"Evropski politiki se vedno odzovejo dan prepozno, hkrati pa vedno zagotovijo evro premalo. Potem ko se stvari zaostrijo, pa ponujajo nova likvidna sredstva," pravi in pojasnjuje, da s tem sicer voditelji dobijo več časa, vendar pa to ne rešuje strukturnih problemov evroobmočja. "Niti ni več tako pomembno, za kateri model se bodo Evropejci odločili. Za enega bi se morali odločiti, in to storiti hitro," je nadaljeval.
Zoellick tudi opozarja, da bo Evropa izgubila globalni vpliv, če se bo še naprej obotavljala in tega se morajo voditelji zavedati. Pri tem meni, da bi morala Nemčija prevzeti vodilno vlogo in zahtevati fiskalne ter strukturne reforme.
Izstop Grčije iz evroobmočja bi imel po njegovih besedah enormne posledice, kljub temu pa si Evropa ne bi smela dovoliti, da jo imajo Atene za talca. "Ta občutek negotovosti ne bi smel Evrope gnati, da Grčiji ponudi vse, kar si njena vlada zaželi. Če se grško vodstvo odloči za izstop iz evroobmočja, potem mora imeti Evropa pripravljen mehanizem, s katerim se bo na to odzvala," je dodal.
V intervjuju za britanski Observer pa je posvaril pred "Lehmanovim sindromom", če ne bo pravega odziva. S tem se je oprl na bankrot banke Lehman Brothers septembra 2008, ki je povzročil globalno krizo.
Druge države v razvoju pa se morajo po besedah Zoellicka pripraviti na negotovost, ki jo s svojimi težavami prinašajo evroobmočje in drugi finančni trgi. "Zaradi negotovost na trgih se začenjajo višati stroški za države v razvoju," pojasnjuje in dodaja, da bo zato življenje težje za vse.
Zoellick bo 1. julija položaj prepustil v Južni Koreji rojenemu Američanu Jim Yong Kimu, ki ga je imenoval ameriški predsednik Barack Obama.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.