Čeprav se v medijih večinoma pojavljajo le zgodbe o tem, kako bo po obsodbi živel Josef Fritzl in kako se Elisabeth in v podzemni ječi zaprti otroci privajajo na svobodo, pa v javnost prihajajo tudi informacije o tem, kako težko se na novo življenje prilagajo tisti otroci, ki jim je 'pošast iz Amstettna' prizanesla in jim namenila 'normalno' življenje.
Po poročanju britanskega Daily Maila naj bi bili jezni, ker se je z razkritjem grozljive zgodbe končal njihov vsakdanjik in zdaj so tudi sami postali ujetniki. Prej so imeli popolno življenje, hodili so v šolo, se učili igrati na inštrumente in trenirali plavanje ter živeli v prepričanju, da se je njihova mama pridružila kultu in jih je zapustila.
Danes pa so vsega tega oropani, saj je pritisk nanje v šoli in tudi sicer postal prevelik. Morali so se umakniti in zdaj živijo skupaj s svojo mamo ter brati in sestrami.
Po mnenju strokovnjakov pa bi bila tako zanje kot tudi za Elisabeth in zaprte otroke najboljša rešitev sprememba identitete. A zlorabljena mama se temu odločno upira. "Sovražim svojo preteklost, a ji nočem ubežati," pravi.
Medtem pa se zaprti otroci učijo stvari, ki se povprečnemu človeku zdijo popolnoma samoumevne. Tako se najstarejša Kerstin in Stefan učita, kako se obnašati v trgovini, kako se pogovarjati z neznancem ali kako se rokovati. Šestletni Felix se s takšnimi stvarmi še ne obremenjuje, ga pa vse okoli njega navdušuje.
Zanimiv je tudi odnos Elisabeth in njene mame Rosemarie. Tako naj bi bil njun odnos zelo napet, in čeprav naj bi ji Elisabeth verjela, da ni vedela za podzemno ječo, ji ne more oprostiti za posilstvo leta 1967. Takrat so Fritzla obsodili, ker je posilil neko drugo žensko, a ga je po prestani kazni žena vzela nazaj in s tem zapečatila usodo svoje hčere.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.