Kot so poročali v oddaji 24UR ZVEČER, so zračne sile ponoči zaključile z gašenjem. "Trenutno ocenjujemo, da ni nevarnosti za ljudi in vasi, je zatrdil vodja intervencije David Hrvatin iz koprske gasilske brigade. Ali bi lahko do jutra pogasili požar, težko napove. Na terenu je okoli 120 gasilcev s Severne Primorske. Trenutno sta aktivni še dva žarišči, ki pa sta pod nadzorom. "Problem je, da se krepi burja, nekaj težav imamo tudi z vodo. S Kraškim vodovodom se usklajujemo, kako bi jo zajeli," je povedal za STA. Hrvatin upa, da bodo gasilci v kratkem žarišči odpravili, je pa za sredo ponovno načrtovana pomoč iz zraka, je še pojasnil.
Gori na približno 15 hektarjih, poroča Uprava RS za zaščito in reševanje, po ocenah vodje nočne izmene Hrvatina, se je to območje še nekoliko povečalo.
Vodja dnevne intervencije Brodar je v torek zanikal informacije, da naj bi čez dan potekala evakuacija Ospa. Iz Ospa se je namreč več prebivalcev in turistov umaknilo, predvsem zaradi dima, a Brodar je povedal, da evakuacije ni odredil. Kaže pa, da je drugače v sosednjih vaseh na italijanski strani meje. Primorski dnevnik poroča, da župan občine Dolina Sandy Klun pripravlja odredbo za evakuacijo Prebenega in Križpota.
Še posebej pomembna pomoč iz zraka
Letalske sile so še posebej pomembne zaradi nedostopnega terena. "Moramo vleči tudi do kilometer dolge gasilske linije. Izredno težko se prebijamo," je pojasnil Brodar. Dodal je, da bo po vremenski napovedi zmerna burja pihala tudi ponoči, jutri in pojutrišnjem.
Čez dan je požar tako gasilo več plovil, dva italijanska kanaderja, trije slovenski helikopterji, dva italijanska in pilatus slovenske vojske, je poročala Uprava za zaščito in reševanje. Na kraju dogodka so oskrbeli tudi gasilca, ki se je nadihal dima in ga prepeljali v Splošno bolnišnico Izola.
Zaradi gašenja požara je zaprtih več cest
Zaradi gašenja požara so zaprte številne ceste na Primorskem. Kot poroča Prometno-informacijski center je zaprta regionalna cesta Črni Kal - Gabrovica pri Črnem Kalu - Osp - meja z Italijo, lokalna cesta med Črnim Kalom in Staro Gabrovico ter lokalna cesta na relaciji avtocestni priključek Kastelec - vas Kastelec - Socerb - meja z Italijo.
Požar pod Socerbom dodatno ogroža oskrbo Istre z vodo
Danes naj bi v vodarno prepeljali najmanj 65 cistern, število naj bi sicer se povečali, da bi lahko zagotovili dovolj pitne vode za prebivalce Istre.V preteklih dneh se je poraba vode v slovenski Istri nekoliko povečala, medtem ko so se razpoložljive količine manjšale. Kot so sporočili z Rižanskega vodovoda, so v ponedeljek zaprosili za povečanje števila prevozov s Planinskega polja s cisternami, a so morali nekaj tovornjakov preusmeriti za gašenje požara pod Socerbom. Za razliko od nekaterih drugih delov Slovenije v Istri še ni bilo dežja, ki bi vsaj malo omilil sušo. Zato se je še zmanjšala izdatnost vseh virov, iz katerih se napaja Rižanski vodovod.
Iz podtalnice Rižane zdaj črpajo 150 litrov na sekundo, še 50 jih preusmerijo v strugo. Na črpališču Gabrieli pri Sečovljah dobijo le še 30 litrov na sekundo. Suši se tudi vodni vir Gradole na Hrvaškem, tako da Istarski vodovod Buzet Rižanskemu dostavlja 55 litrov na sekundo namesto 60.Poraba se je v preteklih dneh povečala na 340 litrov na sekundo oziroma 29.000 kubičnih metrov na dan.
V teh razmerah ne zadoščajo več niti dodatne količine vode, ki jih pripeljejo s cisternami, so ugotovili na Rižanskem vodovodu. V ponedeljek so iz Unice dobili 1615 kubičnih metrov vode. Upravo RS za zaščito in reševanje so zaprosili za povečanje količine, vendar je načrte prekrižal požar pod Socerbom. Namesto v vodarno Cepki so morali nekaj cistern peljati tja.
Zato iz Rižanskega vodovoda Koper opozarjajo vse porabnike, da "je trenutno edini izhod v maksimalnem varčevanju in upoštevanju vseh omejitev in prepovedi".
Koprski župan Aleš Bržan je dejal, da oskrba s pitno vodo še ni ogrožena. Pojasnil je, da je Uprava RS za zaščito in reševanje res preusmerila nekaj gasilskih cistern iz vodarne Rižanskega vodovoda na požarišče, vendar sta Slovenska vojska in Civilna zaščita kmalu zagotovili dodatne tovornjake. Seveda pa je z razpoložljivo vodo treba varčevati, je poudaril.
Zagorelo okoli 2. ure zjutraj
Zagorelo je okoli 2.11 ure na težko dostopnem terenu pod Socerbom v občini Koper, so sporočili z Uprave za zaščito in reševanje. Aktivirali so gasilce JZ GB Koper in celotne Obalne gasilske zveze in sicer prostovoljni gasilci iz Ospa, Rakitovca. Dekanov, Pobegov-Čežarjev, Movraža, Dola, Babičev, Hrvatinov, Gradina in Krkavč ter tečajniki GZS. Prisotni so bili tudi italijanski gasilci. Dodatno so aktivirali gasilce ZGRS Sežana in PGD Postojna. Pogorelo je že deset hektarjev površine na težko dostopnem terenu med Ospom v Sloveniji in Prebenegom v Italiji.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.