkupno pogodbo za prodajo delnic Mercatorja Pivovarni Laško, medtem ko je Bavčar takrat govoril, da je nakup Mercatorja dolgoročna naložba," je razkril Janković. To mu je, kot je dejal, povedal Šrot še pred intervjujem za Delovo Sobotno prilogo z dne 22. decembra 2007.
Janković se je namreč takrat odzval Šrotovemu vabilu in se srečal z njim na kosilu, kjer sta "obnovila zgodovino dogajanja v zvezi s prodajo Mercatorja, o kateri se oba strinjava". "Šlo je za zelo dober pogovor," je zatrdil Janković, ki se s Šrotovimi navedbami za Sobotno prilogo strinja, razen v tem, da naj bi bil Janković tisti, ki je Janezu Janši zagotovil, da lahko Laščane v prodajo Dela prisili tako, da umakne njihove proizvode z Mercatorjevih polic. "Odgovorno poudarjam, da z Janšo nisem o tem nikoli govoril, niti s kom drugim, ki bi to prenesel Janši." Šrot Jankovićeve trditve zavrača in še naprej vztraja pri svoji zgodbi.
Šrot vztraja pri svoji zgodbi
V odzivu na Jankovićeve navedbe je zapisal, da nekdanji prvi mož Mercatorja govori o stvareh, ki jih ne pozna, in o vsebini sestankov, na katerih ni bil prisoten. "Izkrivlja pa resnico o njegovih pritiskih in izsiljevanjih, ki bi mu leta 2005 omogočile managerski prevzem Mercatorja in mu danes niso v čast," je v izjavi zapisal Šrot.
Šrot je v zdaj že razvpitem decembrskem intervjuju za Sobotno prilogo izjavil, da je bilo Delo vseskozi Janšev cilj, Mercator pa je bil le sredstvo za izsiljevanje. "Delnice Mercatorja smo pošteno plačali," je komentiral premierovo izjavo, da je bila prodaja Mercatorja napaka in dodal, da je celoten posel "potekal ob hudih izsiljevanjih in celo grožnjah predsednika vlade". Po Šrotovih besedah nakupa Mercatorja Laščani niso načrtovali, saj so tisti čas zaključili prevzem Pivovarne Union, prav tako niso nameravali prodati delnic Dela.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.