Skupščina je sprejela dokapitalizacijo v predlagani obliki, torej s konverzijo 50 odstotkov terjatev bank v višini 38,4 milijona evrov in denarnim zneskom 50 milijonov evrov s strani države. "Vendar je dejstvo, da dogovor z bankami še ni dokončno sklenjen, so pa stališča zbližana," je po skupščini dejal izvršni direktor Adrie Airways Klemen Boštjančič.
Vodstvo Adrie verjame v dogovor
Boštjančič verjame, da bo dogovor sklenjen, medtem ko o samih zneskih dokapitalizacije ne more govoriti. Ta mora v vsakem primeru biti izvedena do konca septembra, saj je 30. september datum, ko upniki, zlasti tuji, pričakujejo zaključeno dokapitalizacijo in poplačilo dolgov. "Verjetno se tega roka ne da podaljšati oziroma mogoče le za kakšen dan," je poudaril Boštjančič.
Kljub časovni stiski glavni izvršni direktor Posebne družbe za podjetniško svetovanje (PDP), ki je večinska lastnica Adrie, Matej Golob Matzele verjame, da je dokapitalizacija do tega roka izvedljiva, bo pa zaradi drugačnih zneskov konverzije tudi vlada verjetno znova odločala o svojem denarnem vložku.
Če dokapitalizacije do omenjenega roka ne bo, bo verjetno podan predlog za prisilno poravnavo ali stečaj. Tako bi družba padla v postopek za izgubo operativne licence. "Sicer je pa že realnost letalskega posla taka, da bo Adria, če bo razglasila prisilno poravnavo ali stečaj, verjetno kmalu nehala leteti, ker predvsem tuji upniki tega ne bodo dovolili," je priznal Boštjančič. "Trdno verjamemo, da bo Adria letela tudi po 1. oktobru," pa je optimističen izvršni direktor Adrie Robert Vuga.
Največja upnica ignorirala skupščino
Največja banka upnica Adrie je Nova Ljubljanska banka (NLB), ki je poleg tega tudi druga največja lastnica slovenskega letalskega prevoznika. Čeprav državna banka zaposluje skoraj 4000 ljudi, med njimi niso našli niti enega, ki bi si vzel čas za Adrio. In tako je menda že kar nekaj skupščin. Njihovo pojasnilo pa: tako smo se pač odločili.
NLB naj bi po predlogu konvertirala terjatev v višini 27,67 milijona evrov. Sledijo Unicredit banka Slovenija s konverzijo terjatev v višini 2,5 milijona evrov, Hypo Alpe Adria Bank v višini 4,17 milijona evrov, Abanka Vipa v višini 3,36 milijona evrov in Gorenjska banka v višini 700.771 evrov.
Varčevanje
Poslovna sanacija Adrie najprej predvideva krčenje stroškov in poslovanja, nato pa stabilizacijo družbe in zatem rast. Varčevanje bo pomenilo ustavitev letenja na linijah, ki so najbolj nerentabilne in nimajo vpliva na druge linije, kar pomeni tudi zmanjšanje flote in števila zaposlenih. Adria bo letos imela približno deset milijonov evrov izgube, v letu 2013 pa naj bi že poslovala s pozitivno ničlo.
Vodstvo brez razrešnice
V društvu malih delničarjev (MDS) so predlagali, da se upravi ne podeli razrešnice, kar so lastniki tudi izglasovali. Večinski lastnik, državna PDP, je namreč dejal, da bo na prihodnji skupščini zahteval izredno revizijo poslovanja za preteklih pet let.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.