
Občani so policijsko postajo Trbovlje obvestili o zlorabah psihoaktivnih zdravil, ki se jih lahko dobi na podlagi t. i. belih (samoplačniških) receptov. Konec leta 2013 so policisti začeli zbirati obvestila in ugotovili so, da zdravila na trg prihajajo na podlagi belih receptov, ki so jih pacienti dobili v eni izmed zdravstvenih ustanov na območju Zasavja pri istem zdravniku. V oddaji Svet so poročali, da je osumljen zdravnik Franc Grošelj.
Policisti prepričani, da recepte piše isti zdravnik
Policisti PP Trbovlje so preverjali sume izvrševanja kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog. Januarja letos so pri enem izmed osumljencev v Trbovljah zasegli 320 psihoaktivnih zdravil. Dan za tem so policisti pri obravnavi kršitve javnega reda in miru, pri kršitelju in enem od osumljencev zasegli PVC vrečko s 190 kosi psihoaktivnih tablet ter manjšo količino prepovedane droge konoplje. Tako so policisti potrdili, da naj bi vse recepte pisal isti zdravnik.
Odstopanje od slovenskega povprečja
Na podlagi zbranih obvestil in količine zasegov psihoaktivnih zdravil so Nacionalni inštitut za javno zdravje in ZZZS zaprosili, da opravijo analizo izdaje belih receptov na državnem nivoju. Ugotovitve so bile naslednje:
''- bistveno odstopanje od slovenskega povprečja pri izdajanju t.i. belih receptov za psihoaktivna zdravila, ki jih je izdajal konkretni zdravnik,
- število izdanih receptov je krepko presegalo povprečje države, in sicer je bilo povprečje leta 2013, 4 beli recepti na zdravnika, konkretni zdravnik pa jih je izdal 993,
- osumljeni zdravnik je enemu od pacientov v letih 2012, 2013 in v l. 2014 predpisal skupno 34.150 tablet, kar pomeni, da bi moral pacient vsak dan zaužiti 40 psihoaktivnih tablet, če bi želel vse zaužiti sam. Povprečje predpisanih tablet ostalim pacientom - osumljencem pa je bilo 20-25 tablet dnevno.''
Zdravniku so morali plačevati za recept
Policija je na podlagi analize inštituta, ki se nanaša na število predpisanih belih receptov na zdravnika in podatka, da se kritpirne številke pacientov, niso ujemale s številkami na receptu, ugotovila, da gre najverjetneje za nadaljnjo preprodajo predpisanih zdravil. Ugotovili so, da je vsak pacient moral za izdajo belega recepta zdravniku plačati od pet do 50 evrov.
Dozo prekoračil za 100-krat
Policija je pridobila tudi mnenje Psihiatrične klinike Ljubljana. ''V obeh povzetkih mnenja je bilo ugotovljeno, da je osumljeni zdravnik izrazito nestrokovno predpisoval zdravila posameznikom ter s tem kršil strokovne smernice glede višine dnevnih odmerkov, kombinacije predpisanih zdravil, trajanje (čas) jemanja ter izdajo na bele recepte. Tako je osumljeni zdravnik v nekaterih primerih maksimalno dnevno določeno dozo varnega jemanja zdravil prekoračil celo za 100-krat,'' so sporočili s policije.
Hišne preiskave pri 15 osumljencih

Na podlagi odredbe sodišča za hišno preiskavo so policisti 26. maja opravili 16 hišnih preiskavi pri 15 osumljencih. Pri hišnih preiskavah je bilo zaseženo 1109 tablet in dokumentacija, ki bo služila kot dokaz v nadaljnjem postopku. Na hišnih preiskavah so policisti zasegli še puško, pištolo, več nabojev ter mačeto. V zvezi slednjih predmetov bodo policisti uvedli prekrškovni postopek zaradi kršitev povezanih z zakonom o orožju.
Policija je med postopkom pridržala pet oseb, od tega so bile štiri osebe privedene k preiskovalnemu sodniku okrožnega sodišča v Ljubljani, ki je zoper vse privedene osumljence odredil pripor.
Policisti so v tej fazi preiskave zoper osumljene podali 14 kazenskih ovadb zaradi suma storitve kaznivega dejanja neupravičena proizvodnja in promet s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog. Za omenjeno kaznivo dejanje je zagrožena kazen zapora od enega do desetih let.
Zoper osumljenega zdravnika pa je bila podana kazenska ovadba zaradi suma storitve kaznivega dejanja omogočanje uživanja prepovedanih drog ali nedovoljenih snovi v športu. Za navedeno kaznivo dejanje je zagrožena kazen zapora od enega do dvanajstih let.
Policija bo s preiskavo nadaljevala, saj na podlagi ugotovljenih okoliščin in zbranih obvestil obstaja sum, da je s svojim ravnanjem zdravnik storil še druga kazniva dejanja, ki so opredeljena v kazenskem zakoniku, in sicer v poglavju zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva – t.i. korupcijska kazniva dejanja. O celotnem postopku je bil obveščen Nacionalni inštitut za javno zdravje, ki je s svojim sodelovanjem odločno doprinesel k sami preiskavi. Celoten postopek je ves čas usmerjalo državno tožilstvo iz ODT Ljubljana.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.