V britanskem časniku The Daily Mail je nekdanji finančni minister Norman Lamont zapisal, da bi bilo po zadnjih težavah z evrom bolje, če te valute sploh ne bi bilo. Kot je dejal, voditelji EU že načrtujejo nove ukrepe, s katerimi bi lahko zaobšli nacionalne parlamente, če mehanizem pomoči ne bi bil sprejet. Zadnja ideja naj bi bila, da bi Evropska centralna banka posodila denar za mehanizem ESFS, s katerim bi pomagali državam v težavah. S tem bi se lahko izognili glasovanju v nacionalnih parlamentih, vendar bi tudi ogrozili demokratično odločanje, pravi Lamont.
Lamont ugotavlja tudi, da je ECB že kupila za okoli 140 milijard obveznic in s tem pomagala Grčiji, Portugalski, Irski in drugim. Če bi te obveznice ocenili na trgu, bi imeli z njimi velike izgube. Poleg tega je centralna banka že nekajkrat posodila denar evropskim bankam, ki same niso mogle pridobiti denarja.
Poleg tega bi morala ECB reševati tudi banke v Franciji in Nemčiji in mnoge izmed teh bank ne bi smeli reševati, temveč bi jih morali prodati drugim večjim bankam ali pa jih sanirati. Glede Grčije pa nekdanji finančni minister meni, da bi bilo za evro bolje, če bi šel v bankrot. To bi sicer prizadelo francoske in nemške banke, ki imajo grške obveznice, a bi bila situacija vsaj pod nadzorom, pravi.
Lamont svoj članek zaključi, da so politične posledice reševanja evra prevelike in da bi bilo zato bolje priznati, da je evroeksperiment propadel.
Slovaški parlament je sicer v torek zavrnil krepitev mehanizma za stabilnost evra (EFSF). Več o tem.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.