
Za sestavo vseh vladnih koalicij v Sloveniji smo doslej potrebovali skupno 577 dni oziroma skoraj 19 mesecev. Rekorder po številu dni kovanja vladne koalicije je bil Janez Drnovšek leta 1996, saj je vlado sestavljal kar 108 dni. Najhitrejša je bila Alenka Bratušek, ki je vladno koalicijo uspela sestaviti 21 dni po padcu druge Janševe vlade.


Prvo vlado je vodil Lojze Peterle, sestavljale so jo stranke, združene v koaliciji DEMOS. Za sestavo prve koalicije je Peterle potreboval 38 dni. Vodenje druge vlade je po konstruktivni nezaupnici Peterletovi vladi prevzel dr. Janez Drnovšek. Drnovšek je v 22 dneh sestavil koalicijo šestih strank, SDS, DS, ZS, LDS, ZLSD in SSS.
Predsednik tretje vlade je bil dr. Janez Drnovšek. V njej so bile prvotno LDS, SKD, ZLSD in SDSS. Leta 1994 je zaradi zamenjave ministra iz SDSS stranka izstopila iz koalicije, leta 1996 pa še ZLSD. Za sestavo tretje koalicije so potrebovali 50 dni.
Tudi četrto vlado je vodil dr. Janez Drnovšek, koalicijo pa so sestavljale LDS, SLS in DeSUS. Za sestavo vlade so potrebovali 108 dni. Predsednik pete vlade je po neuspešnem glasovanju o zaupnici Drnovškovi vladi postal dr. Andrej Bajuk, ki je vlado vodil do rednih volitev 6 mesecev kasneje. Njegovo vlado so sestavljale SDS in SLS+SKD, za njeno sestavo so potrebovali 35 dni.
Po rednih volitvah je vodenje šeste vlade četrtič prevzel dr. Janez Drnovšek. V 46 dneh je sestavil koalicijo strank LDS, ZLSD, SLS in DeSUS (30. 11. 2000–19. 12. 2002). Sedmo vlado je s poslanci Drnovškove koalicije sestavil Anton Rop, saj je Janezu Drnovšku po izvolitvi za predsednika države 19. 12. 2002 prenehala funkcija predsednika vlade. Anton Rop je vlado vodil do 3. 12. 2004.
Predsednik osme vlade je bil Janez Janša, koalicijo pa so sestavljale stranke SDS, NSi, SLS in DeSUS. Volitve v Državni zbor so potekale 3. 10. 2004, za sestavo koalicije pa je SDS potrebovala 61 dni. Deveto vlado je vodil Borut Pahor. Za sestavo koalicije, ki so jo sestavljale stranke SD, LDS, Zares in DeSUS, je SD potrebovala 61 dni.
Premier devete vlade Borut Pahor je proti koncu mandata izkoristil svojo pravico in podal predlog o zaupnici, ki pa ga večina poslancev ni podprla. Prišlo je do prvih predčasnih volitev v samostojni Sloveniji, na katerih je sicer slavil Zoran Janković, vendar je po neuspešnem poskusu sestavljanja koalicije predsednik desete vlade postal Janez Janša. Janša je drugo koalicijo strank SDS, DLGV, SLS, NSi in DeSUS sestavil v 68 dneh.

Tudi deseta vlada velja za eno krajših. 27. 2. 2013 je večina poslancev izglasovala konstruktivno nezaupnico tedanji vladi, sočasno s tem pa je bila izvoljena prva ženska predsednica vlade, enajste po vrsti, Alenka Bratušek iz Pozitivne Slovenije. Bratuškova je v rekordnih 21 dneh sestavila koalicijo strank PS (ZaAB), SD, DL in DeSUS. Nova vlada s prvo žensko mandatarko na čelu je tako prisegla 20. 3. 2013. Podobno kot deseta pa se je kot ena krajših v zgodovino zapisala tudi enajsta vlada. Alenka Bratušek je 8. 5. 2014 odstopila z mesta predsednice vlade in s tem poskrbela za druge predčasne volitve, na katerih je 13. 7. 2014 slavil Miro Cerar.
Predsednik dvanajste vlade je Miro Cerar je za sestavo koalicije potreboval 67 dni. Vlado, ki trenutno še opravlja tekoče posle, sestavljajo stranke SMC, DeSUS in SD. Z odstopom Mira Cerarja smo 3. junija letos odšli na tretje predčasne volitve.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.