Težava seveda ni nova. "V obrti in podjetništvu se že vrsto let soočamo s hudim pomanjkanjem usposobljenega kadra. Ponovno smo uvedli vajeniški sistem, vendar smo nad rezultati razočarani," je dejal predsednik OZS Branko Meh. Za vajeništvo se namreč odloči le peščica mladih in Meh meni, da bi morali svoje opraviti tudi straši in podpirati svoje otroke, ki se želijo poklicno izobraziti. Ob tem je poudaril, da imajo tudi dijaki s poklicno izobrazbo možnost nadaljevati šolanje vse do doktorata.
"Trend na področju poklicne izobrazbe je sicer pozitiven. Trenutno se za gimnazijo odloči 32 odstotkov otrok, kar je precej manj kot pred leti. Problem je v tem, ker imamo vsako leto manj številčne srednješolske generacije. Z gospodarsko krizo je začelo število vpisov za gradbene poklice upadati. Ustavil se je pred tremi leti, trenutno se odloči za te poklice 1,8 odstotkov dijakov. Ocenjujemo, da se bo počasi vpis stopnjeval," pa je ocenila Elvira Šušmelj, generalna direktorica Direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.
Na srednji gradbeni, geodetski in okoljevarstveni šoli v Ljubljani se je vpis v zadnjih desetih letih prepolovil, je razkril ravnatelj Gvido Jager. Če so imeli leta 2008 903 dijake, jih imajo danes le še 408. Potencial vidi v številu tujcev, ki se vpišejo na njihovo šolo: "Mi bi morali ustvariti pogoje, da te ljudi obdržimo. Potrebujemo pozitivno informacijo, da se splača graditi kariero v gradbeništvu." Gradbincem svetuje, da uvedejo kadrovske štipendije in mladim sporočijo, da so vredni.
Ena glavnih težav, ki (mlade) odvračajo od gradbenega sektorja, so sicer plače. "Če bi želeli več kadra v gradbeništvu, bi moral delavec zaslužiti vsaj 1000 do 1200 evrov. Ta denar je težko zagotoviti, saj trg postavi ceno. To pomeni strošek za delodajalca okrog 2000 evrov," pa opozarja Franc Meža, podpredsednik sekcije gradbincev pri OZS.
"Naloga države je, da se znižajo prispevki na plače. Tudi delavci si zaslužijo dostojne plače," pa je prepričan Meh.
V prihodnjih mesecih bo gradbeni sektor potreboval še več delavcev, kažejo trendi Zavoda za zaposlovanje. A se bodo nadaljevale težave z zagotavljanjem kadrov na področjih, kjer so poklici slabše plačani ter fizično in tehnično zahtevni. Gradbeništvo med vsemi panogami potrebuje največ tujih delavcev, kar dokazuje tudi veliko število izdanih delovnih dovoljenj, še dodajajo na Zavodu za zaposlovanje.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.