Tolar, ki je bil slovenska nacionalna valuta 15 let in je med prebivalci Slovenije užival visoko zaupanje, se poslavlja. Ob polnoči ga je v razmerju 239,640 tolarja za evro zamenjala skupna evropska valuta. Njena uvedba bo po mnenju poznavalcev vsem prinesla številne koristi, prebivalcem Slovenije pa vsaj v prvih mesecih nekaj logističnih izzivov in miselno telovadbo pri preračunavanju vrednosti v tolarjih in v evrih ter znatno več rokovanja s kovanci.
Bankomati se vključujejo
Čeprav bodo bankomati med novoletnimi prazniki delovali običajno, pa je zaradi uvedbe evra in tehničnih prilagoditev nekaj več kot 1500 bankomatov, ki jih upravlja Bankart, ugasnilo ob 21. uri.
Postopno vključevanje bankomatov se je že začelo, predvidoma pa naj bi bila celotna mreža znova vključena do torka. Tudi okoli 30.000 POS terminalov, ki so jih izklopili med 23. uro in 1. uro, naj bi delovanje prilagodilo novi valuti najkasneje v 24 urah.
V Sloveniji deluje 1524 bančnih avtomatov, načrt za prehod na evro pa predvideva, da bo v času od polnoči do četrte ure zjutraj 1. januarja vključenih 1014 bančnih avtomatov, tistih najbolj obiskanih, to je 66,5 odstotka vseh bankomatov. Od četrte do šeste ure zjutraj naj bi vključili naslednjih 166 avtomatov, med šesto in dvanajsto še 170 avtomatov ter preostalih 174 bankomatov predvidoma do polnoči 1. januarja 2007. Med polnočjo in četrto uro zjutraj naj bi v Ljubljani vključili 176 bankomatov, v Mariboru 65, v Celju 36, v Kopru 18, v Kranju 24, v Novem mestu 27 in v Murski Soboti 13. Bančni avtomati bodo izplačevali evrske bankovce po 10 evrov (2396,40 tolarja) in 20 evrov (4792,80 tolarja).
Če se bo po ponovni vzpostavitvi delovanja POS terminalov kaj zalomilo, rezervni scenarij predvideva, da bodo morali trgovci ročno zabeležiti transakcijo (uporabiti t.i. slip). Banke bodo položnice, izdane v tolarjih do 31. decembra in ki imajo v namenu plačila naveden tudi preračun v evre, sprejemale do vključno 31. januarja 2007. Po tem datumu bo treba pri izdajatelju zahtevati novo položnico, izdano v evrih. Zadnji dan, ko bo v bankah mogoče vnovčiti čeke, izdane v tolarjih do 31. decembra, bo 15. januar 2007. Po tem datumu bodo banke še sprejemale čeke, a bodo njihovo vnovčitev zaračunale.
Banke bodo zaprte še do prvega delovnega dne v letu, do srede, 3. januarja 2007, ko bo znova stekel plačilni promet. Izjemoma bodo 1. in 2. januarja 2007 po Sloveniji od 10. do 14. ure odprtih 53 dežurnih poslovalnic, ki pa bodo opravljale le zamenjavo tolarjev v evre, drugih bančnih storitev, vključno z dvigi in vpogledi v račune, pa ne bo mogoče opravljati. Če se bo pri dejanskem prehodu na evro kaj zalomilo, bodo banke v obeh prazničnih dneh po načrtih poleg že načrtovanih poslovalnic med 10. in 14. uro odprle še rezervne. V teh bi po rezervnem scenariju bank občani lahko dvigovali tudi omejene količine denarja, predvidoma do 200 evrov. Od polnoči pa do 1. ure je bila odprta tudi blagajna Banke Sloveniji v Ljubljani, ki bo poslovala tudi 1. in 2. januarja od 9. do 12. ure.
14 dni v obeh valutah
Začelo se je obdobje dvojnega obtoka gotovine. Do vključno 14. januarja 2007 se bo tako lahko vse plačevalo ali v tolarjih ali v evrih, vračila preveč plačanih zneskov pa bodo morala potekati v evrih. Tolarje v evre bo nato možno brezplačno zamenjevati v bankah, hranilnicah in na poštah do vključno do 1. marca 2007. Po tem datumu bodo banke za to storitev zaračunale provizijo, brezplačno pa bo tolarje v evre še naprej zamenjevala Banka Slovenije. Tolarske bankovce bo menjala brez časovne omejitve, tolarske kovance pa še deset let, torej do 31. decembra 2016.
Prekinjeno delovanje storitev mobilnih operaterjev
Prehod na evro je ustavil tudi delovanje nekaterih storitev mobilne telefonije. Tako je mobilni operater Mobitel zaradi priprav na uvedbo evra začasno zaprl svojo spletno stran. Do 11. ure tako ne bodo delovale storitve in vsebine mobilnega in spletnega portala Planet. Uporabniki pa ne bodo mogli uporabljati niti storitev M-vstopnica, Moneta in E-trgovina. Tudi Simobil se pripravlja na prevzem evra, zaradi česar je bilo za 30 minut (do 00.30) prekinjeno delovanje spletnega portala Vodafone Live! ter nakupi vsebin preko kratkih tekstovnih sporočil in interneta. Simobil je sicer že 27. decembra začel spreminjati cene storitev v evre, postopek pa naj bi trajal do 5. januarja 2207.
Adijo, tolar!
Slovenija je lasten denar - tolar - dobila kmalu po osamosvojitvi leta 1991. Prebivalci Slovenije so sicer dejansko prve tolarje dobili leta 1992, saj so se do izdaje bankovcev in kovancev s tem imenom kot zakonito plačilno sredstvo na območju Slovenije uporabljali vrednostni boni. Tolar se je v 15 letih uporabe uveljavil kot trdna in zaupanja vredna valuta.Med tolarjem in evrom je velik vrednostni razkorak, zato bo treba vrednosti evrskih kovancev vrednotiti drugače kot doslej. Tolarske kovance nizkih vrednosti ljudje radi označijo za 'drobiž', medtem ko to za apoene evrskih kovancev ne bo veljalo. Tudi razkorak med najmanjšim tolarskim in evrskim bankovcem je velik: najmanjši tolarski bankovec je za deset tolarjev, najmanjši evrski pa za pet evrov, kar znaša več kot bankovec za 1000 tolarjev.
V Banki Slovenije pričakujejo, da se bo večina tolarske gotovine v njihove trezorje vrnila že v prvem tednu po novem letu. Postopki za izbiro izvajalca, ki bo uničil tolarsko gotovino, tečejo. Postopki uničenja - tolarske kovance bodo pretopili in jih prodali kot kovino, tolarske bankovce pa bodo uničili - naj bi bili končani v nekaj mesecih.Po podatkih centralne banke je sedaj v obtoku za približno milijardo evrov v tolarski protivrednosti gotovine, Banka Slovenije pa je skupaj z državo naročila več kot dve milijardi evrske gotovine. Evrske gotovine je na voljo dovolj, za njeno zamenjavo pa bo dovolj časa.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.