Danes ob 12.23 uri so bili celjski policisti obveščeni, da so v vinski kleti na Frankolovem v občini Vojnik našli dve mrtvi osebi.
Gre za 77-letnega moškega in 79-letno žensko, je sporočila tiskovna predstavnica PU Celje Milena Trbulin.
Po neuradnih informacijah je žrtvi našel njun sin, na kraj dogodka pa so kmalu prišli gasilci in reševalci. V vinski kleti naj bi vrel mošt, ob vrenju, ki je kemijski proces, pa se sproščajo nevarni plini, predvsem ogljikov dioksid in monoksid.
Preiskava poteka, zato bo več informacij znanih šele jutri, je še navedla Trbulinova.
Policija svetuje previdnost
Policija vsem, ki se v tem času ukvarjate s pridelavo mošta in kuhanjem sokov, svetuje, da ste pri predelavi izdelkov, ki zahtevajo zadrževanje v neprezračenih prostorih, kot so vinske kleti, še posebej previdni. Možne so namreč povišane, zdravju škodljive koncentracije plinov. Pri vrenju mošta nastaja večja količina ogljikovega dioksida, ki zmanjša koncentracijo kisika v zraku, zato je lahko zadrževanje v neprezračenih vinskih kleteh takrat smrtno nevarno, opozarjajo.
Svetujejo, da prostore, v katerih uporabljate grelna telesa za kuhanje sokov, še posebej pozorno zračite, tako da večkrat na dan naredite prepih, predvsem pa tega opravila nikoli ne izvajajte sami.
Ob normalnih pogojih je ogljikov dioksid - CO2 plin brez barve in brez vonja. Je rahlo kislega okusa, ki nastane zaradi raztapljanja ogljikovega dioksida v sluznici. Pri vdihavanju plina ne čutimo, zato nas lahko prehiti nezavest, preden spoznamo nevarnost. Je gostejši od zraka, zato se zadržuje v kletnih prostorih. Nastaja pri popolnem izgorevanju ob zadostnem dotoku kisika, pri celičnem dihanju in alkoholnem vrenju.
Ogljikov monoksid - CO nastaja pri nepopolnem gorenju organskih snovi, to je snovi, ki vsebujejo npr. ogljik. To so fosilna goriva, kot npr. bencin, zemeljski plin, kurilno olje, propan, premog, drva itd. Ob nezadostni količini kisika nastaja v pečeh na trda, tekoča in plinasta goriva, ki jih uporabljamo za kuhanje in ogrevanje prostorov. Je izjemno strupen plin, ki je še posebej nevaren zato, ker ga človek s svojimi čutili ne zazna niti pri zelo visokih koncentracijah. Je brez vonja, barve in okusa. Že zelo majhna količina ogljikovega oksida v zraku (0,4 vol %) je lahko smrtno nevarna.
V blažjih oblikah zastrupitve se oseba le slabše počuti, ima glavobol, toži zaradi utrujenosti in nemoči. V hujših primerih pa se pojavljajo bruhanje, motnje vida, slabša koncentracija, težave s spominom, motnje zavesti (do kome) in srčnega ritma ter težave z dihanjem.