Gospodarstvo

Fiskalni svet: Obseg koronskih ukrepov trikrat večji od predvidenega

Ljubljana, 05. 10. 2021 12.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Primanjkljaj v državnem proračunu je bil po začasnih podatkih v prvih devetih mesecih 2,453 milijarde evrov, predvsem zaradi koronskih ukrepov. Fiskalni svet poudarja, da je neposredni obseg teh ukrepov v devetih mesecih 2,311 milijarde evrov, kar je okoli trikrat toliko, kot je bilo za vse leto 2021 predvideno s spremembo proračuna oktobra lani.

Septembra je primanjkljaj državnega proračuna po začasnih podatkih znašal 40 milijonov evrov, skupni v devetih mesecih pa z 2,453 milijarde evrov predstavlja 89 odstotkov s proračunom predvidenega primanjkljaja za vse leto 2021. Brez neposrednega učinka koronskih ukrepov bi bil primanjkljaj v devetih mesecih 388 milijonov evrov, v danes objavljeni mesečni publikaciji ugotavlja fiskalni svet.

Prihodkov je bilo v devetih mesecih za 7,967 milijarde evrov in so bili na leti ravni za 19,6 odstotka višji. Brez upoštevanja neposrednega učinka koronskih ukrepov pa so bili višji za 9,8 odstotka. Razmeroma visoka rast prihodkov je v veliki meri posledica učinka osnove, ko so lani ob začetku epidemije prihodki občutno upadli, in sproščanja omejitvenih ukrepov letos.

Odhodkov je bilo medtem za 10,419 milijarde evrov in so bili na letni ravni za 15,3 odstotka višji. Brez upoštevanja neposrednega učinka koronskih ukrepov v višini 2,324 milijarde evrov pa so bili višji za 8,7 odstotka. To je v prevladujoči meri posledica višjih stroškov dela in investicij.

Obseg koronskih ukrepov trikrat večji od predvidenega
Obseg koronskih ukrepov trikrat večji od predvidenega FOTO: Shutterstock

Skupni neposredni učinek koronskih ukrepov od marca lani je 4,704 milijarde evrov, skupni obseg z upoštevanjem še potencialnega učinka na rezultate državnega proračuna iz naslova poroštev, likvidnostnih kreditov in odlogov plačil kreditnih obveznosti pa 5,314 milijarde evrov.

Največji del koronskih odhodkov v prvih devetih mesecih letos (okoli 700 milijonov evrov) in od začetka epidemije marca lani (okoli 900 milijonov evrov) sicer predstavljajo dodatki zaposlenim. Septembra je mesečni obseg koronskih odhodkov znašal 72 milijonov evrov, kar je najmanj po februarju letos. Glavnino so predstavljali odhodki za obvladovanje epidemije in izplačila turističnih bonov.

Za obvladovanje epidemije je bilo od marca lani do konca letošnjega septembra za nakup cepiv in cepljenje namenjenih 64 milijonov evrov, za teste in testiranje 37 milijonov evrov, za financiranje izvajanja presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb 49 milijonov evrov in za mikrobiološke raziskave 18 milijonov evrov. Po podatkih finančne uprave je bilo do konca septembra unovčenega 59 odstotkov zneska potencialno unovčenih bonov iz leta 2020 in 33 odstotkov zneska potencialno unovčenih bonov iz leta 2021.

Fiskalni svet je sicer konec septembra v oceno prejel predlog spremenjenega odloka okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje 2020–2022 s predvidenimi spremembami v največjem dovoljenem obsegu izdatkov sektorja država in odhodkov državnega proračuna v letu 2021. Oceno bo objavil v petek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dante
07. 10. 2021 14.59
+1
Vsak problem ima svoj cilj. Tudi covid ga ima. Po novem bomo imeli digitalni svet na telefonu zdavstveno potrdilo, osebno izkaznico, potni list, davčno, banko, hišno povezanost, povezanost z novim avtomobilom, skratka vse živo in mrtvo. Bog ne daj da izgubiš ali da se ti sprazni baterija telefona. Na koncu bomo prosili da nas čipirajo, da ne bomo v strahu zaradi izgube telefona