V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin aprila v primerjavi z marcem v povprečju zvišale za 1,1 odstotka. Na letni ravni je bila inflacija aprila 2,6-odstotna, so danes sporočili iz državnega statističnega urada. Skupna rast cen v letošnjem letu je bila 2,2-odstotna, v istem obdobju lani pa je bila 1,5-odstotna.
Blago se je aprila podražilo za 1,5 odstotka, storitve pa za 0,2 odstotka. Med blagom so se cene poltrajnega blaga zvišale za 4,2 odstotka, blaga dnevne porabe za 1,3 odstotka in trajnega blaga za 0,2 odstotka.
Kaj se je najbolj podražilo?
Statistiki so zvišanje cen aprila zabeležili predvsem v skupinah obleka in obutev (v povprečju za 5,2 odstotka), alkoholne pijače in tobak (za 2,3 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 1,5 odstotka), zdravje (za 1,4 odstotka), prevoz (za en odstotek), stanovanjska oprema (za 0,9 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (za 0,7 odstotka) ter rekreacija in kultura (za 0,6 odstotka).
Tudi aprila so po rasti cen izstopale obleke in obutev. Vpliv zamenjave kolekcij v trgovinah je bil še vedno prisoten; obutev je bila dražja za 21,3 odstotka, oblačilni dodatki pa za 4,6 odstotka.
V skupini alkoholne pijače in tobak so se zaradi zvišanja trošarin na alkoholne pijače podražili žgane pijače in pivo (za 5,8 oz. 0,7 odstotka), cene cigaret pa so bile prav tako zaradi zvišanja trošarin v povprečju višje za 3,5 odstotka. Na drugi strani se je v tej skupini zaradi različnih akcij pocenilo vino (za 1,5 odstotka).
Višje cene sadja, zelenjava pa se je pocenila
Na gibanje cen v skupini hrana in brezalkoholne pijače so vplivale višje cene sadja (za 17,6 odstotka), brezalkoholnih pijač (za 1,4 odstotka), mesa (za 1,2 odstotka) ter mleka, mlečnih izdelkov in jajc (za 1,1 odstotka). Zelenjava se je medtem pocenila za 4,6 odstotka.
Na dvig cen v skupini zdravje so vplivale višje cene nekaterih zdravil (za 3,2 odstotka) in zunajbolnišničnih zdravstvenih storitev (za 0,5 odstotka). V skupini prevoz so se najbolj podražila goriva in maziva (za 2,9 odstotka) ter motorna kolesa in kolesa (za 2,2 odstotka), najbolj pa so se pocenili rezervni deli (za 1,8 odstotka).
V skupini stanovanjska oprema je bil tekstil za gospodinjstvo dražji za 4,9 odstotka, gospodinjske naprave in aparati pa za 1,6 odstotka.
Med gostinskimi in nastanitvenimi storitvami se je najbolj podražilo prenočevanje v hotelih (za 3,4 odstotka), v skupini rekreacija in kultura pa oprema za šport (za pet odstotkov), storitve za šport in rekreacijo (za 1,9 odstotka) ter počitnice v paketu (za 1,6 odstotka).
K skupni mesečni rasti cen so 0,4 odstotne točke prispevale višje cene obleke in obutve, 0,2 odstotne točke višje cene sadja in naftnih derivatov, po 0,1 odstotne točke pa višje cene alkoholnih pijač in tobaka, stanovanjske opreme, zdravil ter izdelkov in storitev iz skupine rekreacija in kultura.
Kje so nižje cene?
Aprila so se cene v povprečju znižale zgolj v skupini komunikacije, in sicer za 1,1 odstotka. Telefonske in internetne storitve so bile v povprečju cenejše prav tako za 1,1 odstotka. Skupno rast cen so za 0,1 odstotne točke znižale pocenitve telefonskih in internetnih storitev.
Rast cen na letni ravni se je nekoliko zvišala in je bila 2,6-odstotna, potem ko je bila v istem obdobju lani 1,7-odstotna. Prav tako se je zvišala tudi povprečna 12-mesečna rast, ki je bila 2,1-odstotna, v istem obdobju lani pa 1,9-odstotna.
Seznam skupin, v katerih so se cene v enem letu najbolj povišale, ostaja bolj ali manj nespremenjen. Na prvem mestu ostaja skupina alkoholne pijače in tobak (za 5,1 odstotka), sledijo hrana in brezalkoholne pijače (za 4,7 odstotka), prevoz (za 4,1 odstotka) in stanovanje (za štiri odstotke). Za izdelke in storitve v skupini komunikacije pa velja, da so se cene v enem letu znižale, in sicer za 2,6 odstotka.
Cene blaga in storitev so bile v primerjavi z lanskim aprilom v povprečju višje – cene blaga za 3,4 odstotka, cene storitev pa za 1,1 odstotka. Cene blaga dnevne porabe so se v enem letu zvišale (za 5,7 odstotka), cene trajnega in poltrajnega blaga pa znižale (za 2,2 oz. 0,4 odstotka).
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.