Po podatkih državnega statističnega urada se v avgustu cene življenjskih potrebščin v primerjavi s preteklim mesecem v povprečju niso spremenile. Rast cen od začetka januarja do konca avgusta pa je bila 1,4-odstotna (v enakem obdobju lani 3,5-odstotna).
Storitve so se tako podražile za 0,5 odstotka, blago pa se je za 0,1 odstotoka pocenilo. Med blagom so se cene blaga dnevne porabe in poltrajnega blaga znižale za 0,3 odstotka, cene trajnega blaga pa so bile v povprečju višje za 0,5 odstotka.
Cenejši prehrambeni izdelki in zdravila
Avgusta so znižanje cen zabeležili v skupinah zdravje za 1 odstotek, hrana in brezalkoholne pijače za 0,8 odstotka, obleka in obutev za 0,4 odstotka ter komunikacije za 0,1odstotka. V skupini zdravje so se najbolj pocenila zdravila, in to v povprečju za 2,6 odstotoka, medtem ko so bili drugi medicinski in terapevtski izdelki v povprečju dražji za 0,6 odstotka. Cene zdravstvenih, zobozdravstvenih in bolnišničnih storitev se niso spremenile.
Največje pocenitve so opazili pri zelenjavi in sadju. Zelenjava se je pocenila za 8,3 odstotka ter sadje za 1 odstotek. Nižje cene pa so zabeležili še pri kruhu in drugih izdelkih iz žit, olju in maščobah ter gaziranih in negaziranih pijačah, in sicer za 0,6 odstotka. Podražili pa so se drugi prehrambeni izdelki (za 1,2 odstotka) ribe za 0,8 odstotka, kava, čaj, kakav ter meso pa za 0,6 odstotka.
Dražje počitnice
Avgusta so se cene zvišale v naslednjih skupinah: rekreacija in kultura (za 0,8 odstotka), stanovanjska oprema (za 0,6 odstotka), prevoz (za 0,4 odstotka), alkoholne pijače in tobak ter gostinske in nastanitvene storitve (za 0,3 odstotka), raznovrstno blago in storitve ter stanovanje (za 0,2 odstotka).
V skupini rekreacija in kultura so se najbolj podražile počitnice v paketu, in to kar za 2,7 odstotka, v skupini stanovanjska oprema pa pohištvo in oprema za 1,6 odstotka ter tekstil za gospodinjstvo v višini 1,4 odstotka. V prvi skupini so se opazneje pocenile razne tiskovine in pisalne potrebščine, in to za 2,4 odstotka ter športna oprema za 1,3 odstotka, v drugi skupini pa popravila gospodinjskih naprav za 2,8 odstotka.
Na dvig cen v skupini prevoz so najbolj vplivale višje cene goriv in maziv, ki so se dvignile za 0,8 odstotoka, ter novih osebnih avtomobilov za 0,4 odstotka. Najbolj pa so se pocenili letalski prevozi potnikov, in to za 2,2 odstotka.
Rasti cen
Avgusta so bile cene v povprečju enake kot pred enim letom (v enakem obdobju lani so bile višje za 6 odstotkov). Povprečna 12-mesečna rast se je ponovno znižala in je zdaj 1,9-odstotna (v enakem obdobju lani 6-odstotna).
Po rasti cen na letni ravni je bila tudi v avgustu na prvem mestu skupina alkoholne pijače in tobak (cene so se v enem letu v povprečju zvišale za 8,6 odstotka). Sledile so skupine raznovrstno blago in storitve (za 4,4 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (za 4,2 odstotka), stanovanjska oprema (za 4 odstotke), izobraževanje (za 3, odstotke), rekreacija in kultura (za 2,7 odstotka) ter zdravje (za 1,6 odstotka).
Letna stopnja inflacije v državah članicah EU je julija 2009 v povprečju znašala –0,7 odstotka (v juniju –0,1 odstotoka), v državah članicah EU pa 0,2 odstotka (v juniju 0,6 odstotka). Najnižjo letno stopnjo inflacije je imela Irska (–2,6 odstotka), najvišjo Romunija (5, odstotka), v Sloveniji pa je bila –0,6-odstotna.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.